PDA

View Full Version : Boala necunoscuta !!!!!



Dorin Olariu
07-07-2007, 13:36
Am un acvariu de 300 l - 100cmx50cmx65cm
Neoane 2 buc X 20 W - unul pentru plante si unul pentru pesti - numai stiu exact culoarea, dare le-am luat de la magazionul specializat in asa ceva..
Filtru - fan 2
Incalzitor de apa - 100 W
Temperatura la apa in acvariu : 24 grade - in mod constant
Variatii de temperatura 1 data pe saptamana max 1-2 grade cand reimprospateza apa (cam o treime)
Substrat : pietris de rau, marunt cu nisip -
Plante : nu mai am nimic-- le-am scos pe toate pana acum am avut cabomba si egeria densa
Sare in acvariu - nu am mai pus , de ceva timp, din motiv de plante, dar la inceput am avut : 1 lingurita de sare grunjoasa la 10 l de apa
Solutie impotriva algelor : Algumin conform dozajului de pe tub
Hrana : fulgi tetra
Perioade de hranire : dimineata si dupa amiaza la 9 respectiv 18 seara

Iluminat: temporizat cu aprindere la ora 08.00 si stingere la 10.00

Specii de pesti: cu ce am mai ramas

Tetrazona - 10
Zebra - 6 (initial am avut 10)
Ancistrus - 2 (initial am avut 4)
Sanitar (Hoplosternum thoracatum) - 0 (initial 4)
Gurami - 1 (initial am avut 4)
Rechin de apa dulce - 1 (am avut 2 - azi de dimineata a murit unu)
Melci (Ampullaria sp cred ca e...) - 3 astia inca supravietuiesc
Neoni - 8 buc ---astia or disparut in primele doua zile, dar fiind toti pui , am presupus ca s-au prins in filtru si nu m-am impacientat foarte tare, ca am gasit ceva urme in el cand l-am curatat.

Acvariul l-am construit in maritie, sticla, silicon etc... (inainte am avut unul de 120 l si acolo nu am avutprobleme ), si de atunci am avut probleme cu pestii, la modul ca au murit pe rand cate unul al un interval de 2- 3 zile, cu perioade de acalmie in care nu am avut probleme 2 saptamani.

Din ce am observat :
In general seara cand ii hranesc ma uit la toti si nu am observat nimic suspect in comportament, sau pe ei , si a doua zi dimineata cand le dadeam mancare gaseam un peste mort pe fundul acvariului

Gurami - ultimu care a murit inainte de a se iontampla nu mai putea sa inoate corect, inotatoarele pectorale, si cea codala erau ca si paralizate si nu le mai putea misca, si prezenta limitari de miscare inclusiv la trunchi,

Ancistrus - ieri am gasit unul mort, cu o zi inainte chiar m-am uitat la ei sa vad cum se simt si erau ok.

Rechin : ieri seara hraniti, inotau toti veseli, si se hraneau azi de dimineta l-am, gasit plutind cu burta in sus, inca viu tot asa cu inotatoarele imobile si incepusera deja sa muste din el ceilalti pesti

Pana acum am incercat:
Verde de malachit , bai de lunga durata conform retetei de pe tub 1 ml la 10 l de apa
Tripaflavin : la fel bai de lunga durata
curatat acvariul - schimbat toata apa, fara inlocuirea substratului

Si azi , urmeaza sa schimb tot inclusiv substrat ca oricum ma mut si nu mai am de ales..

Are cineva idee ce boala poate fi si cum se poate trata?

Dorin Olariu
dorin_olariu@yahoo.com
0740 084 273

killiman
07-07-2007, 16:50
Dorin ! mai multe amanunte cum ar fi : pestii au fost achizitionati toti odata ?substratul este din "recolta" proprie ?cum l-ai pregatit ?ce parametri chimici are apa? pestii achizitionati erau tineri ? Filtrul e cu carbune activ ?Sarea grunjoasa era iodata sau simpla ? Cadavrele pestilor aveau inotatoarele intinse sau pliate pe corp ?Gura deschisa si branhiile departate ? Despre Hoplo,Ancistrusi,neoni pot sa-ti spun ca nu suporta sarea bine fiind pesti de apa cu Ph usor acid si moale (putine saruri dizolvabile ceea ce o face aproape neconductibila dpdv electric). Hrana administrata ai cumparat-o sigilata sau vrac ?Pestii mor numai in timpul noptii ?
Din ce ai scris poate fi vorba de o intoxicare ! Poate fi de la mincare pastrata in conditii improprii .(a se intelege fermentatata)
Dupa ce vii cu mai multe detalii mai vorbim(scriem).
Spor la mutat si reamenajat !
P.S. Daca tot schimbi substratul incearca sa faci rost de niste nisip cuartos cu granula de 2-3mm diametru(inert dpdv chimic).

orcina_orca
09-07-2007, 17:28
Nu vreau sa ma dau mai desteapta decat sunt, insa am observat un lucru din descrierea pe care ai facut-o: mancarea este aceeasi de la inceputul inceputului? Poate e ceva in neregula cu ea...

harry-ab
10-07-2007, 11:51
Eu zic ca ai nevoie de aerator pe timp de noapte. Ai in mod sigur o cantitate insemnata de nitrati in apa. Ai facut vreun test? Daca ai scos plantele acesta se elimina mult mai greu.In momentul schimbului de apa aceasta e bogata in dioxid de carbon , cea ce nu duce la o inbunatatire a situatiei. Simtomele pe care le descrii par sa ma duca cu gandul la o intoxicatie cu nitriti/nitrati.