PDA

View Full Version : Strat transparent + unflatura



SickBastard
08-07-2007, 21:41
La unu din betta parca so unflat in partea din fata si are un starat transparet parca pe el.Si un vecin o patit la fel la o zebra care pot fi cauzele?

Laurentiu Craciunas
08-07-2007, 22:45
De multe ori cauza e calitatea proasta a apei care slabeste pestele si devine vulnerabil la infectii bacteriene/fungice. Daca nu dai macar detaliile minime de aici (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=3557), macar seteaza descrierea in semnatura ca alti membri ai forumului.

SickBastard
09-07-2007, 15:07
mam uitat mai bine nu are nimica alb pe el doar ca ii unflat foarte tare betta in partea din fata si se vad foarte bine solzi dp el.

Juwel
09-07-2007, 15:46
Zi daca betta e mascul sau femela. Daca e mascul zi cam ce varsta are. De asemenea cum ii tii, izolati sau in acvariu comun? Ce le dai sa manance? Si ce e mai important, cat?
Oricum daca se umfla stomacul la betta e deja un semn rau.

De exemplu eu le dau bilute de la hikari. Indicatia este 1-3 bilute/exemplar la o masa. Oricine are tendinta sa le dea mai mult, mai ales ca o biluta are sub 1 mm. Dar daca lasi o biluta in apa, in maxim o ora diametrul ei va fi de aprox. 3 mm. Deci iti dai seama cam cum arata stomacul unui betta dupa ce manaca 6-7 bile. De aia e bine sa ai mare grija la cantitati.

SickBastard
09-07-2007, 16:20
Ii mascul mai sta cu alt mascul tot betta au vre-o jumate de an maxim creca + gurami ,scalari...le dau de 2 ori pe zi dimineata si seara le dau fulgi "tetraRuby"

tm13nan
21-07-2007, 00:29
Am avut si eu un mascul de Betta caruia i s-a umflat abdomenul extraordinar de mult. Cred ca a avut hidropizie, pt ca in acelasi acvariu , un gurami s-a umflat cu tot corpul, s-a triplat in latime....
I-am tratat cu Baktopur tablete, doza - soc + tratament in bazinul comun, au rezistat eroic vreo 2 saptamani - mi-era mila de ei deja - dupa care s-au dus unul dupa celalalt - cred ca am inceput prea tarziu tratamentul.
Daca e sa fie si la tine asta, incearca cu Baktopur.

Juwel
04-08-2007, 23:42
Am mai scris undeva ca mai de mult am cumparat un mascul superb de betta, batran, in ideea sa-l cresc pentru placerea ochiului. Dupa cateva saptamani am observat ca i se umfla abdomenul . Uitandu-ma mai atent am observat si o ulceratie pe una din laterale, care cu timpul s-a marit. Am incercat tratamentele obisnuite, tripaflavina, verde de malachit si albastru de metil, pe rand bineinteles. Nu au avut nici un efect asa ca la un moment dat am hotarat sa-l sacrific. Nu mai mancase de vreo saptamana, deja statea pe o parte etc.
Acum, mandria mea, un cambodgian cu coada sword, este in aceeasi situatie. Il am de aprox o luna, a mai trecut printr-o faza critica, dar s-a facut bine. De ieri se umfla abdomenul vazand cu ochii. Azi nu l-am mai hranit, in ideea de a nu adauga peste ce are si vreo problema digestiva.
Betta sunt tinuti in acvariu compartimentat, apa filtrata si aerata, schimbata la saptamana cam 1/3, hrana cu proteine. Ceilalti doi se dezvolta vazand cu ochii in aceleasi conditii. Hrana de la hikari si cateodata fishmix nr.1, atat le place. Fulgi si hrana vie refuza.
De ce se intampla fenomenul?
Eu in general nu am pierderi decat accidental, nu de boala. In afara de ce am scris, am mai avut un neon exoftalmic decedat. Atat.

Necroshine
05-08-2007, 13:34
De ce se intampla fenomenul?Betta sint foarte sensibili la hidropizie, varietatile de selectie cu atit mai mult. Singurul medicament din comertul nostru care pare a da rezultate ar fi Sera Baktopur Direct daca e administrat repede. Nu-s de neglijat baile scurte la concentratie mare - scrie pe prospect durata si doza.
Am vazut la ZooMania un medicament de la Aquarium Munster (am uitat denumirea) care contine aceeasi substanta activa ca Sera Baktopur Direct (nufopirinol).

Juwel
05-08-2007, 20:09
Ramane sa aplic sfatul tau in viitor (eu sper sa nu fie necesar, sa nu mai am probleme).
Mai am o rugaminte: de unde li se trage? Eu cred ca le asigur conditii bune de igiena si trai in general. Hidropizia este transmisibila?

Multumesc inca o data.

Apropos eu am crezut initial ca este un blocaj intestinal sau constipatie. Am citit pe net ca se intalneste des acest lucru la betta, si singurul remediu este sa nu le mai dai hrana pana nu defeca. Betta rezista fara hrana pana la o luna. Este total contraindicat sa pui sare in apa in aceste conditii. Se mai poate da bob de mazare, daca pestele nu refuza.

DanIonita
05-08-2007, 23:55
[quote=Juwel]
Am vazut la ZooMania un medicament de la Aquarium Munster (am uitat denumirea) care contine aceeasi substanta activa ca Sera Baktopur Direct
(nufopirinol).

AQUAFURAN . (contine nifurpirinol) Pentru infectii bacteriene externe.

Necroshine
06-08-2007, 08:13
de unde li se trage? Eu cred ca le asigur conditii bune de igiena si trai in general. Hidropizia este transmisibila?Sint convins ca-i tii in conditii de igiena. Si eu tin pestii in cele mai bune conditii si totusi Betta mei faceau destul de des hidropizie - chiar daca nu erau varietati deosebite (nici nu se gaseau atunci Betta de selectie :mrgreen: ) .
Indiferent cit de bune conditii avem in acvarii, tot nu putem tine pestii sub clopot de sticla, bacteriile sint prezente in orice acvariu, singura explicatie pe care o vad e sensibilitatea speciei (in special a varietatilor deosebite) la hidropizie.

Hidropizia e contagioasa, nu foarte contagioasa dar suficient de contagioasa incit sa fie obligatorie izolarea pestilor bolnavi.


Apropos eu am crezut initial ca este un blocaj intestinal sau constipatie. Am citit pe net ca se intalneste des acest lucru la betta, si singurul remediu este sa nu le mai dai hrana pana nu defeca.Ulceratia de care spui ma face sa cred ca-i o infectie cu bacterii, nu un blocaj intestinal.