PDA

View Full Version : Nano 30 L, de ce nu ?



Evil
07-02-2011, 18:51
Dupa o perioada de absenta din aceasta lume, lumea acvaristicii, m-am hotarat sa revin in maxim 2 luni cu un "saratel' micut.
Pentru inceput vreau sa stabilesc ce hardware sa achizitionez pentru viitorul nano.
M-am hotarat sa iau, ca bazin, un Hailea A30 Black de 30 de litri:
•acvariu sticla
•volum: 30 litri
•geam de frontal cu colturi curbate
•lumina 1 x 11W
•filtru intern 200 l/h
•dimensiuni Lxlxh: 290 x 270 x 370mm

Citind topicul colegului danyalexa, pe partea de filtrare m-am hotarat pentru un Aquaclear 70.

Ce nedumeriri am :
-am inteles ca a folosit filtrul Aquaclear 70 ca "mini refugium" fara a da detalii, cineva ma poate lumina cum sa il transform ?
- pot folosi pompa filtrului pe post de pompa de valuri ?
- probabil va fi nevoie sa schimb lumina stock, ce lumina este necesara pentru aceasta configuratie ?

Daca am uitat de ceva va rog sa imi atrageti atentia..

Multumesc.

De retinut (pentru mine, ofcors :D):

Nano-reeful nu necesita neaparat sump sau refugiu, este de ajuns un filtru hang on mai generos unde se poate pune incalzitorul, atasa coolerul - nu este neaparat nevoie de chiller la un acvariu mic pico sau nano, si se arunca o mana de alge pentru filtrare.
Se merge pe schimburi de apa, cam 10% saptamanal si se completeaza apa evaporata manual sau automat, e deajuns un flotor care sa permita curgerea apei dintr-un recipient atunci cand scade nivelul.
La metoda berlineza filtrul biologic este exclusiv din piatra vie, de aceea si cantitatea acesteia este mai mare per volum decat la alte tipuri. Se foloseste 1 kg lr/4 l apa. Deci la un acvariu de 40 l aveti nevoie de 10 kg lr.
La pico sau nano nu este necesar un wave maker dedicat, se poate folosi o pompa de apa cu jet fix, orientata in asa fel incat sa formeze un curent continuu in tot acvariul. Fara acest curent de apa coralii (unele specii) nu se pot hrani. Planctonul este purtat de curent astfel incat in dreptul coralului este cules de acesta pentru hrana.
Speciile de corali nu sunt compatibile in totalitate, datorita gradului de agresivitate, asa cum exista specii de pesti marini foarte frumosi dar care nu pot fi crescuti intr-un acvariu de recif.
La un acvariu de recif lumina trebuie sa cuprinda doua componente: alb 10.000 k sau 15.000 k si albastru - actinic. Combinatiile sunt diverse ca si lampile. La un pico sau nano se pot folosi combinatii de T5 care asigura necesarul de lumina chiar si pentru coralii pretentiosi. Obligatoriu cu reflectoare. La o adancime a apei de 25-30 cm nu isi are rostul lampa MH. Mai ales ca si coralii (vorbesc de cei moi, asta ma intereseaza) se aseaza pe landscape in functie de necesarul de lumina. Cu cat sunt mai pretentiosi, se aseaza mai sus, astfel incat intre ei si lampa raman cativa cm, poate 10 (depinde de lampa si modul ei de prindere).
La un nano sau pico cu corali moi nu este necesar calcium reactor si nici skimmer. Daca exista, nu este nimic rau. Daca nu exista, iar nu e nici o problema. Skimmerul scoate din apa in afara de proteine si elemente necesare nevertebratelor, spun unii nano-reeferi. Mai ales la acest volum mic de apa si la numarul vietuitoarelor foarte mic in comparatie cu un acvariu normal de 400-500 litri sau mai mult. Calciul consumat este completat la schimburile saptamanale de apa proaspat preparata
am dorit sa pastrez aici acest post al domnului Juwel.

yonutzzz_92
08-02-2011, 14:20
Salut.
Si eu care credeam ca voi fi singurul cu Hailea A30 marin.
Ce pot sa-ti spun despre acest bazin e ca nu are 30l ci 20l, lumina este ok, filtrul intern este inutil, din pacate singurul tip de filtru care merge pus e cel extern, eu am vrut sa pun un AquaClear 20 si nu se poate (capacul nu permite). Poti utiliza capul filtrului intern pe post de pompa de valuri, eu am filtrul extern (400l/h) si o pompa de la un skimmer resun (undeva la 300l/h), destul de micuta, arata ca asta (http://www.fish-street.com/small_supply_pump?category_id=63), curenti sunt decenti.

Evil
08-02-2011, 22:34
Are 20 l gol ?
Oricum, stiam ca voi fi nevoit sa tai din capac..insa, posibil ca pana la urma sa il aleg pe Cocoon 3 de la Aquatic Nature sau Aquael nanoshrimp 30 ....inca sunt in dubii..

pomi
08-02-2011, 22:45
Bine ai revenit musiu Yu!

Bafta cu noul acvariu.

djphazer
09-02-2011, 00:36
Sfatul meu ar fi, decat sa dai banii pe un acvariu all in one, de la care vei folosi doar bazinul si cel mult lampa, ori sa cumperi un all in one dedicat acvaristicii marine (spre exemplu Evolution de la Aquatic Nature) ori sa o iei de la 0 cu un home made...

Evil
09-02-2011, 11:52
Home-made..nu ma incanta idea, si oricum, tot la banii unuia cumparat ajung, asta e', trebuie sa fac unul de "criza" :(
Evolution este prea scump pentru bugetul alocat acestui proiect, de diferenta pot sa iau substrat, sare si un salimetru.
Inca sunt in "pom" cu apa, nu am de unde procura apa de osmoza deci probabil ma voi orienta catre cea distilata..

yonutzzz_92 (http://forum.acvarist.ro/member.php?4564-yonutzzz_92) , o poza cu capacul tau poti pune ?

yonutzzz_92
09-02-2011, 14:43
Salut.
http://s2.postimage.org/gqhlmas/SDC11635.jpg (http://postimage.org/image/gqhlmas/)
Asa arata capacul, mai merge pus un neon de 11w.
Mai bine cumperi un Aquael de 30l, la care mai pui o lampa de 11w (sa ai 2x11w), un filtru Aqua Clear 200 si o pompa de 300-400l pentru valuri.

http://www.youtube.com/watch?v=07vSjpiF9Uw

Evil
09-02-2011, 19:17
Modelul respectiv de la Aquael nu se gaseste in Ro, echivalentul lui ar fi nanoshrimp-ul.

yonutzzz_92
09-02-2011, 19:25
Modelul respectiv de la Aquael nu se gaseste in Ro, echivalentul lui ar fi nanoshrimp-ul.
Stiu ca nu se gaseste in tara, e doar un exemplu, sa-ti faci o idee.
Pana la urma ce alegi? Hailea sau Aquael?

Evil
10-02-2011, 02:28
Nici unul, ma axez pe Cocoon 3...
Ai instalatie de osmoza sau folosesti apa distilata ?

yonutzzz_92
10-02-2011, 07:17
Nici unul, ma axez pe Cocoon 3...
Ai instalatie de osmoza sau folosesti apa distilata ?

Folosesc apa de la retea tratata cu Sera Aquatan.
Nu sunt probleme.

djphazer
10-02-2011, 08:41
Folosesc apa de la retea tratata cu Sera Aquatan.
Nu sunt probleme.

Si invazia de alge pe seama cui o pui atunci ?

@Lord.Yu
Apa de osmoza e singura care ar trebui folosita intr-un acvariu marin.

yonutzzz_92
10-02-2011, 09:50
Si invazia de alge pe seama cui o pui atunci ?

@Lord.Yu
Apa de osmoza e singura care ar trebui folosita intr-un acvariu marin.
Nu este topicul potrivit acestei discutii, dar iti voi raspunde, algele provin din piatra (chiar daca este uscata, nu este 100% "moarta").
Folosesc apa de retea la marin din 2009, de cand am inceput "aventura", asta nu inseamna ca o si recomand (@Lord.Yu m-a intrbat, si eu am raspuns).

Evil
10-02-2011, 10:28
Hmm, pai as avea de unde procura apa mai "curata" din fantana de mare adancime(200m) mai buna de x ori decat cea din Bucuresti...analizez.
Totusi, sa nu uitam ca apa de mare in nici un caz nu este de osmoza sau distilata, deci este posibila intretinerea unui nanoreff lowcost.

Viorelchristian
10-02-2011, 10:41
Daca nu mergi pe apa de la osmoza combinata cu o sare de specialitate vei avea probleme cu chimismul apei.