PDA

View Full Version : Pui de Guppy si Xifo!!!!!



EkIm
18-08-2007, 16:50
Salut!!! am facut acest topic deoarece nu inteleg ceva :?:

Am 20 si ceva de pui intr-un acvariu 2-3 generatii(xifo si guppy). Diferenta dintre ei este de o saptamana maxim 2. Primii care sunt cu o saptamana mai mari au crescut super frumos...s-au colorat si au cam 2 cm...iar ceilalti pui...si guppy si xifo sunt ami micuti...si nu inteleg dc.


Au stat in acelasi acvariu..aceeasi lumina..aceeasi temperatura..aceeasi mancare....aceleasi plante :?:

Imi poate explica cineva care ar putea fi cauza...sau asa se mai intampla...uniii cresc mai repede si altii mai incet? :) :?:

Laurentiu Craciunas
18-08-2007, 19:32
Imagineaza-ti asa:

tu intr-o camera cu un culturist, sau mai bine, cu un expert in arte martiale, aceeasi lumina, aceeasi camera, aceleasi ferestre, acelasi pat, aceeasi farfurie cu singura portie de mancare... oare care se dezvolta mai bine si de ce?

Nu se tin impreuna pui de generatii diferite, de multe ori este necesar sa se divida si aceeasi generatie din cauza dezvoltarii diferite a puilor. Odata ce cativa au luat avans cu siguranta ei se vor dezvolta bine in continuare in detrimentul celorlalti.

EkIm
18-08-2007, 19:53
Buna comparatie!!!! Mi-a placut.

Deci sa inteleg ca trebuie sa ii separ pe aceia mai mici de aceia mai mari!!!


Nu ar fii o problema pentru ca mai am 2 acvarii...pietre am destule si am si planta sa le pun(e mai mult un pui iesit din alta) :grin:

dany_guppy
18-08-2007, 22:57
Nu se tin impreuna pui de generatii diferite, de multe ori este necesar sa se divida si aceeasi generatie din cauza dezvoltarii diferite a puilor. Odata ce cativa au luat avans cu siguranta ei se vor dezvolta bine in continuare in detrimentul celorlalti.

asa e, eu am tinut generatii diferite de guppy in acelasi acvariu, desi diferenta de varsta era tot de 1-2 saptamani generatia mai mare s-a dezvoltat foarte rapit , cealalta generatie foarte greu, am guppy cu varste de 3 luni jumate si au dimensiunile unora de 2 luni. daca vrei sa ai guppy pitici asta ar fi o solutie( :lol: glumesc , nu este deloc normal ca un guppy sa aiba dimensini mai mici la o varsta asa mare)

EkIm
18-08-2007, 23:11
ok..multumesc pt sfat :)