PDA

View Full Version : am eliminat complet algele din acvariu



boygenius.
18-08-2007, 15:38
Am reusit sa scap de algele din acvariu care imi chinuiau plantele...
Initial am incercat cu tot felul de substante chimice care nu numai ca nu au dat rezultate prea bune dar imi stricau si calitatea apei...eu unu nu recomand folosirea lor...mai ale ca incetinesc si dezvoltarea plantelor!
Am procedat in felul urmator: Am ferit aproape complet acvariu de lumina soarellui (ff. important), am lasat sa creasca un numar moderat de melci de apa care ajuta foarte mult si daca nu sunt in numar foarte mare nu deterioreaza plantele, am dozat hrana pestilor in asa fel in cat sa nu ramana resturi prin acvariu. Iluminare folosesc 2 tuburi de 15W, unu FloraGlow si unul SoonGlow, acvariul este micut are 50l iluminarea este suficienta. Si mentinerea apei cat mai proaspete ajuta la eliminarea algelor.
Cu toate acestea in aprox 2 luni au disparut complet toate algele verzi din acvariul meu. Mai aveam si unele locuri cum ar fi accesorii de plastic sau burete care erau acoperite cu alge brune filamentoase care a trebuit sa le indepartez mecanic prin razuire, pt ca nu le manca nimeni sunt cele mai dificile de indepartat dar se inmultesc intr-un ritm mai lent decat cele verzi si pot fi controlate usor.
Pestisori am Plati Xifo si 2 ancistrusi asociere care a ajutat la indepartarea algelor!
Sunt foarte bucuros si multumit de aceasta reusita pt ca algele imi chinuiau acvariul si dadeau un aspect de neingrijit....daca reusesc sa fac niste poze la o rezolutie buna le postez pe forum. :mrgreen:
Bafta multa celor care vor sa amenajeze acvarii plantate....si spor la treaba!!!

EkIm
18-08-2007, 18:35
Salut.....felicitari pt eliminarea algelor.

Yo sunt la inceput in folosirea substantelor anti alge si care favorizeaza dezvoltarea plantelor(cica).

In soare nu tin nici eu acvariu...si tot au aparut....posibil din cauza mancarii excesive...si cred ca stiu cauza. Am lasat cheile la o vecina si le-a dat mancare ca la porci :evil:

Si acum ca am scapat de ele ,l-am curatat..astept sa vad daca e buna soluti la ceva si daca mai apar :mrgreen:

BogdanHojbota
18-08-2007, 19:56
felicitari...la fel am procedat si eu cand aveam invazie..

off topic: tuburile, ce lungime au? si cat ai dat pe ele...cum se vad plantele si daca au influenta majora in dezvoltarea plantelor?

boygenius.
20-08-2007, 21:05
[quote="off topic: tuburile, ce lungime au? si cat ai dat pe ele...cum se vad plantele si daca au influenta majora in dezvoltarea plantelor?[/quote]

Tuburile au aprox. 43 cm dar nu am cu ce le masura foarte precis! Dim exacte le gasesti date de producator daca vrei....Este diferenta intre ele si cele cu lumina alba, au un efect foarte frumos asupra coloritului pestilor, accentueaza culorile. Plantele se dezvolta mai bine dar pt. plante este bun FloraGlow. Cel mai tare ar fi daca reusesti sa le combini pe toate 3, ai avea un spectru complet. Pretul nu-l mai stiu dar le gasesti mai ieftin pe net decat in magazin...cel putin asa e la noi aici!!
Concluzie.....se merita investitia!! :grin:

Rattle
21-08-2007, 14:55
Hmmm, e bine ca s-a descoperit apa calda si la Pitesti :lol: ... fara suparare, nu vreau sa fiu cinic si nici sa stirbesc din orgoliul propriu al fiecaruia, insa ce s-a discutat aici e discutat si ras-discutat in multe alte topicuri.
Deasemenea Flora-glo nu are nimic deosebit, sau prea putin fata de un Phillips TLD 830. Unde mai pui ca un TLD-830 are fluxul de lumina mai mare... si e mai ieftin... ;)

georgian
21-08-2007, 18:21
pentru toti cei care au probleme cu algele, dupa multe observatii, am remarcat ca algele se formeaza in majoritatea acvariilor in care:
a ) pestii sunt haraniti necorespunzator- adica mincare multa
b) numarul pestilor depaseste limita normalului, cm de peste/ litru apa net
c) numar plante relativ mic, daca numarul de plante este redus atunci substantele nutritive care exista in apa acvariului nu nu pot fi asimilate si eliminate=> alge.

BMFCaesar
22-08-2007, 14:30
d) acvariu tinut "in soare"
e) uiti sa sifonezi fundul acvariului si de schimbul partial de apa

lorena
25-08-2007, 10:32
Ieri cand am schimbat apa in acvariu, imediat dupa ce am terminat, am vazut in lumina neonului ceva ciudat miscand prin acvariu. Niste vietati de cca 3 mm, verzi, subtiri ca firul de par,si care se deplaseaza ca si cand ar fi niste viermisori. am vazut vreo 5-6. am vazut ca pestisorii ii mananca. Stiti cumva ce sunt astea??!!

boygenius.
25-08-2007, 13:15
Pai daca se deplaseaza nu cred ca sunt alge...
Eu nu am intalnit pana acum asa ceva in acvarile mele...ciudat! :roll:
Asteapta pareri de la ce mai experimentati poate e ceva daunator. Am sa caut si eu pe net si prin carti sa vedem ce gasesc.

lorena
28-08-2007, 18:21
Pai daca se deplaseaza nu cred ca sunt alge...
Eu nu am intalnit pana acum asa ceva in acvarile mele...ciudat! :roll:
Asteapta pareri de la ce mai experimentati poate e ceva daunator. Am sa caut si eu pe net si prin carti sa vedem ce gasesc.

Da. Ciudat. Ma tot mir si eu ce sunt astea, pentru ca pare totul in regula in acvariu. Apa e limpede, plantele se dezvolta foarte bine, arata bine si am observat ca se inmultesc, pestii sunt ok, veseli si prietenosi, mizerie nu e in acvariu pt. ca sifonez bine cand schimb apa...Chiar nu stiu ce pot sa fie vietatile alea. Ma gandesc ca nu am avut eu vedenii. O sa ma mai uit atent. Pentru ca la schimbul urmator nu am mai vazut.

mcer
28-08-2007, 18:31
Planarii ;)
http://www.acvarist.ro/photo/acvarii-planarii-724.htm
Vezi si comentariile de sub poza.