PDA

View Full Version : 4 DISCUSI BOLNAVI......HELP



MAXX
29-07-2007, 09:59
AM 4 discusi procurati cam de 2 saptamani si azi de dimineata a aparut ceva albeata pe aripiare si coada si sau strans ... nu stiu ce sa fac si unu din ei nu manaca mai deloc...

DanIonita
29-07-2007, 10:08
Tratament Sera Omnipur.

MAXX
29-07-2007, 10:11
ceva tratament sa fie la indemanu nu stiti ca prin zona nici mancare nu gasesc

Dudi
13-08-2007, 22:36
Ai rezolvat cu discusii? Eu la ai mei cand pateau asha le bagam sare in acvariu si cresteam temperatura cu 1-2 grade peste temperatura optima. In cateva zile si-au revenit

harry-ab
14-08-2007, 10:08
Daca presupui ca este o infestare cu Oodium pilularis-dupa cum descrii simptomele, si nu ai un Pet-Shop la indemana poti incerca un tratament cu sulfat de cupru. Cantaresti 1(unu) gram de sulfat de cupru si il dizolvi in 100 ml apa, de preferinta distilata, dar merge si normala. Din solutia respectiva adaugi cu ajutorul unei pipete sau picurator 1 picatura la litrul de apa din bazinul in care faci tratamentul. Repeti tratamentul a doua si a treia zi, doar ca injumatatesti numarul de picaturi. Ar trebuii sa mearga. Ridica-le temperatura la 32-33 in timpul tratamentului si vezi sa nu ai plante si melci in bazinul in care faci tratament...si nici pesti mancatori de alge. Acesta este un tratament pt Oodium.
Aceleasi simptome pot aparea la discusi si din cauza cantitatii prea mari de nitrati in apa. In primul rand verifica acest aspect, inainte sa te apuci de tratamente. Nitratii in acvariile cu discusi trebuie mentinuti la maxim 10 mg per litru. Schimburi dese de apa, 25 la suta din volul la 3 zile ar trebuii sa ajute.
Produse dedicate poti cumpara de pe zooplus.ro cu livrarea prin posta.

ali3n
20-08-2007, 16:13
poate sa fie putrezirea inotatoarelor...incep sa se descompuna la marghini iar in stadiile terminale acestea se descompun pana la baza...trateazai cu sera baktopur...daca boala este provocata de igiena precara,inaintea inceperii tratamentului trebuie imbunatatite conditiile de igiena...sper sa te ajute:)

DINU
20-08-2007, 21:16
Schimba apa la 3 zile 25% si nu pune nimic altceva.
Nu le da mancare multa daca ai timp mai bine urmarestei cand mananca dupa care stop.Atentie cand pui apa sa fie cu 2-3 grade mai calda fata de cea din acvariu.

ali3n
03-09-2007, 23:30
a..sati mai zic...si eu am avut un discus cu o pata alba asa pe coada si l-am gasit ca nu se mai putea ridica de jos si pana la urma a murit...:((...era cel mai deosebit...avea locu lui de culcare...cum inchideam lumina...cum se baga in colt printre plante...of...mie dor de el...:(

FishMiky
12-09-2007, 15:47
Nu am avut astfel de probleme la discusii mei ,dar cand am cumparat discusii ,tipul de la care iam luat ma prevenit spunundu-mi ca astfel de " boli " pot aparea la discusi daca PH-ul nu este corespunzator .
Deci banuiesc ca asta sa intamplat la tine PH-ul mult prea diferit de locul in care au fost crescuti .