PDA

View Full Version : Probleme la reproducere



nagyramo
26-08-2007, 20:05
Am o problema, am tot incercat sa reproduc Betta si nu reusesc. Prima pereche care am pus-o la icrat nu au facut nimic nici macar dupa 3 zile nu au facut nici un cuib, stateau doar retrasi. A doua pereche au facut cuib dar a 2 zi l-am gasit pe mascul mort, nu stiu de ce deoarece nu se vedea sa fie ceva in neregula cu el. Acum am o a treia pereche la icrat, la inceput totul a fost bine, masculul a inceput sa faca cuibul, au fost amandoi interesati inca de la inceput, dar acum dupa 2 zile nu mai fac nimic nici macar de cuib nu se mai ocupa. Dungile verticale de pe femela au disparut, iar masculul sta doar pe fundul acvariului. Nu stiu care este problema. Sa fi gresit eu cu ceva? Temperatura este constanta de 28.
Cum pot sa ii reproduc?
Ma poate ajuta cineva?
Va rog.

Laurentiu Craciunas
26-08-2007, 20:08
Ce inaltime are coloana de apa si cum ai preparat apa inainte?

Poate au depus si fiind la primele depuneri si-au mancat icrele.

nagyramo
26-08-2007, 21:24
Apa are inaltimea de 10-12 cm. Am pus apa de la robinet care a fost lasata sa stea 3 zile.
Nu cred ca si-au mancat icrele deoarece m-am tot uitat la ei. Iar cuibul nu este prea mare, doar cateva bule adunate. La perechea la care mi-a murit masculul cuibul era mai mare.

Laurentiu Craciunas
26-08-2007, 21:30
De cat timp ai ultima pereche si ce le-ai dat sa manance inainte sa-i pui la depus?

nagyramo
26-08-2007, 22:11
Cam de o luna si le dau sa manance fix si mancare vie. Mancarea vie nu lipseste din meniu in fiecare zi.

Laurentiu Craciunas
27-08-2007, 06:59
Atunci nu stiu care ar putea fi cauza, poate ai tu ghinion cu betta :)

Da nu te lasa, perseverenta duce la succes: scoate perechea, separa-i si hraneste-i bine o saptamana dupa care incearca iar.

nagyramo
27-08-2007, 09:43
Merci de sfat. O sa mai incerc. Nu ma dau batuta.

BMFCaesar
27-08-2007, 10:26
plante ai pus?
sau poate o coala de hartie care sa sustina cuibul?
*am citit undeva, poate tot pe forum ca masculul incepe imperecherea dupa ce cuibul e gata, altfel nu o lasa sa se apropie
fara aerare si fara substrat (poate stii deja lucrurile astea, incerc doar sa te ajut), acvariul asezat in loc retras. Eu aveam betta in acvariul comunitar si ii bagam la reproducere dupa ce femela dadea semne vadite ca e gata (dungile verticale, abdomenul marit, chestia aia alba-nu stiu cum ii spune); masculii mei si-au facut tot timpul treaba vizavi de cuib.
si eu am folosit apa de la robinet.

nagyramo
27-08-2007, 16:50
Da am pus de fiecare data plante si o bucatica de hartie alba.
Din nefericire iar mi-a murit masculul. Este al doilea mascul care imi moare. Nu stiu de ce. Dupa 2 zile imi mor masculii. Oare de ce??

BMFCaesar
29-08-2007, 14:45
ciudat, betta e foarte rezistent
uite cum procedam eu, dupa ce femela de betta dadea semne ca vrea sa depuna, puneam apa intr-un acvariu (imvechita vreo 24-48 ore, coloana apei nu mai mare de 10-15 cm) plante de suprafata si de fund (ptr siguranta femelei)
cam jumatate de coala hartie A 4- ajuta la fixarea bulelor
incalzitor, temperatura in jur de 29
acvariul il tineam la un loc ferit (eu locuiesc singur deci aveau intimitate :P, am observat la perechile puse de mine o anumita nervozitate cand vedeau miscare) si cu lumina slaba

daca femela era mai timida o bagam pe ea seara iar pe baiat a doua zi dimineata, sau ii introduceam pe amandoi seara, a doua zi cam dupa ora 17 (cand veneam de la munca) cuibul era deja gata si incepeau imbratisarile (f rar a durat 2 zile)
eu am avut noroc de femele si masculi responsabili, care adunau impreuna icrele cazute si le lipeau la loc in cuib
din pacate, cum am mai scris pe acest forum, cel mai mult am ajuns cu puii la vreo 3-4 saptamani

multa bafta

FishMiky
30-08-2007, 19:35
Cumva ai folosit aceeasi femela la ambii masculi decedati ?

