PDA

View Full Version : Paradise Fish



glasforex
21-11-2010, 13:49
Nu stiu altii cum sunt dar cand ma gandesc la macropodusi din bazinul cu nuferi din Baile Felix (jud. Bihor) imi vine sa imi fac un acvariu (sau iaz daca ma mut la casa) unde sa am asa ceva. :)
Am vazut si clipuri pe net, am vazut si poze, am vazut si live in acvarii dar nicaieri ceva asa de frumos. Exemplarele de acolo probabil datorita mediului si contiilor existente sunt cele mai mari si mai frumos colorate din cate am vazut.
Poate azi fac un drum pana acolo si trag o filmare.
Intre timp va provoc pe cei ce detineti acest peste sa postati ce detineti, sau orice poza/clip de pe net cu un exemplar cat mai deosebit.

snakefishmike
21-11-2010, 18:01
Sa nu te puna sfantul cu coarne sa incerci sa recoltezi exemplare de acolo, ca ... ne scrii mai apoi din spatele unor gratii. Zona e declarata rezervatie naturala si protejata ca atare.
In pond iti va fi extrem de greu sa ii cresti. Asta doar daca nu cumva gasesti si tu niste ape termale ca cele de la Baile Felix.
In rest ... un anabantid ... :D ... adica ceva pe gustul meu :)

glasforex
21-11-2010, 19:02
:)) de fiecare data cand ma duc pe acolo sa admir atrag atentia la cate unu ce rupe cate un nufar sau incearca sa prinda cate un peste... slab stam noi romanii la capitolul comportament...

am facut niste clipuri insa a fost greu sa filmez cu reflexiile apei... acum am musafiri :d am sa uploadez cand pot. maine cel mai probabil. astept pozele/clipurile voastre.

Banzai
21-11-2010, 19:18
Daca ai posibilitatea sa faci rost/achizitionezi un filtru de polarizare, foloseste-l fara teama. Pozele iti vor iesi asa cum vrei, fara reflexiile apei.

glasforex
22-11-2010, 13:33
am filmat. nu am facut poze. upload imediat...


LE: asta e tot ce am reusit... :(


http://www.youtube.com/watch?v=D-DJcyN-z3I

snakefishmike
22-11-2010, 22:58
Au mama! Super exemplare. Uitasem cum arata, de cand n-am mai ajuns prin zona,
Si nici xiphoranii aia de matca nu-s de lepadat.

glasforex
23-11-2010, 00:07
ce era mai mare si mai frumos nu am putut filma ca nu se vedea nimic de la reflexii. ori stateau ascunsi sub frunzele de lotus...
vara cand e sezon si toata lumea le arunca mancare is mari si grasi. Soare pe ei toata ziua.. mancare buna... apa buna...
nu exagerez dar am vazut in vara masculi aproape dubli ca marime cu ceea ce se vede in video. Nu multi dar 2-3 bucati sigur. Poate ia prins cineva?..poate pazeau ceva icre sub frunzele de nufar.. nu stiu..
In alta ordine de idei. Cine merge acolo se uita dupa crapi si koi. Cred ca eram singurul in cautare de macropodus. Daca as avea un iaz asa ceva as tine. As pune iaz-ul pe lumina directa. Plante plutitoare. Mancare multa. Ah... iar visez !...

Tatanka
25-11-2010, 00:32
@Glasforex: Am fost fascinat de macropozi... Pot sa ia ceva frig, dar nu o iarna de a noastra. Nu opercularis. Cu un solar cu pereti dubli si un sistem de incalzire sa tina aerul peste 0 grade, cred ca se poate.

@Mike: de ce sa aiba probleme? Rezervatie este datorita dretelor (Nymphaea lotus v. thermalis), lui Scardinius racovitzae, Melanopsis parreyssi si altele, nu lotusului si pestilor exotici! Ar trebui - tardiv- sa fie sanctionati cei care au introdus specii straine acolo unde puteau prospera endemismele astea celebre... Desi superb, lotusul (Nelumbo) e o buruiana ce nu-si are locul in habitatul nufarului termal; la fel si pestii.
Pe maine ;).

glasforex
26-11-2010, 00:38
da e adevarat ! vad ca esti foarte bine informat!!!
langa Baile Felix sunt Baile 1 Mai unde exista un lac termal celebru apropo de Emil Racovita. Nu e amenajat si am inteles ca e singurul din Europa care mai are aceasta flora. Nu vreau sa gresesc... Cine stie poate sa ne informeze mai exact. Nu ar stica sa stim ce comori stau ascunse pe meleagurile noastre. Rusine mie ca stau la 8km si nu stiu mai multe!

merlin21
26-11-2010, 09:19
pai si ce se intampla iarna cu ei?
sau nu sunt opercularis?
cam la ce temperatura ajunge apa iarna acolo?

bilti
26-11-2010, 10:15
cred ca nu scade sub 18-20. in trecut nu erau testoase si carasi iar bazinele erau pline de xifo, gupy si macropusus. am vazut niste gupani imensi iar unii xifo zici ca erau mutanti la cat de mari erau!

snakefishmike
26-11-2010, 10:49
Sunt ape termale.

glasforex
26-11-2010, 14:20
exista conducta de apa termala ce curge in permanent. si iarna e calda apa..
mi se pare ca sunt 3 bazine in Baile Felix -amenajate.
si un lac termal in Baile 1 Mai neamenajat.
Vorbesc de statiunile din jud. Bihor. A nu se confunda cu celalalt 1 Mai :)

juweltrigon190
28-06-2011, 13:15
Abia m-am intors dintr-un mic concediu la Baile Felix.
Superb totul, in plin proces de inflorire a nuferilor.
Ce vreau sa mentionez e ca am zarit perechi de macropodus cu masculi de 13-15 cm, care stau stingheri, bine camuflati, dar si un card de cativa zeci de juvenili rorofei, unde cate un viitor mascul se mai infoia un pic, dar toti tinerii stateau grupati, un adevarat spectacol. Un xiphor de 18 cm mi s-a parut normal...:)
Ca noutate poate, in ultimul lac cu lotus am zarit 3 pesti papagal de 3-5 cm, roz, rotunzi de grasi. Aici ar cam fi de comentat un pic....
In rest, testoasele iau cu asalt cam toate lacurile.
PS
Intreb aici daca cineva stie ce pesti sunt in cardurile alea mari din paraul din fata Hotelului International? Clean cumva?