PDA

View Full Version : Identificare sex



lexxx
22-11-2010, 20:52
Salut, de curand am luat si eu 2 gourami frumosi. Cu certitudine am o femela aurie :
http://picasaweb.google.com/lh/photo/O5sfDsDQDVt3T6X2y_c6ANYChnZU-fAjURncY2XhDXA?feat=directlink
matura din punct de vedere sexual, desi nu e inca ajunsa la dimensiunea maxima, asta pentru ca intr-o zi a imprastiat oua in acvariu, si ceea ce cred ca este un mascul, dar nu am certitudinea.... el este inca aproape pui si se lasa de obicei dominat de ea. Ce va rog e sa-mi spuneti si mie daca e mascul sau nu. Uneori dorsala lui capata o forma suspect de rotunda :D
http://picasaweb.google.com/lh/photo/teQeyiBazw-b05n7m-2SY9YChnZU-fAjURncY2XhDXA?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/lh/photo/fro4aUXqZ7gontkMyP1TSNYChnZU-fAjURncY2XhDXA?feat=directlink

albinik
22-11-2010, 21:00
Eu zic ca e femela....iar daca cea galbena zici ca a inprastiat oute prin bazin,asta intareste ideea ca si cea albastra e femela deoarece nu a facut acel cuib de spuma deasupra apei,pt. a avea unde depune ouale fecundate. Din imagini...cam tot asa reiese!Cat despre dominare....eu personal nu am vazut femela dominand mascul...dar am vazut zilnic...femela dominand femela mai mica!Pana si burta pare marisoara,daca vad eu bine!Deci;parerea mea este;90% femela!

Shliferd
22-11-2010, 23:35
Posibil sa fie mascul pt ca nu face cuibul de spuma deoarece nu este ajuns la maturitate sexuala

lexxx
23-11-2010, 09:26
Multumesc pt sfaturi, concluzia pe care o trag e ca la varsta asta inca dimorfismul sexual nu e reprezentat bine. Ce pot sa spun e ca cel albastru nu e la fel de umflat la burta ca si femela aurie, eu inca sper sa fie mascul, daca se va dovedi ca nu e asa, voi incerca sa le caut un mascul :)
Multumesc.

crazy fish
23-11-2010, 11:02
salut!
parerea mea este ca acel gurami albastru este mascul(90%) , insa mai asteapta sa creasca -- dorsala este cam ascutita ca sa fie femela;

sa imprastie femele singura icre nu am mai auzit , insa masculi tineri sau neexperimantati sa nu faca cuib am auzit;
am scos odata patru perechi la icrat ; doua au inceput a doua zii sa faca cuib si doua nu , insa cele doua care nu au inceput cuibul au depus deja ;
daca femela are deja putina burta ,si masculul 7-8 cm poti incerca deja ;
succes!

lexxx
23-11-2010, 21:52
Multumesc de raspuns,
Cel albastru are 6 cm max. Femela aurie e cam de 7,5cm. Nici ea nu e foarte matura, am ales-o pentru ca era cea mai mare din lot, are probabil 1 luna mai mult ca cel albastru...

Doc
23-11-2010, 23:05
Este mascul.

lexxx
06-12-2010, 21:22
Ghiciti cine face astazi balonase printre pistia :)
Incet-incet a ajuns-o din urma pe zuza aurie ca si marime, dar ea inca il batea serios de cate ori il vedea, asa ca am bagat-o 48 de ore la carcera intr-o fatatoare, timp in care el a prins ceva mai mult curaj, si probabil si-a asumat teritoriul. Dupa ce am eliberat-o se vedea clar ca el e noul sef al acvariului. In seara asta am observat ca dumnealui nu binevoieste sa manance, asa ca am vrut sa vad ce face. Facea spume la gura la propriu :D, si se pupa pe gura cu ea, destul de focos. Acum nu stiu ce sa fac, nu am chef de inca un acvariu separat si alte cele, daca ii las sa-si faca de cap in acvariul asta si nu-i separ dupa aceea risc mult?
Acvariul are 70cm pe latura lunga si e plantat sanatos, ea si cei 3 ramirezi avand loc de ascunzis la discretie.

kappa25
22-03-2011, 20:04
la gurami indentificarea sexului se face prin princiipile: Femela este mai mica decat masculul si are un colorit mai pal

Doc
22-03-2011, 23:27
@kappa

Scuza-ma
=))

Corwyn
14-08-2012, 23:03
Salut colegii,

Nu mai deschid un thread nou cu identificatul sexului la gurami. Am primit ieri un gurami perlat micut drept "posibil mascul". Dupa ochiul meu sunt sigur 80% ca este femela, dar cum n-am mai avut leeri, va intreb si pe voi.

PS: Scuzati calitatea pozelor.. camera e buna dar nu stiu eu sa o setez...
18628186291863018631

Corwyn
16-08-2012, 14:12
Scuze pentru Bump (sper sa nu imi iau warn) dar cred ca nu s-a vazut postul anterior... chiar nu poate nimeni sa imi confirme daca e femela Leeri-ul? Tocmai am gasit Leeri la magazin si as vrea sa ii iau pereche.

Multumesc anticipat si scuze din nou...

norby84
16-08-2012, 19:19
Gurami din poza de mai sus nu este inca la maturitate,este destul de mic.In momentul de fata arata a femela.Cat timp are sau mai bine zis de cat timp il ai?

Corwyn
16-08-2012, 22:22
Eu il am de vreo saptamana, dar cel care mi l-a dat il avea de vreo 2 luni. Problema e ca prin Brasov leeri se vand mai mici ca asta...
Nu stiu.. cred ca iau vreo 2 si cand se alege perechea, il donez pe cel in plus.

Multumesc mult pentru raspuns...