PDA

View Full Version : Setup 4/2010, 150x50x60 cu discusi



SebastianBV
01-12-2010, 19:37
Pentru ca 2010 a fost un an agitat pentru acvaristul din mine, am demarat si ultima provocare pentru anul curent.
Acvariul va fi populat cu discusi, voi incerca sa recreez pe cat posibil (mie) conditiile in care traiesc discusii, nu zic biotop cu discusi pentru ca este prea mult zis......nu detin specimene "salbatice" si nici cunostintele necesare pentru a ma apropia de acest subiect :).

Acvariu: 150x50x60 (L x l x H) din sticla de 10 mm cu fund dublu si intarituri, lipit cu silicon negru Den Braven, acvariul a fost lipit saptamana trecuta, mai astept vreo 2-3 saptamani pana se usuca siliconul;
Lumina: voi folosi o banda de leduri de 140cm, culoare - alb (varianta mai "calda"), lumina va fi difuza;
Plante: chiar daca nu de mult m-am declarat virusat iremediabil de frumusetea unui plantat, imi doresc sa recreez pe cat posibil conditiile discusilor din natura...mai am de studiat la capitolul asta;
Filtrare: 1 buc filtru extern Eheim 2071 + 1 buc filtru extern Eheim 2213...sper sa fie suficient;

Momentan este pregatit standul + acvariul, filtrarea si cativa mancaciosi, am in lucru capacul si cel mai important lucru: am nevoie de multe idei si inspiratie pentru amenajarea acvariului.

Sugestiile si parerile voastre se vor simti ca la ele acasa in jurnalul asta...asa ca nu va sfiiti, sa facem ceva frumos !

a.aurel
01-12-2010, 20:39
Salut Sebastian, felicitări pentru proiect, abia aștept poze.
Discușii sunt din Amazon și vei găsi destul material de unde sa te inspiri, în principiu îți va trebui mult lemn și apa neagra (țin minte ca se găsește în comerț o substanța cu tanin dedicata acvaristicii, întreabă-l pe Juwel). Poate te ajuta:


http://www.youtube.com/watch?v=65mwzp6fM5s&feature=related

Juwel
01-12-2010, 22:07
Il ajut cu frunzele minune, dar nu asta este problema acum.
Cum vezi tu acvariul in ansamblul sau? Ia-o de la substrat si mergi pana la pesti.
Si o intrebare pe care o pun eu inaintea "tartorilor": ai mai avut discusi?

SebastianBV
02-12-2010, 00:26
Aurel, super materialul.
Discusi (juniori de aprox. 10cm) am si acum - transferati din acvariul de 200l intr-un acvariu steril de 60l cu filtrare externa / aerare continua / schimburi de apa dimineata si seara, in total cam 100%....iar cand sesizez ca nu le place ceva abuzez de asistenta lui Ciprian Marcu de la care cumpar mancaciosii.
Referitor la acvariu, m-am gandit la:
- nisip sau un pietris cu o granulatie de 1-4mm....ceva intre alb si crem - sa vad ce gasesc prin Hornbach;
- substrat nu voi folosi ...nu vad rostul
- lemne - am buturuga din setup 3, si m-am mai gandit la ceva crengi de vita de vie (zilele astea fac rost de cateva crengi netratate si ma apuc de treaba)
- as incerca ceva plante de genul anubias printre lemne...dar nu sunt sigur care creste in mediul lor natural
- pesti - discusi sanatosi si frumosi sa fie....si toate culorile curcubeului ca nu ma deranjeaza. Am mentionat de la inceput ca nu am pretentii de biotop, momentan nu imi doresc decat sa le ofer discusilor (indiferent de varietate) un camin cat mai placut si apropiat de mediul lor natural. Echipa de curatenie va fi formata din 6 ancistrusi (sau mai multi) de 2-3 cm, dupa ce depasesc pragul de 6-7 cm le caut alt camin si iau altii de 1-2 cm.

puiutu
02-12-2010, 09:28
Salve!
Ideile tale sunt bune, pune-le in aplicare!
Asteptam cu nerabdare rezultatul!
Bafta!

cosmin_ruz
02-12-2010, 14:01
Nuanta ciocolatie a apei o poti obtine cu ajutorul cioatelor, sera morena, jbl tormec activ si sunt sigur ca mai sunt si altele, dar la mine in localitate sunt singurele pe care le-am gasit. Mult succes cu proiectul!

BMFCaesar
03-12-2010, 12:36
Pe cine vad eu misunand pe langa discusi ? Chiar un grup de festivum... :D
Fain filmuletul !

