PDA

View Full Version : Magazin acvaristica in spatele Unirii



catalin123
31-08-2007, 14:26
Salut,
Am in acvariu aceiasi pesti de 3 ani. In tot acest timp, nu am avut boli. Odata la cateva luni, am aplicat tratament preventiv. Filtru Eheim exterior + UV 18W.
La cateva zile dupa ce am cumparat discusi de la acest magazin, au aparut problemele - toti pestii s-au imbonlavit, inclusiv ai mei. Dupa patru saptamani am ramas cu 3 discusi din 4 + tot pestii initiali.

Deci fratilor, aveti grija! Nu cumparati pesti de la ei, sau daca va riscati -> carantina la inceput.

Toate cele bune!

Danny
31-08-2007, 16:58
nu este o regula, toti pestii cumparati de acolo cel putin la mine sunt sanatosi tun, nu este cazul sa catalogam un magazin asa... se intamla oriunde. solutia? carantina!

catalin123
31-08-2007, 17:04
Da, si eu am cumparat 1 singura data, si erau bonlavi.
La tine e 100% ok, la mine e 100% naspa (si cred ca ei stiau, ca dupa asta, m-au tot intrebat de vreo 2-3 ori daca sunt in regula).
Probabil depinde si de noroc.
Ok, so vorba ta, carantina :) .

hobbydiscus
31-08-2007, 21:32
ce varietate de discus ai cumparat de la ei?

catalin123
31-08-2007, 22:43
Discusi mici (2-3cm). Dar poate Danny are dreptate, poate eu am avut ghinion. Cert e ca cel putin lotul ala avea ceva, pt. ca am vazut in 2 randuri discusi "pe duca".

In rest, magazinul si acvariile arata curat. Ghinionul meu.

hobbydiscus
31-08-2007, 23:52
daca ti-ai luat red&turquoise aia parca sunt bolnavi , si eu am luat vreo 2 dar acum sunt sanatosi si chiar au crescut ,au vreo 7 cm acum dar sa stii ca restul discusilor sunt ok!

Juwel
01-09-2007, 00:13
Sorry pentru off topic, imi zici si mie la ce pret?

hobbydiscus
01-09-2007, 00:58
la ce pret sunt red&turquoise?

Yogi
01-09-2007, 15:46
Parca red-turcoaz 6-7 cm erau 35 lei. Dar nu sunt sigur.
Sincer, aduc pesti ok acolo, chiar si specii mai rare uneori si la preturi bune fata de alte magazine. Nu e un magazin rau.
Se intampla oricui sa mai aiba cate "ceva" prin acvarii, mai ales ca ei fac si importuri...si nu stii cu ce "bonusuri" vin pestii. Dar in general pestii de acolo sunt ok. Si cum zicea si Octavian, el are de acolo dar s-a rezolvat repede cu bactopur direct. Si acu sunt sanatosi si voinici. ;)

hobbydiscus
02-09-2007, 09:57
oricum este singurul magazin din bucuresti care aduce varietati deosebite de discus si la preturi fara concurenta

diskusfun
02-09-2007, 12:13
Deci fratilor, aveti grija! Nu cumparati pesti de la ei, sau daca va riscati -> carantina la inceput.


Probabil depinde si de noroc.

Cert e ca cel putin lotul ala avea ceva

nu are de a face cu norocul...nici vorba...daca ,,lotul avea ceva'', trebuia sa presupui ca daca ii vei pune in bazinul tau deja stabil si cu pesti OK, i-ti vei crea singur probleme...iar raspunsul sunt sigur ca-l stiai dinainte de a face aceasta greseala... CARANTINA !!!...este obligatorie pt. pesti nou cumparati...nu se introduc direct in bazinul tau comun...niciodata !... totusi, considera ca ai cistigat ceva experienta, cu toate ca pe calea cea mai grea...

a , si inca o treaba...exista posibilitatea ca unii pesti sa fie in forma, sa manince , sa vina in fata cind apare cineva...dar in momentul in care sunt pusi intr-un bazin cu alti pesti, acestia din urma sa moara pe capete...motivul?...primii au fost bolnavi, au dezvoltat in urma bolii o rezistenta la aceasta, dar au devenit purtatori sanatosi ai acesteia...si in momentul cind sunt introdusi in alt mediu, cu alti pesti, are loc dezastrul...de obicei se intimpla la maturi...ce vreau sa spun cu asta? ...ca poate un pic ,,depinde si de noroc''...orice carantina ai face, nu este de nici un folos intr-un asemenea caz...

