PDA

View Full Version : Guppy masculi cu inotatoare zdrentuite



m_robi1331
06-08-2007, 23:22
Buna! Am si eu o problema. Gupyii mei au inotatoarele mici, cei de jos de pe abdomen parca sfasiati. Interesant este faptul ca numai la masculi se prezinta aceasta problema si nu la toate.
Dupa o privire mai atenta mi-am dat seama ca nu prezinta infectii numai parca ar fi fost ciupuiti.
Inoata, mananca, sunt vioi si au iotatoarele deschise.
Ceea ce am vazut este, ca pe substrat era un pui de melc de 5mm care era zdrobit si pestii mancau cu gramada din el.
E posibil sa fi avut loc un mega bataie intre masculi?
Ce sa fac cu pestisori?

Acvariul e de 40 de litrii cu vreo 16 pui de guppy de 2 luni si 2 neone, tot pui.
2 Aplle snail (melci galbeni) si niste pui de melci + 1 sanitar.
Bine plantat.
Filtru AquaEl, vibrator elite, iluminare cu fluorescent.

Dudi
07-08-2007, 00:50
Salut. Nu cred ca a fost o bataie intre mascul, cel putin eu nu am vazut asha ceva la guppy mei. Incearca sa ii pui pe cei in cauza intr-un recipient cu apa si putina sare, cred ca isi vor reveni mai repede si mai urmareste-i. Poate asha vei afla ce este de vina.Sunt diferite boli dar nu cred ca este cazul in acavriul tau daca nu au toti. Bafta!

m_robi1331
07-08-2007, 11:45
Mersi pentru sfatul tau.
Imi poti spune "reteta" cu apa cu sare? Cate sare sa zicem la un litru de apa si cat timp sa le las in apa sarata?
Apa in care pun sarea sa fie luat din acvariu sau apa proaspata si sa adaug Aquasafe?
Este nevoie de filtrare sau aerisire in acvariul de carantina?
Pentru vreo 6-7 masuli cat litri de apa?
Mersi mult.

Dudi
07-08-2007, 12:32
Daca vrei sa ii lasi in acvariu de carantina eu stiu ca se pune o lingurita de sare la 10 litri. La 6-7 masculi sa zic vreo 2 litri de unul. Eu cand patesc asa ceva cu pestii pun intr-un recipient mai mic, aproximativ un litru, pun o lingurita de sare si ii las cateva secunde. Eu nu i-am tinut niciodata in acvariu carantina. Faci cum crezi tu ca este mai bine ;)

Solaris
07-08-2007, 13:41
Este nevoie de filtrare sau aerisire in acvariul de carantina?

la tratamente de durata in acvariu de tratament sau carantina pestii au nevoie totdeauna de aerisire foarte buna, superioara celei din acvariu comun. daca se tin doar in carantina ofara-le conditii decente cu filtrare si schimb partial de apa.

MarsM
08-08-2007, 01:01
Si masculii mei de guppy au citiva coditele zdrentuite, mai ales in bazinele unde sint mai multi si mai batrini. Nu stiu in ce masura te va ajuta acest tratament cu sare ... dar


[...]"reteta" cu apa cu sare? Cate sare sa zicem la un litru de apa si cat timp sa le las in apa sarata?[...]
Apa in care pun sarea sa fie luat din acvariu sau apa proaspata si sa adaug Aquasafe? [...]
Pentru vreo 6-7 masuli cat litri de apa?


Cantitatea de sare [neiodata] depinde de tipul tratamentului: in situatii grave poti merge pina la 1 lingurita rasa la 10 litri de apa pt un interval de citeva zile, altfel jumatate din cantitate e suficienta, profilactic eu pun 1 lingurita la 35-40 litri apa in toate acvariile [si asta recomand tuturor acvaristilor incepatori]. Adaugarea sarii se va face treptat, in interval de minim 24 ore.

Pt cei citiva guppy ai tai este suficient un bazin de 10-15 litri, apa e bine sa fie 50% din acvariu, muti pestii si adaugi treptat apa proaspata lasata 2-3 zile la declorinare intr-o galeata si sarea dizolvata in prealabil.

Cred ca mult mai bine ar fi sa pui treptat sarea direct in acvariul unde traiesc acum pestii, in concentratie de cca 1 lingurita la 35-40 litri.

Gurytza_ta
12-08-2007, 19:29
profilactic eu pun 1 lingurita la 35-40 litri apa in toate acvariile [si asta recomand tuturor acvaristilor incepatori].

nu cred ca e chiar buna recomandarea ta pentru incepatori, deoarece exista pesti care nu suporta sarea in apa, de exemplu corydoras spp.

MarsM
13-08-2007, 01:49
[...]exista pesti care nu suporta sarea in apa, de exemplu corydoras spp.

Ai dreptate, dar 1 lingurita "rasa" de sare la 40 litri nu cred sa-i afecteze, cel putin pe ai mei nu am observat sa-i fi afectat, insa este foarte buna in profilaxia multor altor "daunatori" sau boli.

MarsM
21-08-2007, 00:47
m_robi1331 ... ne spui rezulatele "tratamentului"? ... eu sint chiar curios