Bafta cu setupul, material exista !

SebastianBV
03-12-2010, 14:16
Exista materiale si o groaza de expeditii prezentate pe internet....zilele astea ma duc la o plimbare prin padure, pe langa Babarunca....poate pescuiesc ceva cioate frumoase din apa, eventual si cativa bolovani. Initial m-am gandit sa mai cumpar ceva mopani, m-am razgandit dupa ce am vizionat cateva expeditii si am vazut toate crengile si salbaticia din mediul lor natural.

cristi.bujor
08-12-2010, 11:41
Salut,

Si eu sunt curios sa vad set up ul acesta, o poza ceva? :)

Spor.

SebastianBV
08-12-2010, 21:30
Incet.....incet o sa vina si pozele, momentan nu este nimic interesant de pozat :)

SebastianBV
22-12-2010, 20:53
Incepem fara nisip, in cateva zile mai vin ceva mangrove...cat despre atmosfera:

VIDEO http://www.youtube.com/watch?v=YBGhYGDAm_s

Simon
22-12-2010, 21:07
frumosi discusii tai , sa ii stapanesti sanatos si sa ii inmultesti .
ceea ce e de remarcat este modul in care ai facut filmuletul , pare a-i fi surprins in mediul lor natural , sticla /acvariul neexistand:D

SebastianBV
22-12-2010, 21:21
Spre asta tintesc, in cateva luni sper sa semene din ce in ce mai mult cu un coltisor de amazon.

arunccupiatra
22-12-2010, 21:27
Imi place, ai inceput frumos. Sa-ti traiasca !

Kin
22-12-2010, 22:22
Mult succes, Sebastian.
Ce-am vazut in filmare arata foarte bine, de asemenea planul pe care ni l-ai expus suna excelent.
Ma abonez la topicul tau, vreau sa vad cum evolueaza, sunt convins ca o sa iasa spectaculos.
Spor la treaba !

SebastianBV
02-01-2011, 23:34
Multumesc de urare Kin, prefer sa tin fundul acvariului liber pana mai cresc mancaciosii, este incredibil volumul de mizerie pe care il fac zilnic. Pana atunci va mai delectez cu un filmulet facut azi : http://www.youtube.com/watch?v=BeqTiVT831E

Kin
02-01-2011, 23:39
He he ce mic e ancistrusul pe langa rotunjeii tai.
Iar lemnul din dreapta mi se pare pur si simplu genial.
Bravo, sa-ti traiasca, sunt frumosi. Scalarii de asemenea.

Spune-mi, merita ? Sa renunti la plantat ?

SebastianBV
03-01-2011, 00:12
Acvariul plantat are farmecul lui, la fel si discusii daca le asiguri toate conditiile - spatiu suficient, calitatea apei si o hrana adecvata....cresc pe zi ce trece si se fac din ce in ce mai frumosi.
Da - consider ca acvariul actual imi ofera o provocare pe masura timpului disponibil si a cunostintelor acumulate, este total diferit de un plantat - insa satisfactia pe care o ai cand il cureti sau pur si simplu te relaxezi in fata lui este pe masura. Este extrem de relaxant sa te asezi intr-un fotoliu confortabil in fata acvariului si sa urmaresti comportamentul pestilor....sa te pierzi efectiv in lumea lor pentru cateva minute si sa uiti de tot - este relaxare pura. In mod ciudat ajungi sa te relaxezi si cand faci curat in acvariu :).

a.aurel
03-01-2011, 08:47
e bestiala cioata, nu se zgârie discusii în ea?

SebastianBV
03-01-2011, 09:13
Nu au absolut nici o problema cu cioata, si la foamea pe care o au in ei stau toata ziua pe langa geam si cersesc mixtura - nici vorba sa se ascunda pe dupa cioate sau sa se raneasca in ele. De cate ori trece cineva prin hol ei sunt prezenti in coltul din stanga acvariului - toata trupa cere de mancare, este incredibil.

Simon
03-01-2011, 22:30
frumos acvariul , frumosi discusii . sa ii vedem mari , si separati in cuburi .
imi poti spune ce ph , gh, kh are apa ta ?

SebastianBV
03-01-2011, 22:35
Mersi frumos de urari, este apa de la robinet...netratata, doar filtrata inainte de introducerea in bazin cu un filtru improvizat de mine ce contine perlon si carbune activ. PH sigur este peste 8, gh si kh la maxim :)..exact asa cum vine de la retea. Prefer apa asta pentru ca exact asa ii tine si crescatorul de la care cumpar mancaciosii....si se pare ca o tolereaza destul de bine.

