PDA

View Full Version : vreau sa imi decorez acvariul cu o bucata de lemn



m_G_mariana
18-02-2011, 16:49
vreau sa imi decorez si eu acvariul cu o bucata de lemn, un ciot dintr-un copac, niste ramurele ... acvariul e de 30 de l, asa ca nu as dori ceva mare ... voi cam ce imi recomandati sa iau si cum ar trebui sa-l tratez inainte sa il pun in acvariu? nu vreau sa iau de la pet shop, unde cel mai ieftin era 60 de lei ... nu se merita dupa parerea mea ... mersi :)

adimiady
18-02-2011, 16:51
vita de vie
da si tu un search pe forum si ai sa aflii toate raspunsurile mai mult sau mai putin posibile

ady vladutz
18-02-2011, 17:06
Eu am folosit pentru acvariu lemn de mar, prun, vita de vie si salcam.

valentin1984
18-02-2011, 17:16
daca nu gasesti pe forum da o fuga in hornbach acolo gasesti de la 10 lei in sus

m_G_mariana
18-02-2011, 17:19
wow ce repede ati raspuns! :) nu ma asteptam. mersi de ponturi. inca o intrebare .. ar fi indicat sa le fierb inainte, nu ?

rotaruhoria
18-02-2011, 17:21
personal nu stiu ce sa-ti recomand pentru ca eu ma duc si imi iau din magazin , imi place sa-mi pot alege din zeci de "modele" si sa nu stau sa-l tratez 1000 de ani pana sa-l pot pune in acvariu....insa iti pot spune ca la maxi pet mi-am laut cioata din filmuletul de la semnatura cu 40 lei si e imensa, prb mai mare decat acvariul tau de 30l...iar pentru nano am cumparat una mai mica la 20 ron ..insa aveau si mai mica la 11 ron, curand o sa pun poze si cu nano dupa ce rezolv problema cu plutitul cioatei.

10, respectiv 20 ron mi se par niste preturi decente pentru asa ceva.

m_G_mariana
18-02-2011, 17:31
am inteles ... eu am cautat si tiam spus mai ieftin de 50-60 de lei nu am gasit .. dar 20 de lei e chiar rezonabil pt ca mi s-ar parea si mie mai usor sa le cumpar si doar sa le fierb 5 min ca sa scape de bacterii si atat. mersi mult pt sfaturi.

andreic
27-02-2011, 18:17
Mergi tu printr-un parc si sa vezi ce de leminsoare vei gasi pentru bazinasul tau.

m_G_mariana
27-02-2011, 20:21
da, acum ca m-am documentat,si am si experimentat cu o nuca de cocos, nu e chiar asa de greu sa mi le fac eu ... sa mai treaca zapada, ca le pot observa mai bine prin parcuri si o sa le tratez eu cat o sa fie nevoie. multumesc mult pentru sfaturi.
cred ca se poate inchide

ady vladutz
03-03-2011, 22:19
Ma gandesc ca la urmatorul acvariu sa foloses niste lemn de gherghin pentru ca are o forma destul de specatculoasa insa nu gasesc pe nicaieri ce substante contine acesta si nu stiu daca as putea sa il folosesc in acvariu.
A incercat cineva cu acest lemn, sau stie careva ce substante contine?
Eu am cautat pe net si nu gasesc nimic.