PDA

View Full Version : Ajutor... Cum scot pestii din iaz?

cristian.ene
27-10-2010, 01:26
Salutare,

Am o mica, mare problema... am.. de fapt tatal meu si-a facut un iaz, si nu a vrut sa ma asculte referitor la adancimea lui, asa ca maximul de adancime este pe undeva la 70 cm.
Fauna,... cativa carasei, si o alta specie al caror nume din pacate nu il stiu, alb-rozaceu... forma alungita.. dimensiuni 10-12 cm poate chiar mai mari, cumparati din Hornbach.

Treaba e ca ... se pare ca am avut perechi intrucat am puiet, maximul dimensiunii find de 2 cm.

Sunt perfect constient ca nu vor rezista peste iarna la adancimea maxima, si am pregatit un acvariu de 200 de litri in care voi incerca sa tin din ei peste iarna. Stiu ca or sa fie super chinuiti si super aglomerati, dar mi-ar parea rau sa ii las sa moara inghetati, asa macar au o sansa.

Buba,... acum vine: Cum ii recuperez din pond?

Iazul este format din doua ochiuri de apa una de 2 m diametru, iar cealalta de 1 metru in diametru, unite printr-un canal. Are membrana pe toata suprafata, nu are substrat, iar peste membrana sunt asezate pietre de rau.... si respectiv pietre calcaroase pe partile verticale.

Am incercat sa recuperez din pesti cu minciocul, dar sunt prea rapizi, 1 la mana, si 2 la mana se ascund printre pietre, in crapaturi. Nu reusesc sa imi dau seama cum ii scot de acolo.
Sper sa nu radeti de mine, dar am auzit de un aparat gen tazer, cu electrosocuri folosit la fermele piscicole, pentru a-i amorti/adormi.

Aveti idei referitoare la problema mea? Solutii?

danu7z
27-10-2010, 02:28
nu reusesti sa-i prinzi cand le dai de mancare? sau poti incerca sa faci un fel de capcana .. le pui mancare si cand intra inauntru ori se activeaza singura ori astupi tu cu ceva ... ai o problema destul de uratica ... sau ar mai fi chestie ,sa golesti iazul de apa si sa iei pestii cu mana ..

ovidiualn
27-10-2010, 11:17
Simplu:goleste helesteul de apa! daca nu ai o pompa de evacuare, gasesti pe piata la preturi mici(in jur de 130 ron,pompe pt ape reziduale)!
La 70 cm adancime ar avea totusi sanse de supravietuire(in Bucuresti clima e mai blanda decat in N Moldovei,unde stau eu). Ti-ar trebui un aparat electric(se gasesc in pet shop-uri) pt a le asigura o copca permanenta.

Dan Hīncea
27-10-2010, 11:21
sau incearca o plasa .. ceva - pui papica si cand se aduna toti ..
o plasa gen halau ...

mihai_21
27-10-2010, 12:24
Parerea mea e tot la fel sa scazi nivelul apei pana la 10 cm si ei o sa se stranga doar in locul unde mai e apa si ii aduni de acolo

iulian_cioclin
27-10-2010, 12:33
Asta e cea mai buna solutie, sa scoti apa din bazin. Asa cum spunea si colegul mai sus ei vor ramane toti in zona cea mai adanca si ii vei putea culege de acolo.

goodmans
27-10-2010, 22:27
singura solutie este sa scoti apa....lent...astfel incat sa aiba timp sa se retraga pestii pe fund.Daca golesti repede,vor ramane prinsi in ascunzatori.
Grabeste-te,apa e foarte rece deja si vor simti socul termic sau lasa-i acolo si cumpara un pond heater de 150-300W si baga-l sa mentina o copca pe perioada iernii.

SmAsH
28-10-2010, 16:49
Depinde si de volumul iazului daca e in bataia vantului sau expozitia la soare etc. , carasii ar trebui sa fie bine la 70 de cm doar sa mentii o copca in gheata cealalta specie e problema incearca sa o identifici mai intai (conditii necesare ) dar daca nu au avut probleme pana acum (aprox 10 grade in apa) poate rezista si a doua specie .
Cat despre prinsul lor tinand cont ca au pui doar scotand apa complet poti fi sigur ca i-ai luat pe toti ...

smot
28-10-2010, 21:45
Mai este o varianta prin care sa reproiectezi pond-ul adica sa inchizi canalul de comunicare dintre cele doua ponduri sa scoti apa din unul pe care o sa il si poti adanci cat vrei iar pestii o sa se retraga in el. Intrebarea este daca si canalul de comunicare este adanc sau nu prea. Daca nu este atunci e treaba mai nasoala. Este mai mult de munca dar o sa fie un pond functional fulltime.
Daca o sa cauti pe net o sa vezi ca au mai fost unii prin SUA care au facut o experienta in a ierna pestii in casa sau a ii lasa in pond si se pare ca pestii transferati in casa nu au supravietuit prea mult si au fost pierderi mari pe cand cei din pond au supravietuit aproape toti.
Si apropo de ceilalti pesti cred ca sunt astia http://www.fishpondinfo.com/orfe.htm

