PDA

View Full Version : Nano 20l



BogdanB
02-12-2010, 22:13
Buna seara.M-am decis sa va prezint si cel de-al doilea acvariu.
Acvariu:20 l brut
Lumina:2 lampi dennerle,una de 11 si respectiv 9 w-10 ore pe zi cu pauza la amiaza
Filtrare:filtru intern superfish
Incalzitor:NeWattino Plus 10W
Co2:butelie 2 l+difuzor ceramic
Substrat:Aquabasis+Manado
Temp:25 C
Ferilizare:linia completa Dennerle+Easy Carbo
Pesti:1 Betta
Plante:Pogostemon Erectus
Hemiathus micranthemoides "Cuba"
Pogostemon helferi
Hydrocotyle verticillata
Acvariul are exact 1 luna si 1 saptamana si pana acum am reusit sa-l cresc fara pic de alge.M-am decis sa il prezit ca sa pot beneficia de sfaturile voastra pentru a-l aduce intr-o forma cat mai frumoasa.Precizez ca pana in momentul de fata nu am umblat la el,nu am tuns.:)Astept sfaturile voastre,a tuturor.Pozele sunt facute cu un nikon d5000 dar talentul meu in a fotografia acvarii ii 0.In realitate arata mult mai bine.Scazati echipamentele din poze
http://i53.tinypic.com/2chswnl.jpg
http://i56.tinypic.com/aww6q8.jpg
http://i54.tinypic.com/52f39f.jpg

bogdan94
02-12-2010, 23:01
Mi se pare un nano foarte reusit, felicitari. :)

merlin21
02-12-2010, 23:08
chiar foarte reusit.
cum de creste verticillata asa mica?
nu imi spune de la lumina ca stiu un coleg care baga mult mai multa lumina ca tine si are de vreo 4 ori mai inalta.

BogdanB
02-12-2010, 23:13
Va multumesc mult de tot.Merlin,poate ca o sa mai creasca de acu incolo ca are debia 1 luna si o sapt.Daca ai sa te uiti atent chiar si pogostemonii sunt mici si cresc foarte inghesuiti.Plantesem 3 mici la inceput si acum sunt foarte multi,asta intr-un timp scurt.

Kin
02-12-2010, 23:49
Unde talent zero ? Ca sunt foarte frumoase pozele.
Succes sa ai cu acest bazin, imi place foarte mult aranjamentul.

mogojan
02-12-2010, 23:51
arata foarte bine nano-ul...mai ales dupa ce o sa se acopere de tot substratul cu hc...bafta in continuare..;)

Simon
03-12-2010, 00:14
frumos nano-ul tau .
sa se maturizeze si va arata si mai bine ;)

BogdanB
03-12-2010, 00:48
Va multumesc mult tuturor.Nici nu va dati seama ce incurajatoare sunt:)In curant trebuie sa tund pogostemonul ca ajunge la suprafata si m-am gandit sa mai plantez un fir unde ii ph testul sa fie o tufa frumoasa.In partea stanga cred ca ar merge un fir,doua de bacopa monnieri plantat foarte rar pe suprafata hydrocotylei.Ce credeti?Ar merge sau nu?

rick
03-12-2010, 07:57
Chiar imi place si mai are in dotare si plante dupa care mor(pogo).

BogdanB
03-12-2010, 10:46
Neata.Multumesc.In primul setup facut imi putrezeau pogostemoni la radacina dar acum nu mai am probleme cu ei:)Am sa atasez si o poza din prima saptamana a acvariului.
http://i56.tinypic.com/2jeu0c8.jpg

BMFCaesar
03-12-2010, 10:56
Felicitari, foarte fain.
Iar cel mai mult imi place cum ai ales vituitoarele, adica pe beta :D.
E bun de dat ca exemplu pentru nano-uri.
Excelent !

BogdanB
03-12-2010, 11:03
Multumesc.Betta ii un peste cu personalitate si foarte frumos.Ii incredibil cum vine si mananca din mana.Am mai avut 2 corydoras si un melc dar i-am mutat ca ii mai alerga din cand in cand,ramanand cu cozile ciupite si melcul fara antene:))Ii incredibil cum vine si mananca din mana

BMFCaesar
03-12-2010, 11:07
Da, cunosc ... incredibil peste si complicat de tinut in forma.
Aparent foate rezistent si cu cerinte minime, dar de fapt un peste sensibil si cu personalitate.

razvan7722
04-12-2010, 17:28
Farte frumos nano.

Imi place cum s-a intins Pogoston Erectus peste tot si Helferi.

Sa ai succes cu el si sa nu ai parte de alge.

Si nu uita. Arata Bestial.

BogdanB
12-12-2010, 18:44
Salutare tuturor.Azi dimineata cand ma pregateam sa-mi hranesc pestisorii observ ca apa din acvariu ii albicioasa.Nu pot sa-mi dau seama exact de la ce.Pana acum aveam 2 filtre in acvariul asta mic,un hang on si asta intern si totul era perfect.De cand am lasat doar asta intern am observat ca apare foarte firav si GDA pe geamul din fata si acu apa albicioasa.Filtrele erau ciclate deja,nu se pune problema ca acvariul nu ar fi ciclat,mai ales ca facusem si teste.Ar fi 2 posibilitati:filtrare insuficienta sau o pana de curent pe durata noptii care a dus la deciclare.Ce parere aveti?Precizez ca nu am adaugat nimic in apa zilele trecute si nu am umblat la filtru. Proasta circulatie a apei cred ca aduce cele mai multe probleme in acvariu

BogdanB
18-12-2010, 23:06
salutare tuturor.De cand am scos al doilea filtru am o mare problema cu apa si m-am decis sa achizitionez un filtru extern doar ca is un pic cam indecis.
Eheim 2211 sau Dennerle nano external skimfilter?

merlin21
18-12-2010, 23:28
Ha.. :)
Fix aceasi problema am avut-o si eu. Aveam de ales intre hydor prime 10, eheim 2211 si dennerle skimfilter.
Dupa cateva review-uri citite pe net despre prime 10 comparat cu 2211, am renuntat la hydor. Iar in final am renuntat si la dennerle deoarece mi s-a parut mai rigid, mai greu de customizat sa zic asa, plus ca era primul lor filtru.
modelul acesta de la eheim am inteles ca are 8 ani (2011 inainte).
Cu dennerle probabil iesi mai ieftin, ca vine cu tot cu medii de filtrare.
Eu am ales 2211, desi pretul lui de achizitie este o idee mai mic decat la celelalte, vei plati dublu per total daca pui si mediile filtrante si robinetii..
Eu il folosesc la un nano cub dennerle de 30l si e perfect pt el.
Deci la 20l nu o sa ai probleme.
Singura problema pe care am avut-o cu el, este faptul ca este incredibil de greu de amorsat. M-am chinuit 3 ore si tot se mai aude niste aer inauntru..