PDA

View Full Version : bazin low cost



a.aurel
05-10-2010, 21:11
Îmi face plăcere sa va prezint al doilea acvariu de care ma ocup, un setup în vârsta de patru luni cu care ma mândresc :)

Acvariul este un Juwel Rio 180 în care am vărsat trei kg de AquaBasis si vreo sase de Manado. Pe urma l-am condimentat cu următoarele buruieni: Vallisneria gigantea, Hydrophila Polisperma, Heteranthera zosterifolia, Rotala rotundifolia, Cryptocoryne wendtii și Bacopa monnieri.
Locatarii bazinului sunt 16 năzdravăni Rasbora arlechin, 5 Hemigrammus bleheri, un Labeo bicolor si ? creveti Red cherry (mersi Mihai!)

Nu am adăugat niciodată CO2, nici un fel de fertilizant iar tuburile de neon sunt cele standard cu care am cumpărat acvariu.

In fiecare săptămână schimb 15-20% din apă, mai tund Vallisneria și răsfăț pestii cu hrană congelată.

Știu ca tot ce am scris pana acum nu prezintă nici un interes dacă nu as adăuga câteva poze. Din păcate calitatea pozelor este foarte slaba si nu prezintă culorile peștilor și ale plantelor.

2126

2130

2129

Aștept sugestii, critici, întrebări.

arunccupiatra
05-10-2010, 22:22
Sa aiba viata lunga , stiu ce greu e sa cresti un bazin fara sa bagi nimic in el-fertilizare, co2.Eu as avea obiectiii doar la aranjarea plantelor si la lemn care nu cred ca e foarte lemn.Eu as fi mers cu toate plantele de la stanga la dreapta si as baga niste marsilea hisuta.Lemne daca vrei cu prima ocazie cand ajung in Brasov pot sa-ti aduc 5-6 bucati de mopani.

mihaim
05-10-2010, 23:04
A iesit frumos aurel si eu iti urez cele bune cu bazinul.

bobiciupe
05-10-2010, 23:28
ca si sugestie: mie nu imi place cum a iesit lipitura autocolantului. sunt prea multe "valuri" acolo. in rest, numai de bine, doar ca nu stiu cit va rezista bazinul fara co2...

Radek
05-10-2010, 23:34
Salutare,

Da, intradevar autocolantul e cam sifonat, dar se poate trece cu vederea.

Insa vreau sa stiu ce anume urmaresti la acest bazin?

mogojan
06-10-2010, 08:47
poate ca arata mai bine cu autocolant negru in spate...si fara valuri...
cat despre co2...parerea mea e ca o sa mearga si fara (in tinerete cum tineam plantele fara co2?), numai ca n-o sa obtii ce e mai bun de la ele...doar ca exista acolo si cresc asa cum cresc...si sa ai grija la alge..si parca ar merge o cioata mai marisoara un pic dar din LEMN NATURAL
mie imi place aglomeratia aia de valisneria in stanga...imi da senzatia ca sunt sub apa intr-un lac unde vor sa depuna icre carasii la trestie..(v-ati dat seama ca-s si pescar nu?)
ce sa zic...succes cu acvariul..;)

suchre
06-10-2010, 09:18
salut.. acvariul arata destul de bine.. La critici nu indraznesc sa ma bag, dar totusi am o intrebare.. observ ca si filtru extern, cum potejezi crevetii sa nu inte pe turul filtrului??? cat de curand voi da drumu la un acvariu de 150l si as vrea sa bag ceveti in el, dar mi-e frica sa nu-i traga filtul (teta 1200)...

mogojan
06-10-2010, 09:22
suchre: nu e curentul chiar asa mare incat sa i traga acolo...parerea mea...si eu am creveti si nu am avut asemenea probleme...

suchre
06-10-2010, 09:35
daca cu aia mari nu ar fi problema, sper sa nu fie nici cu cei mici!!!!!

mogojan
06-10-2010, 09:40
n-o sa fie...o sa vezi..

bobiciupe
06-10-2010, 12:09
ba da mogo. puii de red cherry ajung cu usurinta in turul filtrului si de aici in canistra. eu am canistra plina de pui de red cherry. si nu sunt singurul:)

Radek
06-10-2010, 12:11
Pot sa confirm cele spuse, Luni am scos minim 50 de creveti din filtru, diverse marimi. La mine mai intra si pe la skimmer si fac roller couster pana in filtru :D

Traiesc si in filtru bine mersi, deci nu ai de ce sa-ti faci griji.

mogojan
06-10-2010, 12:24
=))...roller couster..=))...mno ma rog...dar eu nu am gasit niciodata in filtru vreun crevete...si in celalalt setup chiar aveam destui pui de RCS..

a.aurel
06-10-2010, 21:21
Va mulțumesc pentru sugestii, voi încerca sa țin cont de ele.
Autocolantul este lipit de lateralele acvariului cu scotch, acum patru luni era drept si se vedea frumos dar intre timp, probabil din cauza condensului, s-a ondulat. Daca aveti vreo sugestie legata de cum l-as putea lipi, excluzand siliconul, v-as fi recunoscător.

Bazinul nu beneficiază de CO2, fertilizare și mai multa lumina pentru ca îmi doresc o întreținere cât mai "ușoara", singurele intervenții sunt la sfarsitul săptămânii.

Ultima oara când am curățat filtru nu era nici un crevete, sper! dar se poate ca sunt prea mari sa intre printre gratii, de pui de creveți încă nu am avut noroc :(
Într-un viitor cât mai apropiat vreau sa adaug ceva mușchi și vreo 20-30 de creveți, cu aceasta ocazie vreau sa atrag atenția amatorilor sa viziteze postul meu de cumparari :D

darius_ciprian
07-10-2010, 10:57
Acvariul arat bine si astept poze cu evolutia lui.

akatonu
03-11-2010, 00:12
Îmi face plăcere sa va prezint al doilea acvariu de care ma ocup, un setup în vârsta de patru luni cu care ma mândresc :)

Acvariul este un Juwel Rio 180 în care am vărsat trei kg de AquaBasis si vreo sase de Manado. Pe urma l-am condimentat cu următoarele buruieni: Vallisneria gigantea, Hydrophila Polisperma, Heteranthera zosterifolia, Rotala rotundifolia, Cryptocoryne wendtii și Bacopa monnieri.
Locatarii bazinului sunt 16 năzdravăni Rasbora arlechin, 5 Hemigrammus bleheri, un Labeo bicolor si ? creveti Red cherry (mersi Mihai!)

Nu am adăugat niciodată CO2, nici un fel de fertilizant iar tuburile de neon sunt cele standard cu care am cumpărat acvariu.

In fiecare săptămână schimb 15-20% din apă, mai tund Vallisneria și răsfăț pestii cu hrană congelată.

Știu ca tot ce am scris pana acum nu prezintă nici un interes dacă nu as adăuga câteva poze. Din păcate calitatea pozelor este foarte slaba si nu prezintă culorile peștilor și ale plantelor.

2126

2130

2129

Aștept sugestii, critici, întrebări.

frumos set-up-ul
sa vedem cum evolueaza arata promitator
bafta cu el