PDA

View Full Version : Boala ciudata la gurami



Necroshine
24-07-2007, 07:41
La cei bolnavi scaunul este de fapt un firisor subtirel, albicios-semitransparent pe care-l trag dupa ei prin tot acvariul!Cred ca parazitii intestinali s-au inmultit prea mult. Pot fi viermi (roundworms, tapeworms ...) sau protozoare (Hexamita). Simptomele sint aceleasi si cred ca doar niste analize te pot ajuta.
Cine face analizele si identifica parazitul, poate sa-ti spuna exact ce tratament sa faci - praziquantel, metronidazol, fenbendazol .......

Daca intr-adevar e vorba de paraziti intestinali, Baktopurul nu te ajuta si decicleaza acvariul.

harry-ab
24-07-2007, 09:16
Eu zic sa te risti la un tratament cu metronidazol 100mg la 100g hrana.La discusi e simplu, deoarece mananca inima de vita...., improvizeaza si tu ceva, fa sa ajunga metronidazolul in stomacul guramilor...Dai trei zile hrana impregnata si apoi faci pauza trei zile si repeti tratamentul. Recomand o zi de post inainte de tratament, sa fie mai tentati sa manance.



sorry pt ei....

dipnoi
25-07-2007, 19:17
avea o burta imensa, dar nu a vrut in comunitar (nu am mutat-o pt ca era o tinerica de 5-6 cm) al doilea...seara normal, a doua zi, dimineata abatere, dupa-masa mort. De curiozitate (profesie) l-am deschis.Toata masa gastrointestinala hiperemiata.
avind in vedere cele de mai sus (indeosebi) as spune ca ar fi septicemie hemoragica. insa boala este foarte contagioasa, ar fi afectat si ceilalti pesti. Aeromonas hydrophila, agentul provocator (bacterian), poate semana, oarecum, cu imaginea 3 (sau link (http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://www.asm.org/Division/c/photo/aero1.JPG&imgrefurl=http://www.asm.org/Division/c/gramneg.htm&h=461&w=640&sz=39&hl=ro&start=13&um=1&tbnid=ctSCxYPYEdBhGM:&tbnh=99&tbnw=137&prev=/images%3Fq%3Daeromonas%2Bhydrophila%26svnum%3D10%2 6um%3D1%26hl%3Dro%26sa%3DN)) dar cu greu l-ai fi putut observa fara o coloratie corespunzatoare.
crustaceele inferioare parazite la pesti sunt, cele mai multe, din ordinele Copepoda si Branchiura insa acestea sunt ectoparazite pe: branhii, tegument si inotatoare, cel mult in cavitatea bucala; imaginea 2 ar putea fi un Ergasilus sp sau Sinergasilus sp ? nu prea s-ar zice... .
nici una dintre imagini nu indica un hidracarian.
imaginile 3 si 4: pe preparate mai "vechi" de 2 ore, mie personal mi-e greu sa decelez intre protozoarele flagelate si cele parazite. formele de rezistenta seamana insa eu as inclina, in diagnosticul pe imaginile respective, pt un flagelat parazit; seamana cu Oodinium sp dar acesta nu este endoparazit; poate Hemxamita?
imaginea 1 seamana, mai degraba, cu Daphnia, puricele de balta utilizat ca hrana, deci - neparazit. mai voi mai uita la poze, este interesant de aflat raspunsul exact, avind in vedere detaliile pe care ni le-ai dat (semnele clinice si locul recoltarii probelor - digestiv).
felicitari pt poze.

mcer
25-07-2007, 19:36
@dipnoi & @fishdesease
de ce nu sunteti voi in bucuresti? :cry: Multa lume ar putea apela la cunostintele voastre pentru un diagnostic/tratament corect.
@fishdesease - niciodata nu e tarziu sa te specializezi si cum te vad eu, ai sa fii toba de carte in domeniul bolilor pestilor. Mai ales ca prevad ca pe masura ce se va dezvolta acvaristica la noi, o analiza de genul asta ar putea chiar sa produca si bani (gandeste-te la cineva caruia ii mor discusii pe care a dat o goaza de bani).