Tatanka
28-10-2010, 23:09
Eu zic asa: prinde cativa de siguranta si tine-i la hibernare in interior, in camere/holuri reci, la max. 10-12 grade. Cu cat mai rece, cu atat mai usor. Curata bazinul de mizerii (mal, resturi vegetale), fa un schimb de apa 1/3- 1/2 si cand vine gerul acopera bazinele. Scanduri, cutii de carton peste (strat-tampon izolator), totul acoperit cu folie de plastic. Poti improviza un mic solar; toate artificiile astea te vor ajuta sa ai un microclimat mai cald, de ex: din 120 zile cu gheata (de la pojghita la strat gros), vei avea doar 70; in loc de grosime maxima a ghetii de 20 cm, vei avea doar 10. Depinde de protectie, acesti factori vor varia. In zilele cu temperatura peste 5 grade poti descoperi, daca sunt chiar perioade fara inghet sau ingheturi usoare poti lasa descoperit mai multe zile.
Nu as incerca momirea cu hrana- nu cred ca vor fi atat de disperati dupa hrana acum, si mai spurci si apa.

goodmans
29-10-2010, 20:57
eu iarna trecuta l-am avut acoperit cu folie triplustrat cu bule,am pus niste scanduri si folia peste.A venit zapada si a asezat un strat de juma de metru de zapada.Acoperisul asta era la 40-50cm de luciul apei.Iazul nu a inghetat deloc toata iarna.Am lasat un colt mic descoperit pt transfer de gaze si acolo ingheta imediat,dar numai acolo.
Avand in vedere ca iazul e mic eu zic ca merita aoperit cu ceva.Daca muti pestii risti sa moara mai multi,si acum si la primavara cand ii bagi inapoi.
Oricat ar ingheta iazul la suprafata tot vor ramane 40-50cm de apa,care va avea 3-4 grade zic eu.Este bine pentru hibernarea pestilor.
In casa,in acvariu o sa ai mult de munca toata iarna.

Tatanka
31-10-2010, 00:37
Iarna trecuta a fost una plina de ciudatenii, aparent. Am vazut ... soparle in Martie, iesite la soare, cand pe sol inca predomina zapada, in conditiile in care ies prin Aprilie in mod normal- oricum nu pe zapada!! De ce? fiindca practic, cu tot gerul naprasnic (-20*C "fara numar", culminand cu -25*C!), solul nu a inghetat anul asta, toate valurile de frig fiind precedate de ninsori abundente.
Alta a fost situatia iernii 2005-2006, cu doar cateva zile geroase tare, dar care abia au adus un singur -18. Totusi, a fost cel mai sever inghet la sol din ultimii 30 de ani!!! Diferenta? strat de zapada inexistent.
Am uitat sa mentionez de pierderile la reintroducere, in primavara- @goodmans!

tdr65pnt
03-11-2010, 13:45
Am si eu 2 ,, balti ,, in colaborare cu un prieten . Nu ai nici o sansa sa ii prinzi daca nu scazi nivelul apei. Deocamdata poti sa ii mai lasi , mai ales ca vremea s-a mai incalzit . Banuiesc ca cei albi sunt shubunkyn .Am si eu , sunt foarte incantat de ei mai ales ca aveau maxim 3 cm cand i-am luat iar acum au 15 cm .Succes .

anrdei
06-11-2010, 13:59
pestii pe care ii ai tu cred ca sunt Leuciscus idus golden, daca sunt fii linistit ca am si eu si nu au nici o problemas afara

SmAsH
06-11-2010, 17:32
Ceva detalii despre acest peste ? Am cautat pe google evident dar eu vreau pareri concrete deoarece il aveti in pond gen: este rezistent/adaptabil , cu ce il hraniti, dimensiuni,reproducere etc ...

goodmans
08-11-2010, 12:27
Golden Orfe astia de care ziceti voi sint destul de rezistenti si merg foarte bine in pond.Aveau la hornbach o gramada si erau si ieftini,cca 2ron/bucata.
Problema lor este ca traiesc in bancuri,deci trebuie sa iei 20-30 bucati si toaca multa vegetatie,mai multa decat koii.
Oricum sint frumosi si merita crescuti in pond,eu mi-as fi luat 20 bucati dar imi este frica sa mai cumpar din hornbach din cauza bolilor.

SmAsH
08-11-2010, 21:20
Scurt si la obiect ... M-am hotarat eu personal nu vreau multumesc .
@Goodmans carantineaza-i daca chiar crezi ca merita

fliper
11-11-2010, 16:32
cum mai spunea un coleg mai sus fa un fel de sera din lemn pe care o acoperi cu un celofan, sau ceva de genul asta, poti sa faci si o mica usa, si ca masura suplimentara vezi ca sunt incalzitoare pt iazuri, le bagi si unul dinasta , evntual si o pompa care sa bage aer si cred ca vor domni peste iarna.

Tatanka
11-11-2010, 20:46
@ goodmans: frate egradinar, eu sunt angajatul lor, nu Zana-Buna-Imaginea-Hornbach, dar asta cu bolile e hilara! Nu stii ca acolo ma gasesti daca vrei ceva? Daca-ti placeau, trebuia sa ma contactezi. Parca mai sunt cativa, dar e posibil sa fie doar rosioare, si eu sunt praf in materie de specii native.
Daca ai fost acolo si nu ai gasit necesar sa ma cunosti, e altceva si oricum nu-i bai.

goodmans
12-11-2010, 17:49
pai n-am stiu ca lucrezi acolo....ca daca stiam te cautam.
Am patit-o si anul trecut cand am luat 2 koi mici,unul portocaliu de 5 cm avea o pata mica rosie pe el.
Desi l-am tinut in carantina si l-am tratat cu diverse medicamente pata aia a devenit o rana serioasa si fatala.
Problema nu e la hornbach,ca au cat de cat conditii dar cred ca asa vin pestii de unde or veni ei.

Tatanka
16-11-2010, 10:58
Da, tin minte acei Koi cu probleme... Noi am ucis filtrul cu Furapond dar am salvat destui. Anul asta nu au mai venit crapi.