PDA

View Full Version : Surface Extractor



splice52
24-11-2010, 12:11
Buna tuturor!Vreau sa "ma laud" cu realizarea mea ca sa poata toata lumea sa beneficieze de ea.Asadar totul a inceput cu o pelicula groasa si consistenta de biofilm care arata foaret urat si forma tot felul de spume si acumulari la suprafata acvariului.
Asa ca dupa niste cautari pe net am gasit un ghid de construire a unui dispozitiv care parea eficient.Dar din lipsa unor materiale si din cauza ca era inestetic l-am adaptat putin.Putin mai mult.Ghidul gasit este acesta http://www.thekrib.com/Filters/Busko/ .
Ce am facut eu.
Am renuntat in primul rand la recipientul voluminos de la suprafata, am pastrat tubul gros in care trebuie introdus tubul extractor ce vine de la filtru, am renuntat la greutatea care trebuia plasata in interiorul tubului gros si am inlcuit-o cu o bucata de plantic("comatex" se foloseste la confectionarea reclamelor luminoase si la machete), care bucata va fi aleasa in functie de debitul ce vrem sa il avem in extractor.Menirea acestei piese este sa limiteze patrunderea apei prin partea de jos a tubului gros in asa fel in cat restul din debit sa patrunda pe deasupra.
Oricum cred ca mai usor de inteles vor fi niste desenele si schite ce le-am realizat si pus mai jos.

splice52
24-11-2010, 12:22
Cateva poze cu instalatia facuta de mine.
Si nu in ultimul rand, Rugamintea catre un admin sa mute postul la Acvaristica de apa dulce(am postat din greseala aici :D), daca e de folos si nu am incalcat vreo alta regula.Scuzele de rigoare.Multe, multe, si sa nu va suparati tare pe mine.
Pentru explicatii, nelamuriri si intrebari discutam aici.

DecaDurabolin
05-01-2011, 08:26
Salut splice.

Nu scade eficienta filtrarii in urma modificarii?

andreic
05-01-2011, 10:38
Nomal ca o scade. Unde mai pui ca presupune si un nivel constant al apei in bazin.

klayus
05-01-2011, 11:11
din punctul meu de vedere e o idee buna si o realizare pe masura. ca sa fie functional poti sa maresti fanta aia ceva mai mult sa functioneze si cand scade mai mult nivelul. felicitari

adrian_b
05-01-2011, 11:59
Prin marirea fantei nu rezolvi nimic, rolul unui extractor este sa elimine doar biofilmul, nu si apa de sub el.

Iar in ceea ce priveste nivel constant in bazin, luati-va gandu', vedeti ca se face o comanda comuna, zilele astea, chiar nu merita sa va complicati, ca sa nu mai vorbim de rezultate.

http://forum.acvarist.ro/showthread.php?37797-vand-surface-skimmer