Scuze de offtopic, sanatate pestilor (si voua la fel) si jos palaria new15

Necroshine
25-07-2007, 23:54
Nematodul... :roll: sau larva de nematod...Incearca ceva pe baza de praziquantel. A aparut la noi Dactymor (de la Aquarium Munster). Ar trebui sa-l gasesti la depozitul Profipetului din Cluj.
Sau Sera Tremazol.
Sau poti folosi praziquantel din pastilele pentru deparazitat ciini sau pisici :mrgreen: . Nu stiu in ce concentratie se foloseste, dar sint convins ca gasesti informatia pe net.

Necroshine
26-07-2007, 07:59
Fenbendazol ;new18 200 mg/100 grame mincare - 3 zile. Daca-i pacalesti sa manince e perfect. Daca nu vor sa manince si sint suficient de mari incearca asta: iei niste granule si prepari o pasta in care bagi medicamentul. Ii poti prinde intr-o batista umeda si ii fortezi cu o seringa (fara ac :mrgreen: ) sa inghita.

Cel mai bine ar fi sa tratezi ceilalti paraziti si apoi sa speri ca le va reveni pofta de mincare, faza cu seringa sa fie ultima solutie.
Si incearca totusi cu praziquantel in apa, eu stiu ca merge.

dipnoi
26-07-2007, 12:49
Fenbendazol .
new15
doza de fenbendazol pt carantina pe care o stiu eu este: 50 mg fenbendazol/kg corp, 3 zile consecutiv (aproximativ la mijlocul perioadei de carantina si daca exista semne clinice conform carora sa se suspecteze o infestare grava; dar, de regula, nematodozele pot sa nu manifeste simptome, zeci de zile :cry: ).
mai precizez ca doza de carantina (profilactica) reprezinta 50% din doza terapeutica. se impune acest tratament profilactic mai ales atunci cind indivizii noi introdusi vor fi adaugati unei comunitati de pesti.
aceasta este doza pt pestii ososi tropicali si ea poate sa prezinte variatii de la o specie la alta. nu am verificat doza specifica pt gurami.
se mai poate aplica triclorfon, pt tratamentul nematodozelor, insa acesta nu mai e disponibil in comert, nefiind compatibil cu legislatia europeana.
de regula, nematodozele au o incidenta scazuta la pestii de acvariu, dupa experienta mea iar parazitarea cu nematode este considerata benigna, pt inmultirea lor parazitii avind nevoie de mai multe gazde. nu stiu care nematode se pot dezvolta direct la pesti, dar exista specii capabile de asa ceva. merita aprofundat.
pestii pot fi, pt nematodele parazite: gazde definitive sau gazde intermediare sau gazde de acumulare, dupa caz.

praziquantelul (sau prazitelul, de pe piata romaneasca) este un antihelmintic in care am incredere - desi actiunea sa este limitata la cestodoze, se pare. imbaierile, la inceputul si sfirsitul perioadei de carantina, timp de o ora, la 10 - 20 ppm concentratie (exista si doze orale), asigura o anume preventie a imbolnavirilor.

Laurentiu Craciunas
26-07-2007, 15:30
Mi-a ajuns acum cateva zile comanda de pe Amazon: Aquarium atlas 1 (http://www.amazon.com/Baensch-Aquarium-Atlas-Vol-2004/dp/3882445181)

Au catalogat si boli (pe langa sutele de specii de pesti), printre care si infestarea cu Nematode (Threadworms):

Simptome: o infestare usoara poate trece neobservata, fara semne externe, dar daca se agraveaza pestele incepe sa isi schimbe comportanemtul, devine mai pasiv, slabeste si nu mai mananca. Ocazional viermii pot fi vazuti iesind prin anus, iar la autopsie ficatul si intestinele sunt inflamate.

Diagnostic: daca se recolteaza probe imediat dupa moarte se pot observa la microscop viermi de 1-2 mm, iar daca se dilueaza masa din excremente se pot observa oua. Larvele pot si gasite in diferite organe.

