PDA

View Full Version : Boala neoni



a.aurel
10-07-2007, 16:34
Am 2 kuhly,2 labeo,1 ancisrus si 9 neoni intr-un acvariu de 120L bine plantat,ph este intre 7-7,5 temperatura 24-25C.Acum o saptamana am gasit dimnieata un neon mort cu burta in sus fara semne distincte dupa 3 zile altul iar azi dimineata aceasi poveste.I-am studiat cu mai multa atentie si au tendinta sa stea cu coziile in sus si usor tremurand aproape toti neonii,stresati nu ar avea de ce sa fie,fac schimburi dese de apa si inaite si acum, pe mine pur si simplu ma depaseste, am citit despre boala neonului dar eu sper sa nu fie asta cauza ci poate pur si simplu nu-mi dau eu seama de vreun detaliu.Astept ori ce opinie,va multmuesc anticipat

seba
11-07-2007, 02:57
ai pH mare pentru neoni, de cat timp ii ai ?

a.aurel
11-07-2007, 09:22
aproape un an

seba
11-07-2007, 16:38
Atunci da mai multe detalii cu ce ai facut in ultimele trei saptamini, ai pus ceva in acvariu, ai dat hrana vie sau congelata, ai pus vre-o substanta, o planta sau un peste nou ...etc.

a.aurel
11-07-2007, 16:49
nu am facut nimic din ce nu faceam si inainte,in acvariu nimic nou nici o planta nici un peste...i-am hranit mai mult decat de obicei cu tubii uscati

seba
11-07-2007, 18:23
Tubifex sunt gazde pentru Pleistophora hyphessobryconis (parazitul care provoaca "Boala Neonului") precum si pentru multe alte porcarii, daca pesti tai nu prezinta simptome specifice (decolorati, cocoloase, incovoiati, infectii) atunci nu asta e cauza.
I-as separa, as face un test de amoniu si as inceta cu tubii.

a.aurel
11-07-2007, 19:51
un medicament pt asta?

seba
12-07-2007, 00:09
Daca te referi la "boala neonului" atunci nu exista medicament ;new43
dar pana la medicament cauta sa gasesti cauza, eu cred ca e vorba de calitatea apei chiar daca pina acuma nu parea ca le merge prost, Neonii prefera pH, kH si GH mic iar tu cu schimburi dese de apa mentii acesti parametri ridicati, ai mai spus ca de ceva timp supraalimentezi cu mincare, si mai e si tubifex, toate astea acuma cind in acvariu sunt 30 grade.
De curiozitate inainte aveau obiceiul sa inoate in banc.
P.S.
Au aparut si alte simptome in afara de - inot haotic - ?

a.aurel
12-07-2007, 18:13
Intre timp a mai murit unul ieri.Acum nu mai stau cu coada in sus,le dau mai putina mancare si am renuntat la tubi uscati,le mai dau spirulina o data la 2 zile in rest TetraBits e desenat un discus pe cutie.Pana in prezent au fost 4 neoni morti.Mi-ai dat de gandit cu schimbatul apei,aveam de gand sa schimb duminica apa dar acum cred ca o sa mai aman asta sa vad daca mai apar noi victime

seba
12-07-2007, 18:43
Tine-ma la curent, sunt curios si.... BAFTA!

a.aurel
14-07-2007, 08:42
azi dimineata o noua victima pana acum numarul se ridica la 5,daca o tine tot asa raman fara neoni.Am incercat sa-l inspectez si am observat o pata maro pe abdomen(sau cum se numeste la pesti) si parea a fi o gaura...va rog daca banuiti ceva nu va sfiti sa postati.Multmumesc

tachemic82
24-08-2007, 09:06
si ai mei au facut la fel... din 11 mai am 1 .... usor usor... zi de zi mai moare 1-2...:) dar nu am nimic diferit sau asa..... :?

harry-ab
24-08-2007, 11:15
Eu am crescut intr-o perioada neoni cu discus la un loc. Din cauza incompatibilitatii de temperatura dintre cele doua specii dupa un an din 30 de neoni am mai avut doar 4. Parerea mea ca neonii nu rezista la temperaturile care se regasesc acum in majoritatea acvariilor noastre. Temperatura optima pentru ei este de 22 C.Posibil ca aceasta sa fie cauza mortalitatii la tine in acvariu, in combinatie cu o cantitate ceva mai mare de nitrati care se formeaza mai repede, deoarece la temperaturi mari toate procesele sunt accelerate.

a.aurel
24-08-2007, 22:56
Eu am crescut intr-o perioada neoni cu discus la un loc. Din cauza incompatibilitatii de temperatura dintre cele doua specii dupa un an din 30 de neoni am mai avut doar 4. Parerea mea ca neonii nu rezista la temperaturile care se regasesc acum in majoritatea acvariilor noastre. Temperatura optima pentru ei este de 22 C.Posibil ca aceasta sa fie cauza mortalitatii la tine in acvariu, in combinatie cu o cantitate ceva mai mare de nitrati care se formeaza mai repede, deoarece la temperaturi mari toate procesele sunt accelerate.

este foarte probabil sa fie adevarat ce zici!
daca mai sunt si altii care au mai avut experiente de genul acesta, ii rog sa posteze si poate reusim sa gasim ce au in comun toate acvariile "bolnave"

DINU
26-08-2007, 21:52
O data cu venirea caldurii este normal sa se intample asa daca nu pastram temperatura normala pentru pesti in acvariu.
Pestele poate rezista destul de mult la temperaturi ridicate, dar cum aceasta vara ne-a omorat si pe noi ce sa mai spunem despre ei.
Neonul normal nu este indicat sa stea cu discusi tocmai din cauza temperaturii doar neonul rosu.