PDA

View Full Version : imi mor femelele



pic_ciu
12-04-2006, 16:12
am un acvariu plin de femele de guppy.de ceva vreme imi tot mor.ce au?isi inchid culoarea si apare pe burta o pata mare maro.dupa aia mor.ce sa le fac?
ceva sfaturi pt viitor?

goopolino
12-04-2006, 16:47
am un acvariu plin de femele de guppy.de ceva vreme imi tot mor.ce au?isi inchid culoarea si apare pe burta o pata mare maro.dupa aia mor.ce sa le fac?
ceva sfaturi pt viitor?
Ce acvariu? Cati pesti? Ce plante? Cum ii ingrijesti?

pic_ciu
12-04-2006, 16:53
25 litri 13 femele.incalzitor cu termostat temp de 24d grade.pompa de apa si aer .fara plante.pun apa de la robinet dupa ce o las vreo zi intrun vas cu deschidere mare.

pic_ciu
12-04-2006, 17:12
daca as putea sa primesc si niste sfaturi de intretinere ca pe viitor sa nu mai am astfel de probleme cu ei ar fi perfect!cat de repede cresc puii de guppy?ce sa le dau sa manance?sunt mai bolnaviciosi?ce le trebuie la femele ca sa fete mai des?daca cresc temperatura in acvariu ce se intampla?

goopolino
12-04-2006, 18:07
25 litri 13 femele.incalzitor cu termostat temp de 24d grade.pompa de apa si aer .fara plante.pun apa de la robinet dupa ce o las vreo zi intrun vas cu deschidere mare.
din cate vad eu toate merg bine la tine dar poate ai achizitionat ceva pesti sau plante in ultimul timp (din acvarii dubioase). asta ar fi o posibila cauza in cazul in care au inceput brusc sa se inbolnaveasca. daca nu asta e cauza inseamna ca ai probleme in curatenia din acvariu. cum le faci "toaleta"?

goopolino
12-04-2006, 18:12
cat de repede cresc puii de guppy?ce sa le dau sa manance?sunt mai bolnaviciosi?ce le trebuie la femele ca sa fete mai des?daca cresc temperatura in acvariu ce se intampla?[/quote]
Cam in 5-6 saptamani ajung 2cm si dupa aceea se poate face diferentierea sexelor. nu sunt nici bolnaviciosi, nici pretentiosi iar femelele de guppy orice le-ai face tot la fel de des nasc , ptr. ca daca au pereche raman gestante imediat dupa nastere. Eu cred ca ar trebui sa le maresti temperatura cu 1-2 grade cand se apropie sa nasca

Johnny
12-04-2006, 18:14
La cat timp schimbi apa si cata apa schimbi ? Am scris aici tot ce trebuie sa sa stii despre un acvariu ,sper sa nu fie prea greu de citit : http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=87