Cauza: infestare cu Nematode de culoare alba sau bruna. Pestii pot fi gazde intermediare sau gazde definitive. Cand sunt gazde intermediare, larvele sunt localizate in piele, muschi si organe interne. Larvele au 0.5-1 mm. Cand pestii sunt gazde definitive, Nematode adulte se localizeaza in tractul intestinal. Orice peste este vulnerabil infestarii, dar sunt unele specii preferate. Cele mai periculoase pentru pestii de acvariu sunt "Hairworms" (nu cred ca se traduce mot-a-mot prin sudare:)) Capillaria sp. Acestea nu necesita o gazda intermediara si cel mai adesea sunt intalnite la catfish, Ciclide si scalari.

Explicatie: Nematodele produc multe pagube prin distrugerea peretelui intestinal care implica inflamatie, scaderea in greutate a pestelui si moarte.

Tratament: Nematodele sunt greu de tratat pentru ca vermicidele disponibile (ex: Neguvon) sunt toxice pentru pesti si pot fi folosite doar cu mare atentie. E recomandat sa se izoleze si distruga un peste infestat pentru a nu afecta si restul pestilor din acvariu. Unii experti considera ca hranirea cu hrana uscata imbibata in "parachlormetaxylenmol" si bai in acelasi chimical pot ajuta. Nematodele inchistate nu pot fi tratate.

dipnoi
26-07-2007, 16:01
Tratament: Nematodele sunt greu de tratat pentru ca vermicidele disponibile (ex: Neguvon) sunt toxice pentru pesti si pot fi folosite doar cu mare atentie.
neguvon, triclorfon, dipterex fac parte din aceeasi grupa de substante medicamentoase si sunt recomandate in tratamentul bolilor provocate de viermi monogeni, crustacei, mai rar nematode (repet, pt nematode se pare ca, daca exista un tratament, acela ar fi fenbendazolul).
pina in 2007, nu au existat restrictii ale aplicatiilor cu medicamentele organosfosforice. in ciuda toxicitatii triclorfonului (preventiile in aplicarea lui fiind mai ales in cazul pestelui de consum, pe o durata de 6 luni de la data expunerii) si a derivatelor sale, l-am folosit in multe cazuri si, in 99%dintre cazuri, rezultatele au fost bune.
repet, m-am confruntat cu o incidenta scazuta (nula) a nematodozelor la pestii de acvariu si sunt curioasa care ar fi diagnosticele obtinute de alti acvaristi pe subiectul dat.

Cele mai periculoase pentru pestii de acvariu sunt "Hairworms" (nu cred ca se traduce mot-a-mot prin sudare:)) Capillaria sp. Acestea nu necesita o gazda intermediara si cel mai adesea sunt intalnite la catfish, Ciclide si scalari.

se pare ca nematodul Capillaria sp se transmite de la un peste la altul si aceasta infestare ar putea fi o problema pt ceilalti pesti din acvariu.

Gurytza_ta
26-07-2007, 23:27
ca metoda de dezinfectare eu nu o stiu decat pe cea cu permanganat de potasiu...cel putin in cazul plantelor (sau cu clor, dar in cazul asta trebuie sa scoti plantele din substrat)

Gurytza_ta
26-07-2007, 23:35
majoritatea nu au efecte negative asupra plantelor. la cateva (nu mai stiu care) tin minte ca am citit in prospect ca dauneaza plantelor mai sensibile (problema e ca nu stiu ce inteleg ei prin plante sensibile) si nevertebratelor....insa nu stiu daca omoara ceea ce vrei tu sa extermini de acolo, adica ouale sau chisturile parazitilor gasiti de tine la gurami....cei de la jbl au o solutie pentru SPALAT acvarii, nu mai stiu ce contine, dar miroase exact ca alcoolul sanitar. alte produse de dezinfectare (strict) nu am vazut pe la ei....numai pentru tratament.

