PDA

View Full Version : Carbunele activ - o data si pentru totdeauna



Solaris
11-08-2007, 15:42
M-am hotarat sa scriu acest articol pentru multele intrebari care se ridica in legatura cu folosirea carbunelui activ in acvaristica.
Acest material filtrant seamana cu un burete, avand cavitati microscopice si care prin procesul numit absorbtie are rol de filtrare chimica a apei, retinand elemente ca iond, fenol (apa galbena), amino-acizi, cupru, crom, fier, mercur, clor, cloramina, hidrogen sulfurat, verde de malachit, sufl si antibiotice. nu elimina amoniacul, azotitii si azotatii.
Este bine de stiut ca viata carbunelui activ este limitata functie de cantitatea folosita si volumul acvariului. Dupa aceasta perioada rolul lui devine nul (mai putin ca suport pentru bacteriile utile denitrificatoare) chiar periculos deoarece are obiceiul de a intoarce in apa acvariului substantele stranse pana atunci, putand duce la dezechilibre grave. Mai este bine de stiut ca pe langa elementele nocive, acesta filtreaza si elementele vitale pentru viata plantelor si vietatilor acvatice, ca minerale, fertilizanti, elemente organice si vitamine.
Carbunele activ se va folosi (o lingura cu varf pentru 20l apa si jumatate din aceasta cantitate pentru acvariile marine cu corali ) numai pentru eliminarea substantelor toxice ajunse accidental in apa cat si dupa tratamente in cazul imbolnavirii pestilor. Este contraindicata folosirea lui pe perioada tratamentelor cat si in cazul folosirii substantelor nutritive pentru plante deoarece elimina efectele dorite ale acestora.
In incheiere mai amintesc ca carbunele activ se poate regenera prin incalzire la o temperatura de 480C dar este de preferat totusi achizitionarea unuia nou din magazin deoarece pretul lui nu este mare.

andreic
11-08-2007, 16:23
Bine scris.

mcer
11-08-2007, 17:25
Uite ca am scos si eu carbunele...sa vedem ce iese ;)

Nicolae Paun
11-08-2007, 18:10
in sfarsit.edificator articol.

FishMiky
12-08-2007, 11:27
Carbunele activ se va folosi o lingura cu varf pentru 20l apa si jumatate din aceasta cantitate pentru acvariile marine cu corali .

Daca se poate , ai putea sa imi zici si mie la cantitatea asta , cat este bine sa las in acvariu carbunele ?

Multumesc anticipat .

PS : Bune explicatii de stiut .

Solaris
12-08-2007, 12:23
in general se recomanda schimbarea lui la o luna dar aceasta perioada poate varia in functie de gradul de poluare a apei. cele mai bune rezultate se obtin prin folosirea unei cantitati mai mici dar schimbata mai des. inaite se a-l folosi se spala bine pentru indepartarea prafului.

MTK
02-09-2007, 19:36
in loc de carbunele acvtiv ce se poate pune intr-un filtru extern si anume filtru tetra 1200???

MTK
02-09-2007, 19:45
si de unde ai achitizionat-o?? roca vulcanica la cat timp trebuie intretinuta???

fishb0ne
10-09-2007, 19:45
Bun mic articol.
Deci, ar fi mai bine daca in acvariul meu stabilit, plantat, de 38 de litri in care folosesc ingrasaminte pentru plante, sa nu am carbon, bag seama, corect?

In schimb, in paludariul in care am crabi si unde nu am plante iar filtrarea chimica e foarte importanta, pot folosi doza dubla de carbon?

andreic
10-09-2007, 20:40
Fara probleme.

fishb0ne
10-09-2007, 22:35
Nu e risipa, corect? Adicatele cu cat mai mult carbon, cu atat mai mult filtru chimic si mai eficient. Bun asa!

Lotar.inc
22-01-2008, 17:23
foarte clar articolul, scurt si la obiect. felicitari

RIon
12-05-2008, 21:22
EU tot nu inteleg ceva... :shock:
Am un filtu hailea BT200, intern, cu un mic filtru de burete si unul de carbune... adica mici brichete de carbune.
Nu inteleg cu ce dauneaza daca am plante - plantate in substratul de pietris, fara tot felul de ingrasaminte... daca dauneaza plantelor si pestilor, de ce il vand producatorii>???