Simon
03-01-2011, 22:38
Multumesc de raspuns , ai intarit ceea ce aflasem si ma rodea , si anume ca discusii se pot adapata si intr-o apa cu valori extreme :D

SebastianBV
03-01-2011, 23:35
Chiar am citit un articol referitor la valoarea PH-ului pentru acvariile cu discusi scris de Randal Bogarth, in care concluzioneaza : "A good rule of thumb: If you can drink your tap water your fish will be fine in it.":...deci daca se poate bea - si pestii o sa fie fericiti in ea :).
Pe de alta parte am fost foarte atent la valorile in care sunt tinuti discusii la crescatorul de unde cumpar, inainte de anul nou m-am dus cu trusa de teste la el si am testat unul din bazinele mai aglomerate cu juniori - eram curios care este marele secret.....si ce crezi: nu este nici un secret :)...pestii erau fericiti in apa de la robinet, NO2 si NO3 la limitele normale chiar si inainte de schimbul de apa. Pestii au nevoie de spatiu, apa fara excese de NO2/NO3, fara socuri de PH si o temperatura constanta de 28-30grd, aici nu discut despre cuburile pentru inmultirea lor - momentan nu este un subiect de interes pentru mine.

ady vladutz
04-01-2011, 00:07
lemnul din dreapta este genial!mi-e frica sa te intreb cat te-a costat

puiutu
04-01-2011, 00:21
Referitor la calitatile apei, daca nu ai salbatici, importanta este stabilitatea parametrilor si nu valorile acestora.

SebastianBV
04-01-2011, 10:21
@ady vladutz - mangrova este din 2 bucati, in jur de 50 ron bucata de la un petshop care comercializeaza si mangrove.
@puiutu - daca as fi avut experienta si cunostintele necesare pentru a tine salbatici....ehe... intradevar Hekel prefera un PH mai scazut, de fapt fiecare specie de discus are caracteristicile ei. Iar pentru "autohtonii" nostri ai mare dreptate cu stabilitatea parametrilor, oricare ar fi ei.
Apropo...are cineva in Romania Hekel ? ....exceptand viitoarele reclame romtembelefon :) - cam asta mai lipsea in bolul ala

puiutu
04-01-2011, 10:51
Da, sunt cativa, cel putin unul are Heckel de vreo 5-6 ani...
Si o sa fie si mai multi, de cand cu polonezul care a reusit sa inmulteasca Heckel-i in captivitate.

SebastianBV
04-01-2011, 11:13
Foarte frumos, am cautat detalii si am gasit un link cu Hekel-i : http://www.youtube.com/watch?v=3DKdFXF3pVc

Simon
04-01-2011, 12:09
intr-adevar Heckel-ii sunt ceva special dar deocamdata , nici sa visez la ei nu indraznesc :)) .
pe mine problema asta cu apa , mi-a dat probleme de cap de vreo 6 luni incoace cand mi s-a pus pata pe anumite specii de Amazon , pana cand sa aflu ca discusii se pot tine si in ape mai "speciale " . Important e sa ii aclimatizezi corect la apa ta .

SebastianBV
06-01-2011, 18:56
Si daca "codobelcul" nostru vrea sa stie cum arata mixtura in bazin.....filmare speciala: http://www.youtube.com/watch?v=iQKpmFBB9X4

Kin
06-01-2011, 18:59
Multumesc, m-ai lamurit !
:D

NookieXXL
07-01-2011, 23:33
jos palaria... felicitari!

SebastianBV
18-01-2011, 11:47
Mai este mult de lucru la acvariu, si partea cea mai grea este cu rabdarea....sa creasca odata discusii ! Saptamana trecuta am fost plecat si am lasat acvariul pe modul de auto - intretinere, discusii au fost la dieta si au servit zilnic trei mese cu "cereale" de la hranitorul automat, primul lucru pe care l-am facut cand am ajuns acasa au fost testele: NO2 = 0, NH4 = 0. Doar acum pot afirma cu toata increderea ca am acvariul "ciclat" :)

SebastianBV
05-03-2011, 20:23
Cresc mancaciosii, zilele trecute s-au delectat cu un tratament cu metronidazol (vreo 10 zile).....si toata lumea mananca fericita acum :).

Si un mic update : http://www.youtube.com/watch?v=Dh15q2ijGog

arunccupiatra
05-03-2011, 20:39
Frumosi Sebastian, sa-ti traiasca.