Necroshine
26-07-2007, 23:54
dezinfectie care as putea-o aplica pastrand plantele in acvariu, fara a le afecta...am exemplare multe, frumoase, e jungla si mi-ar parea rau sa le distrug. Dar nici repopulare fara dezinfectie nu fac pt ca elementele infestante (oua, chisturi) pot ramane in apa.Ma tem ca nu poti dezinfecta acvariul cu plantele in el. Oricum ramin oua in substrat.
Ideea e ca pestii din acvarii au intotdeauna paraziti cu care traiesc fara probleme atita timp cit sint puternici. Nu poti tine acvariul steril.
Iti sugerez sa tratezi pestii si cind sint bine sa-i pui inapoi.Chiar nu vad cum poti deparazita acvariul fara sa-l dai peste cap.

harry-ab
01-08-2007, 14:03
Eu zic ca poti sa mergi mai departe dupa tratament cu filtrarea medicamentelor prin carbune activ. E prea complicat sa schimbi tot substratul, reamenajare, ciclare si toata bataia de cap. Ce recomand, e sa renunti in urmatoarele 6 saptamani sa introduci noi vietuitoare in acvariu, sau sa folosesti filtrele, sculele diverse la celalalt acvariu. Dupa 6 saptamani , daca pestii actuali sunt in regula cred ca poti incerca sa mai bagi ceva gurami , bineinteles, de data asta tinuti in carantina in prealabil. Sper sa scapi definitiv de boala!

dipnoi
01-08-2007, 16:15
Examenele bacteriologice, bacterioscopice si histologice au confirmat : Aeromonas!
adica septicemie hemoragica ;new3 ? adica - impreuna - am ... conlucrat si pus un diagnostic corect? ;new21
Stii ca cele mai eficiente tratamente la care Aeromonas sp prezinta sensibilitate, sunt cele cu antibiotice: oxitetraciclina, cloramfenicol, streptomicina, sulfamide si produse furanice.
Dar, aeromonadele sunt microorgansime ubiquiste, in general rezistente la antibiotice, motiv pt care este de preferat efectuarea antibiogramei. Spun asta pt ca si eu am apelat la asa ceva (in caz de boala columnara, mixobacterioza): atunci cind se lucreaza cu loturi mari de pesti sau sistem de acvarii.

deoarece boala este favorizata de stres, densitate mare de indivizi, conditii precare de mediu: incarcare in subst. org., deficit de oxigen, oscilatii de temp, pH necorespunzator etc, prin inlaturarea factorilor necorespunzatori este stopata evolutia bolii. poate unul sau mai multi factori in bazinul tau a luat-o razna?
E posibil ca aceste actiuni - in conditiile in care nu doresti sa restartezi bazinul - sa te ajute sa stabilizezi situatia. cu putin noroc :mrgreen: .

Tratat de ihtiopatologie, G. Munteanu, D. Bogatu, Ed. Excelsior Art, Timisoara, 2003: in bazinele nevidabile, se aplica solute 1 ppm clorura de var (insa nu se poate aplica in acvariul tau :cry: ).

Legat de antibiotice mai vreau sa precizez ceva: 1. ma feresc de ele si folosesc doar oxitetraciclina fara test, in caz de bacterioze externe, sub forma de Terramycin (un spray f. bun, cu actiune si uscare rapida) sau OTC pulbere - 37 g/600 l, baie de 15 min cu aerare puternica. 2. un ihtiopatolog nu mi-a recomandat sa ma "joc" utilizind cloramfenicol decit daca aplicarea lui se impune in urma unei antibiograme.

dipnoi
01-08-2007, 23:24
Mersi Dipnoi. Se continua cu antibiograma...cauzele care au dus la declansarea bolii (posibile) care le "vad" eu sunt: incarcarea organica a substratului si introducerea a doi gurami fara carantina
Cu mare placere, schimbul acesta de informatii prinde bine tuturor new15 .
Eu masor, periodic, substanta organica (oxidabilitatea, mg O2/l, ultimull STAS). Este "precursoarea" celor mai multe dintre probleme :x .
oricum, pe linga incarcatura organica a apei "gasita" de pestii cei noi, acestia au venit, se pare (dupa cum spui), cu o colectie bogata de paraziti :cry: ; organismul spoliat de actiunea parazitilor, a fost sensibil la atacul bacteriilor a caror patogenitate a fost favorizata de incarcatura organica (aceste bacterii, in conditii normale de mediu, sunt saprofite).

