PDA

View Full Version : Au slabit femelele de guppy



naeanb
09-08-2007, 18:37
Salut.Acvariul meu are 30l, in el convietuiesc 4 guppy(un mascul si 3 femele), 4 corydoras si 2 ancistrusi mici. Temperatura e de 26 grade, ph-ul de 5.5-6(cam mic, acum incerc sa il cresc cu ph plus de la sera). Alte teste nu am. Apa e foarte curata, am substrat pietris de rau, 5 plante(cabomba, egeria densa, si inca vreo 3 pe care nu le cunosc) si o jumatate de nuca de cocos.. Pentru filtrare folosesc un filtru aquael mini plus.
De cateva zile femelele de guppy au inceput sa slabeasca vertiginos si stau mare parte din timp jos pe substrat.
Aveti idee daca e vreo boala sau despre care ar putea fi cauza?
Multumesc.

dany_guppy
09-08-2007, 19:19
este posibil ca acest raport de 1 mascul la 3 femele sa fie cauza, femelele poate nu sunt slabe ci nu au mai produs icre pentru ca nu are cine sa le fecundeze. de obicei la guppy raportul e de 1 mascul la 1 femela (1:1).
Asta e parerea mea, nu stiu ce zic altii ;)

Necroshine
09-08-2007, 21:44
De cateva zile femelele de guppy au inceput sa slabeasca vertiginos si stau mare parte din timp jos pe substrat.Ce pH e in acvariu?

mcer
09-08-2007, 21:51
ph-ul de 5.5-6(cam mic, acum incerc sa il cresc cu ph plus de la sera). Alte teste nu am.
postase deja PH-ul

Solaris
09-08-2007, 22:43
ph-ul de 5.5-6(cam mic, acum incerc sa il cresc cu ph plus de la sera).
poti sa-l cresti rapid cu bicarbonat alimentar. dar pus cu masura cateva farame la inceput (mai ales ca ai acvariu mic) si masori si pui iar, nu arunca cu ligura si dizolvat prealabil in apa.

naeanb
12-08-2007, 19:06
este posibil ca acest raport de 1 mascul la 3 femele sa fie cauza, femelele poate nu sunt slabe ci nu au mai produs icre pentru ca nu are cine sa le fecundeze. de obicei la guppy raportul e de 1 mascul la 1 femela (1:1).
Asta e parerea mea, nu stiu ce zic altii ;)

Multumesc de sfat, insa mi se pare ca te inseli amanic cu acel raport de 1:1. La guppy cred ca 1:2 sau 1:3 este recomandat.
Ph-ul l-am rezolvat momentan cu ph-plus...Insa femelele sunt tot slabe...parca sunt fotomodele :lol: ...Lasand gluma la o parte chiar ma ingrijoreaza. Partea buna este ca au devenit ceva mai active.

Necroshine
13-08-2007, 13:03
postase deja PH-ulNu citisem atent :oops: .
Cred ca nu-i nici o boala acolo, pH-ul prea mic era cauza indispozitiei pestilor. Atentie mare al pH pe viitor, nu-i sigur ca vor mai trece peste inca un astfel de soc.

naeanb
20-08-2007, 06:49
...Se pare ca nimeni nu mai are nicio idee despre gupele mele siluete... :cry:

Necroshine
20-08-2007, 08:10
Cred ca nu-i nici o boala acolo, pH-ul prea mic era cauza indispozitiei pestilor.Ideea mea e asta.
Fa ceva sa tii pH-ul la 7 si nu cred ca o sa mai apara probleme din astea. Sper ca n-a scazut iar pH-ul. Partea proasta e ca femelele astea vor ramine asa.

dany_guppy
20-08-2007, 11:03
Multumesc de sfat, insa mi se pare ca te inseli amanic cu acel raport de 1:1. La guppy cred ca 1:2 sau 1:3 este recomandat.
stii cum se spune "teoretic dar practic...", oricum ai incercat si cu mai multi masculi la o femela , 1:2, 1:3 ? am avut si eu parte de femele ca ale tale , dar ale mele ajungeau in acest stadiu dupa multe "nasteri", mai probabil aceasta boala se datoreaza conditiei apei cum au spus si ceilalti (ph-ul), dar te sfatuiesc sa incerci macar si varianta cu mai multi masculi ;)

P.S. cand m-am apucat prima data de acvaristica (acu ceva ani) perechea mea de guppy nu avea nici pe departe conditiile necesare pt reproducere asa cum scrie la carte (nu aveam nici macar o pompa de aer dar schimbam destul de des apa, deci imagineaza-ti ce ph avea apa mea la atatea schimbari :lol: ) , totusi nu am avut probleme de genul femele slabe sau gris sau alte boli insa saraca femela a reusit sa "nasca" 50 si ceva de pui, deci : raportul de 1:1 este confirmat si apoi nu intotdeauna ph-ul e problema !
BAFTA!!!

P.S.S.

Partea proasta e ca femelele astea vor ramine asa.

in cazul in care vezi ca nu se intampla nimic spre bine cu femelele tale atunci intr-adevat vor ramane asa iar partea cea mai proasta e ca dupa cateva saptamani iti vor murii (pot confirma asta).

Necroshine
21-08-2007, 08:42
(nu aveam nici macar o pompa de aer dar schimbam destul de des apa, deci imagineaza-ti ce ph avea apa mea la atatea schimbari :lol: )Esti din Bucuresti, apa e dura, pH-ul nu prea scade. Autorul topicului e din Cluj unde apa e foarte moale, caderile de pH sint ceva obisnuit, nu poti face comparatii. In afara de asta, guppy se simt bine in apa din Bucuresti pentru ca e mai dura - d-aia nu aveai probleme. Problemele cu guppy (cu viviparii in special) apar la acvaristii din orasele in care apa este foarte moale si nu se iau masuri pentru asigurarea conditiilor optime.

Slabirea femelelor n-are legatura cu raportul masculi femele.
Pe vremuri separam femelele de masculi de foarte tinere, sa nu apuce sa fie fecundate, le cresteam pina la maturitate fara masculi si nu prezentau simptomele astea.

Cribut
21-08-2007, 15:49
Eu stiu ca 1 mascul la 3 femele este raportul bun la mine femelele se pun jos cand incep sa nasca eu am acum 30 de femele la 1 mascul urias (pe langa ceilalti care iam avut :mrgreen: ) temperatura scadeo pana la vreo 24 de grade

dany_guppy
21-08-2007, 16:24
Esti din Bucuresti, apa e dura, pH-ul nu prea scade. Autorul topicului e din Cluj unde apa e foarte moale
OK , acum cel putin m-am convins si eu!
P.S. naeanb nu degeaba ti-am scris la inceput "Asta e parerea mea, nu stiu ce zic altii "
;)