Yogi
02-09-2007, 12:24
Diskusfun,nu stiu cum se face dar intotdeauna ai dreptate.
;)
Si eu tin un acvariu micut, de 60 litri pentru carantina. Desi recunosc ca uneori...mai scap si pesti direct in acvariul comun...daca par ok...
Mai Octi, discusul din avatarul tau nu era vermiculat pe tot corpul? Sau e altul?! Seamana cu brunii mei...(as vrea eu - ai mei nu is snake) :lol:

Sicmar
09-09-2007, 15:42
Am cumparat si eu niste SAE de la magazinul de la Moghioros sau Ho Si Min. (Nu mai retin exact). Dupa 3 zile mi s-au imbolnavit. Cu tratament am reusit sa scap doar unul din patru. Ceilalti pesti din acvariu nu au fost afectati. A fost singurul caz de genul asta pe care l-am intalnit in ultimul an jumate.
Ar trebui sa incep cu "huo" si sa arunc cu pietre ? Usor de zis. Lucrurile stau insa cu totul altfel si ar fi nemeritata atitudinea.
Odata cu ai mei, din acelasi acvariu, au luat SAE si alte doua persoane de pe forum si ai lor n-au avut nici o problema. Evident, nu la magazin era problema.

remus
22-09-2007, 18:43
stie cineva sa-mi spuna daca e deschis duminica la pet-ul din unirii?

ollieren
12-12-2007, 10:30
Ce stiti De Ida Discus ? Sunt ok ?
A luat cineva discusi de la ei in ultimul timp ?
Multumesc

andreic
12-12-2007, 11:33
Da. Am avut si eu pesti de la IDA si nu au fost probleme. Mai cunosc pa cineva care a cumparat 15 pui de discus acum 2 saptamani si sunt toti ok.

Yogi
12-12-2007, 12:32
Am fost asta vara pe la el, in Ghencea. Avea la 40 ron cobalt, la 70 san merah...am incercat sa negociez pretul si s-a enervat instant. Asa ca am luat numai 4 cobalt snake atunci... Pestii ok.
Beleaua e ca am nimerit cand nu mai avea decat pesti foarte mici. Cam 3-4 cm...acum o avea mai mari. Da-i un telefon inainte.

zfcristian
14-12-2007, 17:44
Eu am achizitionat de la ei in ultimele 4-5 luni cam 6 carasi si nu am avut nicio problema cu ei. Chiar fff rezistenti si "altceva" comparativ cu ce e pe piata.

Juwel
14-12-2007, 21:18
Eu am luat acum vreo luna (nu mai stiu exact) 2 otto de la ei. Sunt bine merci si acum, si imi pare rau ca nu am luat 4... dar mi-a fost teama de drumul pana la Galati. Oricum mi i-a ambalat in punga de la Tetra cu vreo 5 l de apa, asa ca totul a decurs ok.

vio.guitar
17-02-2009, 13:09
stie cineva sigur daca acum mai este deschis acest magazin (de langa Unirea)? ca am auzit zvonuri cum ca s-ar fi inchis...
PS imi cer scuze pentru ca am pus intrebarea si aici si in alt topic care avea legatura tot cu acest magazin, dar in acest fel am mai multe sanse sa aflu ceva concret

wolfi
17-02-2009, 14:25
eu am trecut pe acolo acum o saptamana si era inchis, dar nu stiu daca era ceva temporar