nagyramo
31-08-2007, 11:36
Pentru inceput va spun ca iar mi-a murit un mascul deci acum sunt 3 masculi morti.
Ca sa raspund la intrebare, de ficare data am folosit alta femela. Niciodata nu am folosit aceeasi femela. Ca nu cumva sa fie prea stresata si sa pateasca si ea ceva.

alin_cv
31-08-2007, 12:25
Masculii pe care ii cumperi sunt mai mici decat femelele.In aceste cazuri femela nu numai ca nu depune icrele dar il bate pe mascul(iar in cazul tau mortal) :mrgreen:

alin_cv
31-08-2007, 12:43
Amenajaza-ti acvariul de reproducere cu plante,un filtru cu piatra fina care sa bage oxigen mai putin(pentru a nu face valuri si a deranja cuibul de spuma),apa-jumatate din acvariul comun, jumatate statuta de la robinet.temperatura in jurul valorii de 30 grade.Cumperi una bucata mascul beta care sa fie cel mai mare si frumos si il pui direct in acvariul de reproducere gata amenajat(atentie la egalizarea temperaturii recipient transport-acvariul de reproducere).Il lasi pe masculul de beta sa i-si ocupe acvariul si sa devina stapan pe el.Dupa 4-5 zile introduci si una din fetite care crezi ca este mai pregatita de depus.SUCCES

FishMiky
31-08-2007, 12:57
Chiar nu imi vine sa cred ca toti masculii erau minori , dar incearca sa tii mai mult la separeu pana masculul face cuibul , dupa care ii dai la femela cate o ora drumu sa stea cu maculul ca sa vezi ce se intampla .Apoi o scoti si daca nu au depus in acea ora lasa masculul sa se odihneasca o ora .... si iar bagi femela o ora ... pana vor depune .

Gurytza_ta
31-08-2007, 13:24
un sfat: atunci cand cumparati masculi de betta, mai ales din cei tinuti in borcane/pahare, tineti-i macar 2 saptamani la "conditionat". adica sa stea linistiti, sa inoate si mai ales sa fie hraniti in timpul asta cu mancare de calitate, de preferat vie sau congelata. ganditi-va ca ei sunt super stresati si cat au stat in pet-shop au fost hraniti o data la cateva zile, si sa mai fie supusi si reproducerii care ii tine in "grava foamei" inca vreo saptamana, e cam mult pentru ei.

nagyramo
02-09-2007, 12:46
Toti beta care i-am cumparat au fost de la crescatori nici unul nu a fost de pa magazin, deci erau tinuti in acvariu. Nu am pus nici un beta la reprodus decat dupa cateva saptamani dupa ce i-am hranit cu hrana vie si inghetata de 3 ori pe zi.
Masculii pe care i-am pus la reprodus au fost mari, chiar un pic mai mari ca si femelele, asa i-am ales.
Acum am mai pus la icrat, dar de data aceasta am pus un mascul si 2 femele. Am vazut ca masculul deja a facut un cuib mare de 10 cm :grin: . Sa speram ca macar cu o femela sa faca ceva si sa nu imi mai moara si el.
Sa vedem.
Apropo cat ar trebuii sa dureze pana icreaza(daca se hotarasc sa icreze).
Merci mult de sfaturi la toti.
O sa va tin la curent.

