PDA

View Full Version : filtre demontare



Mugabis
05-07-2007, 00:46
Salut am un filtru resun de 700l/h si nu functioneaza asa l-am primit!Insa as vrea sa-l demontez sa vad de ce nu functioneaza?Si inlocul plasticului o sa pun silkaflex(silicon de lipit parbrize) ;) Ce ar putea avea de nu mai functioneaza?Cine a mai desfacut?De curiozitate?Chiar daca sunteti de parere ca nu o sa reusesc sa=l fac eu il repar.Rugamintea mea este daca a mai desfacut cineva filtre interne sa-mi spuna ce a gasit inauntru si de ce nu a mai reusit sa-l repare.Si inca ceva imi trb un capac superior de filtru interior AQUAEL FAN 2 acela pe unde arunca apa inapoi in acv unde gasesc asa ceva sau din ce pot face metode DYI.

razvan
05-07-2007, 07:40
inainte de a incerca sa decapsulezi bobina, incearca cu un aparat de masura, daca este intrerupt circuitul, in partea emersa ;) (ma refer la cablu, si in special la zona unde "se indoaie", bobina rareori am auzit sa fie intrerupta)
daca respectivul cablu e in buna stare si totusi bobina este intrerupta, poti sa-ti confectionezi o daltitza, cu care, cu foarte multa grija, sa incerci ( cu nu se stie ce sorti de izbinda) sa elimini acea rasina care "sigileaza" bobina in carcasa.

a!!! si cel mai important!!
RESPECTATI NORMELE DE PROTECTIA MUNCII!!!
;) si anume, scoate aparatul din priza, cind ececuti lucrari la "caile de curent" ;)

Mugabis
05-07-2007, 17:49
va foarte multumesc frumos pt avertizare dar tocmai am achizitionat echipament pram(pentru lucru la tensiuni inalte sau sub tensiune :lol: )

Mugabis
05-07-2007, 17:51
si o intrb cat de gros este stratul de rasina ?ca sa stiu cat bag daltita! :?: