PDA

View Full Version : Caras fugarit



Roskat
05-11-2010, 17:07
Buna seara, acesta este primul post pe forum si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

Citesc de mult timp dar nu am postat pana acum.

Am un acvariu de vreo 6 luni custom made 200l, filtru bluwave 07, pompa de aer Tetra APS 150 iar ca populatie am 2 carasi de oranda, 3 black moor si 2 carasi obisnuiti...unul alb si unul auriu

Am cumparat azi inca 2 pestisori de la un pet shop: un caras auriu (mai mult galben) cu coada scurta (nu ii stiu numele) si un lionhead (sau cum se cheama acel peste fara innotatoarea dorsala). Cel din urma s-a adaptat perfect si se joaca cu ceilalti dar acel caras galben-auriu este fugarit si inghesuit in toate colturile acvariului de catre carasul auriu care il aveam si de cel alb. Acum abia mai innoata. Probabil e stresat si obosit asa ca l-am mutat intr-un acvariu separat (de 50l) cu apa din cel mare.

Intrebarea mea: De ce este fugarit? Ori vor sa se imperecheze (in 3?????:D) ori nu este acceptat in acvariu.

Mancare le dau de 2 ori pe zi TETRA JAPAN si o data la cateva zile hrana congelata. Le-am dat de vreo 2 ori si mazare fiarta si decojita.

Sper sa ma luminati.

Catalin41DTS
05-11-2010, 17:18
Un sfat iti dau ....CITESTE !!!

Roskat
05-11-2010, 17:31
Mersi, acum pot sa mut carasul linistit la loc

kari
18-11-2010, 22:17
Si finalul? Ti-au depus? Ai puiuti?De ce este fugarit? Ori vor sa se imperecheze (in 3?????) Asa e la ei:) una cu cati sunt.