Gurytza_ta
02-09-2007, 14:44
daca una dintre femele e pregatita, in maxim 2 zile ar trebui sa ai icrele in cuib. dureaza mai mult daca perechea e la prima depunere.

nagyramo
04-09-2007, 11:27
Din nefericire nici de acesta data nu s-a intamplat nimic. Saracul mascul a facut cuibul de 3 ori si de fiecare data dupa un timp se strica. I-am lasat impreuna de sambata sau vineri si nu au facut nimic. Acum i-am scos si o sa mai incerc peste cateva zile. Pana atunci o sa incerc sa pun o pereche de gurami la icrat. Sper cu ei sa am mai mult noroc.

jinxy
04-09-2007, 19:14
Ai incercat sa acoperi acvariul? daca nu poate cauza din care cuibul tau se strica sunt curentii de aer din camera. Altceva care ajuta e sa pui bucatica aia de hartie de care vorbeste toata lumea. Asa cuibul va deveni mai gros. Nah, sper sa nu te lasi :)

nagyramo
05-09-2007, 21:17
De fiecare data am pus in acvariu o bucatica de hartie. Nu ma las. Tot mai incerc sa reproduc beta. Acum o sa le las un pic de pauza sa vedem dupaia.

FishMiky
05-09-2007, 22:47
Daca erai din buc te invitam sa vezi cum se face .. tocmai a scos puii masculul meu acum 2 zile , iar maine il pun iar la depus cu o alta femela .

Laurentiu Craciunas
05-09-2007, 22:51
Daca erai din buc te invitam sa vezi cum se face .. tocmai a scos puii masculul meu acum 2 zile , iar maine il pun iar la depus cu o alta femela .

Eu zic sa-l hranesti bine macar o saptamana de-acuma si doar apoi sa il pui iar la depus.

FishMiky
05-09-2007, 23:36
Multumesc laur pentru griji .

Este a 7 oara cand il pun si in acelas ritm .Se hraneste cam la 2 zile cu 5-8 tubi sau 2 -3 bile de la hikari .Administrarea se face de 2 ori bile si o data tubi .

O singura data am vrut ca sa il las sa se linisteasca si am avut impresia ca a murit .I-am pus o fata acolo si sa apucat de cuib :) .

Stiu ca e super stresat dar promit ca mai fac o depunere si peurma il las 2 sptamani in pace .Dar daca moare ... te condamn la moarte Laur ... glumeam ( sunt constient de faptele mele si raspund pentru ele ) .

nagyramo
06-09-2007, 11:12
Meci de invitatie dar din pacata sunt din Turda judetul Cluj deci nu prea cred ca o sa vizitez pre repede Bucurestiul.

nagyramo
19-09-2007, 07:09
In sfarsit am pui beta. De doua patru zile am pus o pereche de beta la reprodus si ieri am observat puii.Am mai observat ca nu din toate icrele au rezultat pui, ci mai sunt si icre albe in cuib. Oare de ce? Sa fie din cauza apei?
Deci pana la urma am reusit sa am cativa puisori.
Merci la toti pentru sfaturi.

Gurytza_ta
19-09-2007, 12:13
ai rabdare...poate inca nu au eclozat toate.

FishMiky
19-09-2007, 23:12
Nu ne-ai spus ai scos parintii din maternitate ?

nagyramo
21-09-2007, 07:20
Da am scos femela iar pe tata l-am lasat acolo cu puii. Acum nu stiu cand este bine sa il scot si pe el. A treecut 3 sau patru zile dar dupa cum vad inca se ocupa de ei. Puii inca nu inoata orizontal ci doar vertical.

nagyramo
21-09-2007, 07:22
Oare cand ar fi bine sa incep sa hranesc puii?

Gurytza_ta
21-09-2007, 11:32
masculul se scoate cand puii inoata orizontal, moment in care se incepe si hranirea puilor.

bad_day_4_me
06-02-2008, 13:30
am si eu o intrebare in legatura cu reproducerea...
femelele au o anumita perioada cand intra in "calduri"..(cand incep sa stea pe o parte, le apar dungi) sau intra asa cand le apuca?
(de exemplu:la inceputul primaverii...la o anumita varsta..etc)

verso
06-02-2008, 13:40
De obicei cand le apuca. Nu au o perioada speciala. :)

bad_day_4_me
06-02-2008, 13:55
multumesc!