PDA

View Full Version : Ramirezi bolnav



Dudi
03-08-2007, 19:32
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi. Unul dintre ramirezii mei a inceput sa respire foarte repede asta se poate ca si din cauza temperaturii ridicate. Am plecat la Cluj cateva zile si am vrut sa pun temperatura pe 25 grade si din greseala am pus-o pe mai mult deoarece nu am indicatorul de grade la incalzitor. Cand am ajuns acasa temperatura era de 32-33 grade celsius, pestii erau decolorati iar aceasta femela respira foarte repede. Acum se freaca si de substrat din cate am vazut si are aripioarele aproape despicate. Cum sa o ajut? :cry:

Dudi
03-08-2007, 20:14
Cred ca am si gasit problema: Gyrodactylidea, este un vierme care se pune pe branhii si de aceea respira greu pestele. Dar cum rezlov problema asta, imi trebuie un tratament "popular" ca nu am de unde sa cumpar produse zilele astea

mcer
04-08-2007, 00:00
...de unde vine si vorba: cand auzi un tropait, probabil e un cal, nu o girafa ;)

Mai curand ar putea fi un gris, amorsat de scaderea temperaturii de la 33 de grade, la 24-25, cate or fi la Victoria-Brasov, prin case...mai ales ca pestii se si freaca de substrat.

Dudi
04-08-2007, 00:13
Nu stiu ce sa zic...nu stiu de unde l-am luat. Pestele era sanatos pana cand am venit de la cluj, cred ca din cauza temperaturii.

...de unde vine si vorba: cand auzi un tropait, probabil e un cal, nu o girafa Wink

Mai curand ar putea fi un gris, amorsat de scaderea temperaturii de la 33 de grade, la 24-25, cate or fi la Victoria-Brasov, prin case...mai ales ca pestii se si freaca de substrat.
ce ai vrut sa spui cu Victoria-Brasov? :?

mcer
04-08-2007, 00:18
Nu stiu ce sa zic...nu stiu de unde l-am luat. Pestele era sanatos pana cand am venit de la cluj, cred ca din cauza temperaturii.

...de unde vine si vorba: cand auzi un tropait, probabil e un cal, nu o girafa Wink

Mai curand ar putea fi un gris, amorsat de scaderea temperaturii de la 33 de grade, la 24-25, cate or fi la Victoria-Brasov, prin case...mai ales ca pestii se si freaca de substrat.
ce ai vrut sa spui cu Victoria-Brasov? :?
Victoria, jud. Brasov, dar mi-a fost greu sa scriu atat si am pus o liniuta intre ele ;) ..ma gandeam ca trebuie sa fie destul de frig pe acolo, pe la Predeal acum sunt vreo 16 grade, deci la tine in casa ar putea fi 24-25 de grade>>scadere de la 33 la 24>>gris

Dudi
04-08-2007, 00:26
Aha :grin: ..nu ca si aici au fost calduri mari si de aceea am avut 33 de grade dar nu este gris deoarece nu prea vad puncte albe pe ea, cunosc grisul

dipnoi
04-08-2007, 09:25
Unul dintre ramirezii mei a inceput sa respire foarte repede asta se poate ca si din cauza temperaturii ridicate. temperatura era de 32-33 grade celsius, pestii erau decolorati iar aceasta femela respira foarte repede. are aripioarele aproape despicate. :cry:
e posibil ca, la temperatura ridicata si in conditii de nesupraveghere a bazinului, apa sa-si fi inrautatit perametrii; daca nu ai testere, atunci iti recomand sa inlaturi suspiciunea unui mediu necorespunzator, prin primenirea apei (in porportie functie de aspect - opalescenta sau nu, miros); rata poate merge de la 15% frecvent pina la 2/3 din volumul de apa, functie de gravitatea situatiei.
apoi, aplica tratament antibacterian, cel pe care il folosesti in mod curent, de la ptshop: bactopur, tripaflavin.


