PDA

View Full Version : AJUTOR DISCUS BOLNAV



andrei_dum
21-07-2007, 09:56
AJUTOR !!!!

Cel mai batran discus al meu este bolnavior.Am observata aceasta ulceratie daca ii pot spune asa.Am pus poza pe siteul asta

http://discusjuweltank190l.blogspot.com/


daca ati mai intalnit asa ceva spuneti ce ati facut ? am aproape toate medicamentele de la JBL acasa dar nu stiu ce sa pun,desi ma tot uit pe prospecte dar .... pacat ca nu mai am acele cartulii de la sera cu imagini cu boli.
(rog sa fie sters acest topic dupa vreo sapt. Am fost nevoit sa deschid unul nou pt. a sarii in ochi intrebarea mea.Sunt disperat si timpul trece si bola evolueaza)

grigoriedor
21-07-2007, 10:22
salut si eu am aceeasi problema cu un caras dar problema mare e alta unul din puii de discus este aproape negru??? este de ajuns sa cresc temperatura ?

pricopi
21-07-2007, 13:57
asa am patit si eu cu vreo 5 ramirezi,crapau unu dupa altul,la inceput avand cate o ulceratie in zona capului asa cum are de fapt si discusul tau.ultimii mei ramirezi au scapat,nu au mai avut nimic de vreo luna si i-am tratat astfel: o baie de vreo 20 de minute cu o pastila de JBL furanol,JBL punktol in apa si sare.desi eu cred ca vindecarea se datoreaza de la sare,acum am ajuns sa bag mereu sare in acvariu si nu a mai patit nimeni nimic- nicii pestii nici plantele.

pricopi
21-07-2007, 13:59
in legatura cu " este aproape negru"- cam se duce la sfinti de acum,nu cred ca mai ai ce-i face

harry-ab
22-07-2007, 14:09
Incearca sa-l scoti din apa si fa-i o badijonare cu tinctura de iod...poate e ceva infectie.

grigoriedor
24-07-2007, 09:38
ia treut