PDA

View Full Version : Tubi transmit boli !?



lucianbv
26-10-2005, 22:33
Am citit recent ca hranirea cu tubi are repercursiuni urate in timp asupra faunei din acvariul nostru. Cum ca specia neagra-rosie care se gaseste la noi ar fii cea mai periculoasa si ca in timp omoara pestii ,etc etc. Nu ma pricep, doar am citit undeva pe net, voi ce ziceti... asa o fi?

Laurentiu Craciunas
28-10-2005, 19:10
Regula numarul 1 pentru hranirea cu hrana vie, recoltata din natura este sa nu iti procuri organismele din zone cu apa unde se deverseaza substante toxice sau din locuri de deversare a materialelor (resturi) din abatoare... tubi de obicei cresc in cele mai jegoase ape, in mal (care se formeaza din descompuneri organice) deci hranirea cu tubi ignora total aceasta regula si ai sanse mari sa fii dezamagit de hranirea cu tubi...

Asta doar daca esti atat de incepator incat sa mergi sa recoltezi tubi din cine stie ce balti si apoi sa-i pui direct in acvariu ca hrana pt pesti... eu folosesc foarte des tubi si n-am avut nici o problema pana acum (sper ca nici de-acum inainte...)

Ideea e sa ii lasi sa se curete cateva zile dupa ce i-ai recoltat... ii pui intr-un vas cu suprafata mare, adancime mica si lasi un firicel de apa proaspata (de la robinet de exemplu) sa cada pe ei... din cand in cand mai rastorni cocoloasa sa se elimine resturile de mal... daca ii lasi asa vreo 6-7 zile se elimina tot malul din sistemul lor digestiv si riscul contaminarii cu boli se reduce foarte mult... dar niciodata la 0... asa ca ramane alegerea ta :)

alexe_vet
04-11-2005, 08:41
nu am o cultura impresionanta despre acvaristica , dar cert este ca orice hrana vie introdusa in acvariu este o adevarata baterie pentru infestarea acvariului cu parazitii poate ai carei gazde intermediare sunt tubi , Tine cont de asta nu numai in cazul Tubifex. Mersi !

sorel
10-12-2005, 16:10
Mie mi s-a imbolnavit si apoi murit un mascul de betta superb, la care tineam foarte mult.
De atunci nu vreau sa mai aud de tubii.

Laurentiu Craciunas
10-12-2005, 16:29
Mie mi s-a imbolnavit si apoi murit un mascul de betta superb, la care tineam foarte mult.
De atunci nu vreau sa mai aud de tubii.

Esti sigur ca de la tubi? Doar pe el l-ai hranit cu tubi, nici un alt peste n-a mancat acelasi aliment? Pestii mor din o gramada de motive... anyway.. eu sunt pro tubi (mai ales pentru Betta)

Johnny
11-12-2005, 02:35
Tubii trebuie spalati foarte bine inainte de a-i da ca hrana la pesti si supusi unei bai intr-o apa la 55 grade celsius de cateva minute care omoara bacteriile si ii fac buni de mancat.Poate nu stiati dar crescatorii de la care cumparam noi folosesc tubii ca hrana principala pentru pesti.

sorel
11-12-2005, 08:30
Ii tineam in curent de apa ( un firisor de apa ) 2 -3 zile, pana eliminau tot malul .
Nu poti fi sigur de nimic, este drept, dar de atunci nu mai dau tubii la pesti si uitati-va ce mascul de betta am :

http://****************/coppermine/thumbnails.php?album=499

Iar la discusi nu dau tubii nici daca as stii ca mor de foame.

A' propos de album foto Hyper, am incercat sa pun niste poze si nu reusesc, desi am prelucrat pozele sa cobor sub marimea max. impusa pe site :?:

Laurentiu Craciunas
11-12-2005, 14:31
offtopic:

dragut masculul de Betta, si pozele alea sunt confirmare ca si la masculi pot aparea dungile transversale ca la femele in timpul reproducerii :)

cand upload-ezi poze in galerie, ele au nevoie de validare pentru a aparea public... ele erau deja acolo, le-am validat si acum totul e ok, le poti vedea :rendeer

sorel
12-12-2005, 07:09
Le-am vazut si eu. Merci beaucoup.

Radu
02-04-2006, 15:17
Este o adevarata loterie hranirea pestilor cu tubifex. Acesti viermi traiesc in cele mai poluate, mai imputite si mai infestate ape. Pot si chiar cantoneaza o multime de paraziti care pot nenoroci un acvarist in cateva zile. Va recomand sa cautati pe net despre bloodworm, blackworm, earthworm, grindali si alte tipuri de viermi si sa va faceti o mica cultura pentru a va hrani pestii. E un pic mai multa bataie de cap dar credeti-ma ca nu veti pierde din cauza hranei vreun peste.
Daca nu, va sfatuiesc sa folositi hrana industriala de calitate care este imbogatita cu vitamine, minerale, proteine, carbohidrati si grasimi de calitate. Nu o fi ea hrana vie dar pestii vostri o sa se simta mai bine. Sau daca nu dati o fuga pana in curtea bunicii, sapati o groapa, luati cateva rame obisnuite (earthworms) si spalati-le bine si transatile pentru a incapea si in gura prichindeilor si asta-i tot.
Nu exista curatare a tubiilor. Ce va spun altii si ce fac altii e o abureala. Poti sa folosesti 10 ciorapi de dama si tot degeaba. Poate vei curata namolul si malul de pe ei dar sistemul lor digestiv si parazitii cantonati nu prea. Puteti sa-i tineti in apa pentru o luna (daca va rezista) dar tot degeaba. Iar congelati se strica foarte usor.

erik
23-04-2006, 17:24
Eu am cumparat tubi de la petshop , si nu am avut probleme cu pestii.Stiu de unde culege lumea tubi insa daca ii speli bine si ii fierbi la 55 de grade cum a spus johny nu ai de ce bagi boli in acvariu.Daca nu ar fi tubi multi crescatori de pesti nu ar hrani cu hrana vie pesti lor.Este cea mai folosita hrana vine insa aceasta transmite si cele mai mult boli.

AXY
23-04-2006, 20:14
:lol: hmm ....tubi ...?? de cate ori merge ulciorul la apa ?? :?: :evil: