PDA

View Full Version : SALVATI-MI CARASI!!!

andutu
24-04-2006, 15:59
poate ma ajuta cineva cu un sfat in sens pozitiv!!!!!! am 5 carasi superbi cam de 25-30 cm iar 2 dintre ei un mascul si o femela au o problema care cred sigur ca e din cauza mea :cry: . plutesc la suprafata cand nu inoata femela cu burta in sus iar masculul pe o parte cand se hranesc inoara cum pot si ei asta e cam de 3 luni , cineva mi-a zis sa ii scot din apa si sa-i las sa se zbata pe uscat motiv ca ar fi inghitit bule de aer si astfel ar putea scapa nu a dat nici un rezultat eu cred ca vina e a mea pt ca la inceput nu am stiut ff bine cum se face schimbul de apa adica 20-30% din vol acvariului si o schimbam toata adica scoteam pestii din acvariu si ii mutam la loc dupa schimb ce sa fac acu nu am stiut acu nu mai fac prostii de astea dar cel putin am avut grija ca temperatura sa fie cea dinainte de schimb ca sa nu faca soc termic pestii MAI EXISTA VREO SANSA PT EI???? :( MULTUMESC ANTICIPAT

erik
24-04-2006, 20:42
Problema ta nu e foarte serioasa dupa stiintele mele.Cred ca au probleme cu vezica innotatoare.Acestia au un surplus de aer in corp .Acest lucru se intampla mai ales la puieti , insa la pesti asa mari nu am vazut.Acest lucru cred ca se va rezolva de la sine.Daca nu incearca sa ii muti intr-un alt acvariu timp de 2 saptamani si sa nu aerezi locul.Daca acestia scapa de innotarea la suprafata incearca sa aerisesti locul punanat o pompa.Nu iti fa probleme , pestii tai nu cred ca au mare necaz.

andutu
25-04-2006, 15:53
Multumesc pentru sfat dar sigur nu patesc nimic 2 saptamani daca nu au aer? :?: :!: si daca nu sper sa de-a roade sfatul imi pare rau sa-i vad cand se chinuie pur si simplu plutesc la suprafata apei

razvan
25-04-2006, 16:45
faptul ca nu le pui piatra aia bolborositoare, nu inseamna musai ca apa nu se aereaza...
s-a tot spus si repetat ca se face aerare a apei mult mai bine prin agitarea suprafetei apei(cu jetul de apa provenit de la filtru, orientat oblic in sus) decit prin barbotarea aia cu pompa de aer !!

de asemenea, nu inseamna ca nu-i mai faci schimburi de apa sau nu-i mai dai de mancare (apropo, mazare ;) )

bogdan
26-04-2006, 10:38
Cred ca cel mai bine ar fi sa scoti pe rand cate un peste din acvariu si sa le masezi abdomenul usir dupa ce ii masezi ii pui iarasi in acvariu acesta este sinurul remediu impotriva acestei boli.

andutu
26-04-2006, 11:48
am incercat masajul pe abdomen da nu adat roade. multumesc pentru sfat. doar daca masajul ar trebui sa dureze timp mai indelungat nu stiu am facut doar de doua ori masaj

mona
26-04-2006, 19:54
Incearca chestia cu mazarea fiarta si decojita data mai multe zile la rand, se pare ca rezolva aceste probleme ale carasilor plutitori. Dar nu am inteles cum e treaba cu "sunt asa de 3 luni". I-ai crescut de mici, au fost in regula si apoi s-a intamplat chestia asta sau...cum? Boala nu cred ca e, in 3 luni mureau sigur...

erik
26-04-2006, 22:25
Incearca sa faci ce ti-am spus si sa le dai mazare fiarta si decojita.Nu iti fa probleme ca nu sunt bolnavi de vreo boala majora.Au doar un surplus de aer in corp.Apa sa o schimbi o data la 2 zile toata , iar in timpul in care speli acvariul ii masezi putin cate putin pe burtica.Ai grija sa nu le ranesti aripioarele sau coada ca atunci e rau .Ne mai dai detalii din cand in cand sa vedem care sunt urmarile.

P.S acest lucru sa intamplat si la pesti mei betta insa i-am pus in acvariu separat si s-au insanatosit in cam 2 ore.

lupul-sur
30-04-2006, 19:28
Daca ai fi urmarit posturile Monei ai fi gasit rezolvarea. Cauza plutirii poate sa fie faptul ca fie au inghitit aer si atunci ii scoti si ii lasi sa se zbata pe o suprafata care sa nu ii raneasca, asta ii va ajuta sa elimine aerul si sa schimb piatra la buloasa sa faca bulele mai mare sau indreapta jetul pompei in sus fara sa mai bagi aer. Aceasta problema este comuna tuturor pestilor. A doua varianta este data de particularitatile digestiei carasilor si de ce nu de lacomia lor. Da le sa manance mazare inghetata si decorticata si vor elimina aerul din tractul digestiv. Daca imi adunci aminte peste doua zile iti voi face un intreg articol despre carasi.