PDA

View Full Version : Recomandare pentru al doilea neon!



shpritz
15-02-2011, 14:36
Salutare tuturor.
Vreau sa adaug luna viitoare al doilea neon la acvariul meu marca Juwell Rekord 60. Momentan am unul singur si anume Osram T8 865 de 15W.
Intrebarea mea e ce fel de neon sa adaug, merge tot un Osram 865, sau mai bine altceva?
Astept sugestiile voastre!

Sanshoku
15-02-2011, 15:07
Salut. Poti sa adaugi cu incredere inca un 865 sau un Fluora (roz-albastrui, special pentru plante) sau un 830 (galben, bun pentru plante, nu-l agreaza algele).

shpritz
15-02-2011, 16:42
Dintre cele trei enumerate de tine, care e cel mai eficient pentru plante?

Sanshoku
15-02-2011, 21:17
Fluora e dedicat cresterii intensive a plantelor. Problema e cu pretul ridicat si ca are viata scurta. Dupa cca 6 luni lumina e din ce in ce mai slaba. Daca vrei sa devii crescator de plante si sa vinzi, astfel recuperezi banii dati si merita sa cumperi altele. Eu folosesc combinatii de toate cele 3 tipuri de neoane mentionate mai sus.

shpritz
16-02-2011, 01:09
Nu vreau sa ma apuc de vandut plante, sau cine stie... Daca evolueaza frumos as putea sa fac si asta.
Cu cele doua neoane si bomba CO2 home-made voi reusi sa indepartez algele BBA din acvariu, sau va trebui si solutie Easy Carbo (sper ca nu am gresit numele)

vio.guitar
16-02-2011, 08:53
daca ai doar doua tuburi te-as sfatui sa mergi pe 865 ambele .
nu vei reusi sa elimini BBA cu lumina, iar cu CO2 este o alta poveste...una din cauzale banuite a duce la aparitia BBA este fluctuatia/variatia de CO2.
de la bomba nu vei avea CO2 constant, este totusi o solutie DIY.
si da poti sa mai starpesti din BBA cu "injectii" de Easy Carbo..

LE se muta la "Hardware" - "lumina" pentru a fi citit de mai multa lume

shpritz
16-02-2011, 12:27
Mentionez ca BBA mi'a aparut inainte de a pune bomba in functiune, acum nu vreau sa spun ca nu ai dreptate cu fluctuatia/variatia CO2-ului, pentru asta voi cumpara Easy Carbo (ce altceva as mai putea folosi?). Acum am in filtrul intern al acvariului in loc de buretele negru cu carbon (am inteles ca nu e bun in acvariu cand bagi CO2) o solutie de PhosEX ultra, dar nu prea isi face efectul dorit.
Inainte de a'mi spune tu, optam pentru un Osram Fluora pentru ca mi'ar fi placut si lumina lui. Imi poti spune si de ce ma sfatuiesti sa merg tot pe 865? Care ar fi argumentele pro si contra?
Multumesc frumos!

vio.guitar
17-02-2011, 09:36
865 are spectrul cel mai larg si din cauza ca ai doar 2 tuburi rationamentul a fost sa ramai macar cu un spectru complet.
daca aveai 4-6 tuburi puteai sa-ti permiti sa adaugi "o pata de culoare" dintr-unul sau doua tuburi diferite..
asta este parerea mea dupa cateva documentari.
te-as sfatui sa te uiti si pe articolul lui adreic despre lumina (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?13964-Iluminarea-bazinelor-de-apa-dulce), poate iti faci o idee mai completa.
daca pe langa 1 de 865 mai adaugi un 830 sau flora, vei avea o lumina mai slaba...

shpritz
17-02-2011, 11:37
Daca vroiam sa fac dupa capul meu clar nu mai postam aici si mergeam direct sa'mi cumpar neon.
Multumesc frumos si o sa tin cont de sfaturile tale. Acuma mai ramane o singura problema, si anume timpul de iluminare. Lumina mea acum functioneaza dupa urmatorul orar 10 - 15 aprinsa, 15 - 17 inchisa 17 - 22 aprinsa. Din ce am citit eu pe forum am vazut ca nu e ok sa bag si al doilea neon direct la acelasi program ci la unul mai scurt. Imi poate da cineva o idee cum, eu ma gandeam sa merg pe varianta 13 - 15 pauza 20 - 22 adica 4 ore pe zi urmand sa creasca timpul urmatoarea saptamana cu inca doua ore, ca apoi in a treia saptamana sa mearga ambele neoane dupa acelasi program.

shpritz
24-02-2011, 01:46
Nu'mi spune nimeni o varianta buna de functionare a celui de'al doilea neon pentru inceput?

Sanshoku
24-02-2011, 12:59
Credeam ca te-ai hotarat. Eu l-as pune 11-14 -(pauza)- 18-21. Tot 865 ai luat? Eu am inlocuit 1xFluora cu 1x865 si mi s-au facut alge paroase pe Alternanthera. Acuma am tema pentru acasa.

shpritz
24-02-2011, 13:58
Inca nu am cumparat neonul, astept ziua de salariu :) Am zis ca merg pe varianta 865. Revii la Fluora sau ce ai de gand sa faci?

Sanshoku
24-02-2011, 14:28
La mine e o problema pur personala. Eu locuiesc in inima salbaticiei. Nu vine nici Fan Courrier... Am calatorit 400Km (dus-intors) pana in Brasov sa iau 2x865! Da, as pune Fluora, dar au viata mai scurta, sunt scumpe si nici nu gasesc. Ar fi varianta sa ma merg iar 400Km pana la Cluj pentru 2 neoane. Asta da acvaristica extrema!

bogdan94
24-02-2011, 15:07
De ce nu cumperi de la NVR? si eu sunt intr-o situatie ca a ta, dar tot ce cumpar vine prin posta...

vio.guitar
24-02-2011, 16:03
daca ai doar un tub in functiune de ceva timp si bagi inca unu, practic dublezi lumina.
deci ideal ar fi sa o faci treptat, pentru ca te poti umple de alge...(asta nu stim pentru ca depinde foarte mult si de alte necunoscute care ti se gasesc in acvariu) si ca sa elimini lumina din cauzele unor eventuale aparitii de alge...treci la un progam treptat de iluminare...ca si cand ai lua-o de la capat.

Sanshoku
24-02-2011, 16:57
Scuze de off topic

De ce nu cumperi de la NVR? si eu sunt intr-o situatie ca a ta, dar tot ce cumpar vine prin posta...

Oare as putea merge pe incredere cu Posta Ro, cand vin atatea colete distruse? N-as vrea sa dau bani pe un faras de sticle sparte.

bogdan94
24-02-2011, 17:53
Eu am primit de la ei de doua ori neoane prin posta, au venit intregi de fiecare data. Filtrul extern idem, nici o zgarietura. Prin vara am luat si melci prin posta. =))

shpritz
24-02-2011, 18:24
Din cate stiu eu, baietii de la nevertebrate ambaleaza foarte bine si cu grija pachetele. Eventual le poti spune cand faci comanda pe site sa le ambaleze mai bine decat de obicei. Iti recomand!