PDA

View Full Version : Comportament ciudat caras



maximilian
19-08-2007, 13:28
Azi dimineata,la prima masa a zilei am observat dupa ce le-am dat sa manance ca pofta de mancare a unuia dintre ei nu mai este aceeasi.Astfel inghitea o parte din mancare iar cealalta o scuipa,apoi am vazut un comportament ciudat fata de celalalt caras pe care nu il lasa sa manance era f agiatat si se lovea tot timpul cu botul de el.Acum mai tot timpu e dupa celalalt caras incercand sa il loveasca.Ce s-a putut intampla?

orcina_orca
19-08-2007, 13:41
Cat de mari sunt carasii? Poate e vorba de un mascul care alearga o femela... ;)

maximilian
19-08-2007, 13:53
M-am gandit la faza asta,nu stiu sigur,unul dintre ei are cam 9 cm iar celalalt 5-6 cm si ciudat e ca cel mic il alearga pe cel mare,nu am reusit inca sa fac nici diferntierea de sex intre ei.Pe cel mare il am cam de 5 luni iar pe cel mic de vreo 2 luni

orcina_orca
20-08-2007, 10:07
Hmm... Nu-s chiar asa de mari... Si, daca stau bine sa ma gandesc, nici nu e sezonul alergaturilor, care teoretic e in primavara...
Marcoutza, unde esti cand avem nevoie de tine? (Domnul cu pricina are experienta cu carasii, nu gluma :mrgreen: )...

g_sorin
20-08-2007, 10:49
Hmm... Nu-s chiar asa de mari... Si, daca stau bine sa ma gandesc, nici nu e sezonul alergaturilor, care teoretic e in primavara...
Marcoutza, unde esti cand avem nevoie de tine? (Domnul cu pricina are experienta cu carasii, nu gluma :mrgreen: )...
Stai linistit. Li s-a facut de depus, cu certitudine. In acvariu carasii se inmultesc pe tot parcursul anului.

orcina_orca
20-08-2007, 11:27
I-auzi, Max, o pui de-o cumetrie... :mrgreen:

maximilian
20-08-2007, 15:06
Acum va ca s-au linistit nu mai sunt asa zburdalnici au revenit la normal,sa vdem in urmatoarele zile daca se mai intampla ceva iesit din comun

viviparu'
20-08-2007, 15:26
Fara indoiala ca masculului ii venise nebunia, respectiv a depune.

Poti sa masezi usor femela pe abdomen, sa vezi daca ies ceva icre.