Liviu
12-05-2008, 21:33
Pai scrie clar in primul mesaj:


[...] Mai este bine de stiut ca pe langa elementele nocive, acesta filtreaza si elementele vitale pentru viata plantelor si vietatilor acvatice, ca minerale, fertilizanti, elemente organice si vitamine.[...]

Chiar daca tu nu introduci fertilizanti, ei tot exista in apa de la robinet intr-o oarecare masura, alte substante sunt produse chiar de pesti (bine, in nici unul din cazuri cantitatile nu sunt suficiente pentru existenta buna a plantelor, dar sa zicem ca unele vor supravietui).
Daca lasi carbunele vei anula si bruma aceea ce substante nutritive.

Humbert
12-05-2008, 21:34
pt RIon: pai nu dauneaza daca e folosit corect, i.e inlocuit atunci trebuie inlocuit.
citeste articolul cu atentie.

tocmai voiam sa intreb daca e cazul sa scot carbunele din filtrul de la Rekord 60, daca adaug ingrasaminte in apa, cand am vazut topicul asta.

cred ca e clar ca tre sa-l scot, corect? bine, si cu ce il inlocuiesc? un burete normal e bun? n-am sertaras special pt el deci nu pot sa pun nicio roca vulcanica sau ceva asemanator.

Liviu
12-05-2008, 21:35
se poate inlocui cu succes cu un burete normal sau cu perlon ca sa ajute la filtrarea mecanica.

Humbert
12-05-2008, 21:37
merci ro_explorer
habar n-am ce-i ala perlon si unde gasesc. o sa intreb la primul petshop daca au asa ceva.

Liviu
12-05-2008, 21:38
Vata aceea alba din filtru se cheama perlon (zici ca ai un rekord), rekordul foloseste perlon ca fiind cel mai de sus filtru in cartus.

Humbert
12-05-2008, 21:40
ok, acum mi s-a facut rusine :)))
pai atunci pun mai multe straturi din alea si am rezolvat problema. bine, sa vedem cat de des tre sa le inlocuiesc, ca perlonul (hihi) asta la Rekord 60 zice ca trebuie inlocuit saptamanal.
ma descurc io, merci.

RIon
16-05-2008, 11:06
am scos carbunele din filtru, am lasat de forma doar 2 bucati mici, si am pus un burete foarte dens luat dintr-o jucarie :P

LupeLupino
16-05-2008, 11:30
Si, uite asa, ai redus drastic debitul filtrului si in curand te vei vaita ca filtrul nu mai face fata! :mrgreen:

RIon
17-05-2008, 09:16
...nici vorba.

alin_za_man
19-01-2010, 09:20
mie totusi mi se pare o problema mai mult decat "o data pentru totdeauna" problema carbunelui activ...si anume voi veniti si ziceti ca nu ii bun pentru plante pentru ca ar retine substantele atat de benefice pentru ele...dar vin si intreb atunci eu pe cine sa cred pe voi care nu cred ca toti ati terminat facultatea de chimie sau sa ii cred pe cei care au fabricat filtrele externe tetra ex 600,700 si 1200????care probabil ca printre ei au si chimisti...am mai citit ieri un articol tot legat de filtrele externe tetra si multi dintre cei care discutau acolo la fel au cam scos toti carbunele activ...sau altfel stiti voi ca acele filtre cu carbune sunt pentru acvarii care nu au nici un fir de plante ???de aceea folosesc carbunele ca altfel tind sa intru de tot intr-o ceata densa si nu mai stiu ce sa cred...da si zic asta pentru ca si eu am un filtru tetra ex 600 si am carbune in el...

Juwel
19-01-2010, 09:29
Acesta este un articol, hai sa-l lasam asa din respect pentru autor - e munca lui.

Intrebarea ta este pertinenta, dar puteai sa te abtii de la faza cu chimistii si firmele, puteai sa pui intrebarea fara sa jignesti pe nimeni.
Daca masina ta vine echipata din fabrica cu cauciucuri de vara, inseamna ca aia sunt mai destepti ca noi si nu trebuie sa le dam jos sa le inlocuim cu cele de iarna in perioada asta. Nu?
Adica daca filtrul vine echipat si cu carbune activ, asta nu inseamna ca trebuie sa-l folosesti mereu, ci doar atunci cand este nevoie.

Se inchide. Daca doresti deschizi un topic cu intrebarile tale.

andreic
19-01-2010, 12:38
...dar vin si intreb atunci eu pe cine sa cred pe voi ...

Nu trebuie sa crezi pe nimeni. Trebuie doar sa gandesti singur.

Sorry, Cristi.