PDA

View Full Version : Fenomen cunoscut sau necunoscut ?

Catalin41DTS
15-12-2010, 12:17
De cand cresc eu carasi .... pana anul acesta n-am mai vazut asemenea fenomen.
Dupa ce servesc masa copiii mei (carasii) .... sta cate unul si pluteste in deriva cu burta in sus ... de mi-a sarit inima din piept cand am vazut prima data. Dupa un timp isi revine ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
Ii hranesc cu Troco Prim 2, le mai dau mazare decorticata (mai rar) ..., rame cand o sa inceapa sezonul acum au intrat si ele la hibernat.

Intrebarea mea este ...Voi v-ati intalnit cu fenomenul acesta ? Ce-mi recomandati ? Cu mancarea asta de prin petshop-uri ... nu sunt prea familiarizat.

Multumesc anticipat !
Cu stima,
Catalin

culturystul
15-12-2010, 12:42
da-le mai multa mazare.. si nu le da mancare care pluteste pt ca inghit si aer odata cu ea si de aia se intorc cu burta in sus... da-le mancare ce se duce pe fundul acvariului din prima

mihainet76
15-12-2010, 13:54
Am doi carasi.De aproximativ 2 luni,unul din ei sta intr-ul colt al acvariului (pe burta,cum se spune)......dar mananca...il mai vad plimbandu-se.....dar ii cam "place" sa stea acolo.
Are ceva,sau cateodata este si normal......de exemplu alaltaieri,numai asa a stat...in afara de mancat.
Am facut teste,sunt ok.
Celalalt caras sta langa el.....si apoi se zbenguie peste tot!
In rest,zici ca sunt frati,unul dupa coada celuilalt.

Sanshoku
15-12-2010, 14:16
[QUOTE=.... sta cate unul si pluteste in deriva cu burta in sus ... [/QUOTE]

Aerofagie. Daca vezi ca e foarte grav si nu pare sa-si revina, scoate-l pe o farfurie umeda si la temperatura optima. Lasa-l sa se zbata putin sa scoata aerul si apoi poti sa-l pui la loc. Mai multa mazare ar fi recomandata. Si hrana specifica pentru carasi.

bogdan.filip
15-12-2010, 14:23
Da-le mai putina mancare si fa niste teste la apa. Eu le dau doar o data pe saptamana Troco Prim la ai mei. In rest ii hranesc cu salata verde, mazare, morcovi in cantitati foarte mici.

rzv
16-12-2010, 00:47
sta cate unul si pluteste in deriva cu burta in sus ... de mi-a sarit inima din piept cand am vazut prima data. Dupa un timp isi revine ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

Cred ca este vorba de o afectiune a vezicii inotatoare. Daca e descoperita si tratata din timp,de obicei ar trebui sa-si revina in cateva zile, daca nu poate fi fatala.
Asa cum au mai zis si altii, mazarea consumata in mod regulat si mancarea care se scufunda, speciala pentru carasi ar trebui sa previna astfel de afectiuni. Stiu ca nu prea se gaseste mancare care se scufunda pentru carasi. majoritatea producatorilor au pe piata mancare gen "floating pallets". Eu folosesc Hikari Basic Diet de ceva timp si sunt foarte multumit. E drept ca e cam scumpa (aprox. 50 lei - 100 g) si nici nu prea se gaseste pe la noi (eu m-am aprovizionat de la un pet shop din Cernauti).

acvariulcucarasi
16-12-2010, 01:30
eu le dadeam la ai mei mazare o data la 2-3 zile si in rest http://www.paraquatics.co.uk/contents/media/sera-goldy-royal.jpg si nu am avut probleme cu plutitul aiurea (au fost altele dar nu asta)