Kin
05-03-2011, 20:40
Superbi si discusii, dar si scalarii.
Stiu ca lumea-i apreciaza mai mult pe cei "cu model", dar mie cel mai mult dintre ai tai imi plac cei portocalii cu inotatoare negre.
Pur si simplu superbi.
:)

SebastianBV
05-03-2011, 22:13
Referitor la cei portocalii...sa iti spun un secret - de fapt si de drept nu sunt ai mei......sunt ai sotiei :). Am mers impreuna cu ea la "crescatorie" acum ceva luni si am lasat-o sa aleaga....si a ales foarte bine !

BMFCaesar
06-03-2011, 12:45
Superbi si discusii, dar si scalarii.
dar mie cel mai mult dintre ai tai imi plac cei portocalii cu inotatoare negre.
Pur si simplu superbi.
:)

Subscriu. :)

SebastianBV
26-03-2011, 21:09
surpriza........ surpriza : http://www.youtube.com/watch?v=hPdJ_TadRjw

enzone
26-03-2011, 21:52
"Depunere scalar" :?::!::?::!::?: ... adica ... a depus singura?

SebastianBV
26-03-2011, 23:01
Dupa cum se vede si in video....pazeste de una singura, din cate am inteles sunt si cazuri in care poti sa ai 2 femele si sa depuna - este a doua oara la interval de o saptamana, oualele dispar imediat ce se stinge lumina... mancate de discusi.

enzone
27-03-2011, 21:16
Si eu am auzit de 2 femele care sa depuna impreuna, dar una singura (asa cum se vede si in video) n-am mai auzit.
Poate sa angajat ca bucatareasa la discusi, le pregateste cate o gustarica proaspata ;;)

mogojan
28-03-2011, 09:24
daca te uiti atent la coloritul pisicii eu zic ca el e perechea femelei scalar...=))

SebastianBV
28-03-2011, 16:49
Saraca pisica...si femela..si castrata - dar trebuie sa recunosc ca la colorit este specia Koi :)

SebastianBV
16-04-2011, 18:55
update ....cresc mancaciosii : http://www.youtube.com/watch?v=n0QU6ihDCfg

Kin
16-04-2011, 19:13
Foarte frumosi. :)

puiutu
23-04-2011, 11:30
PDT_Armataz_01_37

goldmann
23-04-2011, 13:40
foarte frumosi!!!
N-o sa ai pui de scalari...de vandut?

SebastianBV
23-04-2011, 21:43
Primii nostri discusi...suntem mandri de ei :). Nu intentionez sa inmultesc scalari sau discusi in viitorul apropiat, nu imi permite timpul.

SebastianBV
15-05-2011, 15:58
au aparut 4 mancaciosi noi....doar pentru o perioada limitata din pacate, pana cand va fi gata casuta lor :
http://www.youtube.com/watch?v=A_VXp5Pp7zY

Radek
15-05-2011, 18:54
Uite ca avem inca un discusar intre noi, felicitari!

SebastianBV
15-05-2011, 23:07
multumesc frumos....sper ca pana la sfarsitul anului sa reusesc aduc proiectul catre lumina

BMFCaesar
20-05-2011, 17:48
Te invidiez pentru cei albastri :)
Sa-ti traiasca !

SebastianBV
22-05-2011, 10:46
Sunt deosebit de frumosi, cei doi stau la mine doar pentru o perioada limitata - se vor intoarce in Bucuresti cand va fi gata casuta lor.

SebastianBV
11-06-2011, 16:12
update mancaciosi : http://www.youtube.com/watch?v=DJ9QsX33MGc

SebastianBV
13-06-2011, 01:39
Azi am stat bine cu timpul si pentru prima data am filmat acvariul exact asa cum il vad eu tot timpul, fara lumina suplimentara - cel putin prima parte: http://www.youtube.com/watch?v=uimt2Cd1hwg

Kin
13-06-2011, 02:10
E absolut superb asa intunecat, ies altfel pestii in evidenta.

SebastianBV
13-06-2011, 10:00
mai lipseste nisipul, frunzele de catappa sau echivalentul autohton .......si este aproape gata

Kin
13-06-2011, 12:46
La cati cm au ajuns pestii ? Banuiesc ca astepti pana la 10-12, dupa care raresti mesele si le amenajezi acvariul ...
Sau vrei "farfurii", caz in care tragi de timp si bagi in ei pana la 15 cm ?

SebastianBV
13-06-2011, 19:52
Sper ca esti de acord cu mine cand spun ca cel mai greu lucru este sa ai rabdare, unii au depasit 12 cm - insa voi astepta pana cand vor ajunge cu totii la potentialul lor maxim. Sunt primii mei discusi si am pretentii mari :).