Acum se freaca si de substrat :cry:
daca exista o boala parazitara, ar trebui sa mai cauti si alte semne.
succes.

dipnoi
04-08-2007, 09:36
functie de specia de pesti, importanta ei, marimea pestelui afectat, gravitatea bolii, daca ii cunosc sau nu sensibilitatea la o anume medicatie, eu mai folosesc, in caz de bacterioze externe: albastru de metilen, sare, oxitetraciclina (pulbere sau spray), nitrofurazon, verde malachit.
de asemenea, daca stiu ca specia suporta dar nu pot diagnostica exact afectiunea (numai dupa semnele clinice si nu-mi permit un examen de laborator), folosesc un medicament cu un spectru mai larg (malachit, sare).

Dudi
04-08-2007, 11:21
Da, am folosit si eu sare. L-am bagat mai putin de un minut intr-o cutie cu apa, cu concentratie de sare mai mare. Nu stiu ce are ca sunt momente cand este chiar colorat si in mod normal un peste este decolorat cand are ceva, nu?

dipnoi
04-08-2007, 12:59
nu mai deschid un alt topic, simptomele bolii fiind aceleasi.
Specia: Maylandia estherae. exemplar robust, cu stare buna de intretinere; femela.
Cauza posibila: stres si agresiune intraspecifica.
Semne clinice: eroziune foarte puternica (unele radii descoperite) a inotatoarelor caudala, anala, ventrale, pectorale, cu evolutie f. rapida; dorsala putin afectata; abdomen umflat; peduncul caudal zburlit si eroziune abdominala; pierdere totala a echilibrului (decubit ventral - sta cu burta in sus); raspiratie greoaie.
Masuri terapeutice.
- izolare in bazin carantina, in apa curata, cu aerare optima si urmarirea starii celorlalti pesti; acestia nu prezinta semne de boala.
- prima zi: o baie scurta cu albs de metilen (pina la colorarea intensa a apei), 15 min, cu aerare puternica si urmarirea comportamentului (intr-un vas separat de cel de carantina); din cauza starii grave, aplic a 2-a baie scurta, imediat (in alt vas), cu oxitetraciclina, 0.37 g/6 l, 10 - 20 min, cu aerare puternica si urmarirea pestelui.
- parcarea in acv de carantina. baie lunga cu albs de metilen (coloratie slaba) - masura luata ca urmare a abdomenului umflat.
- a 2-a zi (azi, adica): pestele si-a recapatat pozitia normala; am repetat baia cu OTC, am schimbat apa in acvariul de carantina pe timpul tratamentului; apoi, am transferat pestele in bazin (20 min baia); mentin tratamentul cu albs de metilen (baie lunga).
- a 3-a zi: repet procedura din a 2-a zi.
Baia cu OTC se repeta, 3 zile (bai scurte). Functie de starea pestelui, se continua baia scurta cu albs de metilen (coloratie intensa a apei, 15 min, intr-un vas separat), timp de 6 - 10 zile.

Necroshine
04-08-2007, 15:15
Unul dintre ramirezii mei a inceput sa respire foarte repede asta se poate ca si din cauza temperaturii ridicate. Am plecat la Cluj cateva zile si am vrut sa pun temperatura pe 25 grade si din greseala am pus-o pe mai mult deoarece nu am indicatorul de grade la incalzitor. Cand am ajuns acasa temperatura era de 32-33 grade celsiusRamirezii prefera apa mai rece (24-25 C), presupun ca din cauza asta respira asa. Scade temperatura incet (2 C zilnic) si cred c-o sa-si revina. Daca la 26-27 C nu respira normal, poti presupune c-are paraziti pe branhii.

Dudi
04-08-2007, 15:21
Pai deja are 25 grade si respira tot asha de repede. Dar ma mira faptul ca cealalta femela nu are nimic. Parazitii aia nu se pun pe ceilalti pesti?

Dudi
05-08-2007, 12:53
:cry: Ramirezul meu s-a dus intr-o lume mai buna ;new28

Araldq
11-08-2007, 09:15
ca idee...ramirezii sunt mai sensibili la cantitatea de nitrati, nitriti din apa decat discusii. Eu sunt convins ca acolo a fost problema.