PDA

View Full Version : mucegai in apa din acvariu?!?



lucianbv
25-10-2005, 22:30
Salut!

Am de 4 luni un acvariu de 180 L, filtru intern, aerator, pietris 2 -7mm, plante de plastic, si doua bucati radacini naturale. pesti am beta, gurami, macropodus, platy, scalari. Apa este permanent incalzita la 26 - 27 grade, filtrata, aerata.

De un timp am observat aparitia unui "mucegai"?! dens de culoare alba pe una din radacinile aflate in tanc, mai exact la capetele care un fost taiate. este oare mucegai ? sau asa arata cand sta un timp in apa ? De atunci apa are un puternic miros de mucegai cu toate fac un chimb de 30% la 7 zile...

Mentionez ca sunt incepator...

alexe_vet
04-11-2005, 09:45
eu unul nu prea am inteles ceea ce vrei tu sa zici ... cine crezi tu ca a mucegait ? .. despre ce tanc vorbesti ...!? ... fii mai explicit

DanIonita
15-11-2005, 15:55
ce soi de lemn e ? in ce conditii era cand l-ai gasit? l-ai fiert in apa saturata de sare inainte sa il arunci in acvariu ?
presupun ca acel "mucegai" nu este altceva decat seva sau o substanta din compozitia lemnului. inclin sa cred ca lemnul nu era perfect uscat cand l-ai luat.

Johnny
16-11-2005, 20:12
Ai putea sa-l scoti si sa-l cureti cu o periuta din cand in cand.Pentru a elimina toate substantele lemnul ar trebui tinut in apa ~ 2 luni.Mirosul urat vine tot de la substantele pe care le contine acesta.

bazil88
12-01-2006, 16:04
o pereche de ancistrusi iti rezolva problema, curata lemnul de zici ca-i "nou"

georgian
12-01-2006, 16:56
redu temperatura la 25 C. mucegai cred ca din cauza buturugii ca nu a fost bine tratata inainte de introducerea in acvariu. scoate-o , firebe-o bine in apa cu multa sare grunjosa nu din cea de bucatarie. ( aia de bucatarie contine ion , nu tocmai bun pt pesti si plante)