Kin
13-06-2011, 20:07
Sunt de acord. Bravo, succes ! :)

Sebastian Costin
14-06-2011, 23:12
Foarte frumosi discusii!
Nu pot sa nu remarc si cioatele ... nu te-ai gandit sa faci un aranjament in care sa incluzi si sol?

SebastianBV
15-06-2011, 09:17
M-am gandit si la sol dar voi astepta pana cand vor mai creste pestii - este destul de dificil sa asiguri curatenia cu nisip pe fundul acvariului....cel putin acum cand le dau de mancare cu "galeata".

rick
19-06-2011, 10:54
Frumosi,felicitari.

SebastianBV
13-08-2011, 19:26
Gata cu răbdarea, au mai crescut mâncăcioșii.....merita și ei sa se plimbe pe nisip vara asta - primul lor concediu la mare :) : http://www.youtube.com/watch?v=3NDda-oHmIs

Apropo....e cel puțin interesant sa vezi evoluția lor în timp, video din decembrie 2010: http://www.youtube.com/watch?v=YBGhYGDAm_s

Un exemplu de "dream aquarium" - cel putin pentru mine: http://www.youtube.com/watch?v=AGLxozvhbSM&feature=BFa&list=ULHSDhkjW_MOY&index=13

Taz
13-08-2011, 20:15
Foarte frumos . felicitari

Kin
15-08-2011, 10:45
Diferența e enormă.
Te vei descurca să aspiri resturile cu acel nisip ?
Sau acum c-au mai crescut, o lași mai moale cu pompatul mâncării ?

Arată bine cu nisip.. Cât despre bazinul ADG, o să fie mortal, abia-l aștept.

BogdanHojbota
15-08-2011, 11:55
Foarte frumos!
Va sa zica ca in 8-9 luni au ajuns la dimensiunea asta?
Cam cati cm aveau cand i-ai luat si cati au acum si cu ce i-ai hranit?

Multumesc

Angelina
15-08-2011, 13:39
Foarte frumosi discusii, felicitari.....daca i-ai crescut tu pe toti :P Parca in filmuletul din dec. 2010 erau doar portocalii ... :) Imi plac si scalarii, ce varsta au ?

florentin_79
15-08-2011, 14:33
foarte frumosi discusii,FELICITARI

SebastianBV
15-08-2011, 16:26
@Taz - multumesc frumos
@Kin - le dau mixtura dimineata si seara, pentru aspirat am 2 ajutoare, unul de la JBL pe care il conectez la furtul pentru schimbul de apa si aspir BINE nisipul (modelul asta: http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/2453/jbl-aquaex-set-20-45)...si "aspiratorul" pe baterii de la Eheim cu care mai strang resturile de mancare intre schimburile de apa. Cat despre bazinul ADG....inspiratie pura pentru cine dispune de resursele necesare si este impins de o pasiune nebuna pentru natura si biotop.
@BogdanHojbota - discusii au fost cumparati de la Ciprian Marcu din Brasov, 5 dintre ei au fost cadou (ramasi in urma sau cu defecte - la fel ca tine m-am bucurat de "oferta")...aveau intre 4-6 cm la momentul respectiv. Au fost hraniti cu mixtura "home made" - nu am respectat o reteta anume...in principal inima de vita/spirulina/multivitamine/usturoi/salata/banane/mere.
@Angelina - cu exceptia celor 2 blue diamond si un albino yellow cristal care sunt doar in vizita, erau cu totii in bazin. Scalarii au cam 1.5 ani - ii am de mici.
@florentin_79 - discusii sunt intradevar frumosi, de asemenea recunosc ca am plecat de la 0 cu ei si am avut mare noroc de sfaturile unor prieteni cu mai multa experienta.

SebastianBV
17-08-2011, 22:37
Si uite asa tin discusii la cura cu icre de scalari :): http://www.youtube.com/watch?v=iipUM-DNlgk

a.aurel
17-08-2011, 22:55
asta numesc eu munca în echipa, bietul scalar nu avea nici o șansă sa își apere icrele

SebastianBV
04-09-2011, 11:01
Cand e vorba de mancare, mancaciosii nu iarta nimic - motiv pentru care am decis sa donez scalarii. Au plecat intr-un acvariu unde nu mai au parte de "concurenta" , trebuie sa recunosc ca mi-a fost destul de greu sa ma despart de ei, i-am crescut de mici si m-am atasat de ei.

SebastianBV
01-07-2012, 23:23
O mica "sedinta foto/video" la bazin : http://www.youtube.com/watch?v=LLMioIKkzFs