Ce ma mira insa este evolutia sporadica, cu forme subacute! Caci, septicemia hemoragica evolueaza grav, acut, epidemic. SAE insa nu sunt afectati, iar la gurami, probabil conditiile foarte bune de viata (parametri optimi ai apei, hrana, temperatura, etc) au determinat o rezistenta crescuta si aceasta evolutie trenanta, subacuta, sporadica.
Si unica leziune este enterita hemoragica! Fara alte forme sau localizari!
Mersi. Ciao!
Septicemia hemoragica, pe cadavre, se observa usor prin aspectul hemoragic al organelor interne, lichidul ascitic si mirosul sesizat la disectie. Indivizii bolnavi au eriteme sau ulceratii, ceea ce nu s-a petrecut in cazulpestilor tai. Oricum, simptomele acestei boli nu sunt tipice.
Poate boala evolueaza acut, in conditii de populare densa, lucru de asemenea, neintilnit la tine.
Astept, curioasa, rezultatul antibiogramei new15.
PS tratamentul apei cu UV - oare limiteaza caracterul patogen al acestor bacterii?

dipnoi
02-08-2007, 17:24
Si eu ma intreb acest lucru...nu de alta, dar am lampa UV care sta nefolosita.
da, eu ma intreb aceasta deoarece nu "m-am" confruntat cu bacterioze sau micoze, desi exista unii factori precursori (dar, fac sterilizrea apei - cu UV sau ozon, dupa caz). si exemplific:
- stiuca manifesta canibalism si comportament agresiv, atunci cind nu primesc hrana vie la timp (rar se intimpla, in conditii de iarna geroasa si lipsa stoc), se ataca puternic, fac leziuni adinci... pe care nu se prinde nimic :shock: . am mai observat ca rapitorii au o capacitate mare de refacere a leziunilor de acest tip.
- am arguloza la anumite bazine, intr-un sistem recirculant, mare, unde nu pot practica (deocamdata) golirea si dezinfectia/deparazitarea intregului spatiu. leziunile de pe tegumentul pestilor unde se fixeaza parazitii nu au capatat niciodata infectii sau alte infestari.
- dar substanta organica nu a depasit niciodata limita admisibila. iar NTG (nr. total de germeni) pe care, de asemenea, il monitorizez periodic, are valori de invidiat.
- intrebarea mea in legatura cu controlul, prin tratament cu UV al apei, al patogenitatii bacteriilor, este totusi, fireasca; m-am confruntat cu boala bacteriana la sturionii aflati in acelasi sistem, in momentul in care acvariul a devenit neincapator. stresul spatial este mare. cu toate acestea, doar 3 ex din cele 26 au avut de suferit. o sa mai consult datele referitoare la acest caz, mai vechi dar stiu ca erau simptome atipice, evolutie acuta, situatie disperata :cry: .

Si ma mai intreb doua lucruri: cum masori incarcatura organica? :mrgreen: Exista tester special, sau ce in comert?
incarcatura organica o masor la DSV. cit sistemul e "nou", fac bilunar, apoi lunar apoi... trimestrial :lol: . cred ca DSV foloseste metoda cu bicromat. testul se numeste oxidabilitate si masoara cantitatea de oxigen necesara pt oxidarea substantei organice din apa. STAS-le vechi exprimau acelasi parametru in mg KMnO4/l.
http://www.labor-soft.ro/AplicatiiTraduse/CCO.html
se poate face si cu fotocolorimetrul, exista kituri care masoara CCO (consumul chimic de oxigen) insa mai sunt necesare ceva ustensile de laborator pe care nu le avem.

pt mine, substanta organica este primul semnal de alarma. ciudat este ca, pe sistemul marin, nitritii, amoniul au fost ani de zile, 0 sau urme. si alti parametri hidro-chimici limitativi erau de asemenea, optimi. fosfatul si nitratul - intre limitele acceptate de pesti. cu toate acestea, substanta organica (la originea multor reactii) explodeaza pur si simplu, din timp in timp (exista unele explicatii logice inlegatura cu acest fenomen) dar nu intodeauna s-a repercutat asupra starii sanitare a pestilor. acesta a fost singurul parametru critic - masurabil prin mijloacele la care pot apela - in momentul in care mixobacteriile "si-au facut de cap", respectiv parazitii Amyloodinium sp si Cryptocaryon iritans. viermi monogeni in densitate f redusa (izolat). desi exista tratament cu UV, pe acel sistem :shock: .