PDA

View Full Version : pesti marini in Constanta



johny87
04-07-2007, 12:28
salut preteni, azi am avut bucuria de a vedea la unul din petshopurile din Constanta un acvariu marin!!!avea 2 pesti clovn si un guvide(goby) dar nu stiu de care.e primul pet shop care fce asa ceva, sper sa continue cu importul de pesti marini si poate va deveni mai dezvoltata acvaristica marina in Constanta.petshopul respectiv e cel din piata unirii la Sabri acolo.preturile inca nu erau afisate.

Johnny
04-07-2007, 13:56
Salut , e bine ca incep sa prinda marinele si in alte zone ale tarii.La Bucuresti mai multe petshop-uri au acvarii marine cu pesti si nevertebrate.Preturile sunt mari dar in timp probabil vor mai scadea.

FishMiky
05-07-2007, 17:10
Nu au scazut preturile la alimentatia umana , cu toate ca dolaru si euro a cazut drastic in ultimul an , ce te face sa crezi ca la pesti va scadea ?
Da , mi-as dori sa imi fac si un acvariu marin dar preturile isi spun cuvantul . :twisted:

oldraven
11-07-2007, 12:57
Putin probabil sa scada...mortalitatea este foarte mare la transport si apoi sunt probleme si cu adaptarea in alta apa.

Gheorghe Ionut
20-07-2007, 00:08
Probabil preturile vor scadea, daca se vor arata mai multi interesati de acvaristica marina. Acum mare parte din ce se aduce sunt "comenzi speciale". Iar la noi nu pestii sunt cei mai scumpi ci acvariile cu toata insatalatia, ori nu stiu cati pot sa-si permita un acvariu de 200l la 20000 ron. Si inca o chestie la noi nu se respecta carantina de minim 2 saptamani dupa care pestii ar trebui(teoretic) sa nu mai aiba probleme. Oricum sfatul meu este sa cautati cu atentie, daca vreti sa treceti si la marine - preturile pot varia de cu peste 200% de la petshop la petshop.

marinik_the_one
21-07-2007, 16:41
salutare! bine v am gasit,
in legatura cu acvariu din constanta, e mai mult un acvariu de prezentare, un acvariu fara pretentii, mai mult k sa se arate lumii ca se poate tine cativa pestii marini si fara multi bani, asta din ce a zis vanzatorul.
Cat despre marine... vorbind intre noi, acvariu va arata in functie de cati bani bagi in el, eu unu am un acvariu de 150 litri, vechime 3 luni si am bagat in el cam 30milioane, este simplu, un fish only, deocamdata.
Tot ce vreau sa spun este ca nu iti trebuie 10000 de scule super profesionale ca sa tii 2 clovni si 2 creveti

FishMiky
21-07-2007, 17:05
Si cat inseamna pentru tine 30 mil. la un singur peste ?

marinik_the_one
21-07-2007, 21:18
am: un Zebrasoma flavescens
2 clovni
un Synchiropus picturatus
2 creveti
2 Pterapogon kauderni
un Nemateleotris magnifica

Juwel
21-07-2007, 21:38
Si inca o chestie la noi nu se respecta carantina de minim 2 saptamani dupa care pestii ar trebui(teoretic) sa nu mai aiba probleme.

Stiu din surse sigure ca acest termen de carantina este respectat de importatorii seriosi. Bineinteles, depinde de la cine iei pestii - en gross, normal. Ca unii nu respecta, nu neg. Asta e unul din motivele pentru care nu trebuie sa iei pesti de la oricine si, mai ales, sa te bucuri ca-i iei mai ieftin.

dipnoi
22-07-2007, 01:04
am: un Zebrasoma flavescens
2 clovni
un Synchiropus picturatus
2 creveti
2 Pterapogon kauderni
un Nemateleotris magnifica
un acvariu marin este impresionant, oricum ar fi acesta, cred. desi poate parea retorica intrebarea, as vrea sa stiu de unde ai cardinalul de Banggai... . adica, este de pe piata interna?
colectat si descris pt prima oara pe la 1933, a fost "redescoperit" dupa anii '90 si introdus in acvaristica. are un comportament interesant (mai ales prin simbioza cu un arici de mare, Diadema setosum) si nu ar fi atit de greu de crescut (avind in vedere ca s-a reprodus in captivitate, date fiind eforturile de studiu asupra speciei, aflata in extinctie - spun unele surse, desi nu e trecuta in Lista Rosie).
mda, mi-as dori sa am acest peste. felicitari pt acvariul tau.

steff
22-07-2007, 01:27
[...] Si inca o chestie la noi nu se respecta carantina de minim 2 saptamani dupa care pestii ar trebui(teoretic) sa nu mai aiba probleme[...]

Gresit, foarte gresit!
Carantina inseamna un minim de 40 de zile, timp in care urmarim comportamentul pestilor (respiratie, hranire, fecale, agresivitate, etc), dupa care vom introduce un peste "sanatos" din acvariul pe care deja il detinem in acvariul carantina (cati oare isi permit sa faca asta?). Niciodata sa nu va bazati pe ideea "nu cred ca mi se poate intampla tocmai mie o tragedie", atunci cand nu te astepti se poate intampla nenorocirea.

p.s. m-am luat cu carantina si era sa uit... Bine ai venit printre noi @marinik! te felicit pentru curajul tau ;) .

ali3n
22-07-2007, 13:10
marinik...arata si u niste poze...si cat despre apa...te duci si iei din mare?:)ca eu asa ma gandeam

florin3l
22-07-2007, 15:24
cum sa se duca sa o ia din mare??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: marinik ma bucur sa t vad si pe acest forum ... salut...

ali3n
22-07-2007, 22:57
pai atunci cand schimba apa cu ce o schimba?de unde are apa sarata?sau pui u sare in apa

marinik_the_one
23-07-2007, 00:58
cardinalul de Banghai e luat de pe la noi, scumpicel da mere, apa din mare are desitatea 1010 iar la reef trebe 1023-1024
In urma unui experiment am ajuns la concluzia ca poti folosi apa de mare cu adaos de sare pana la desitatea dorita, pestii se simt foarte bine in ea, insa nu recomand la nimeni in ideia ca apa de mare nu e tocmai "curata" mai are niste nitrati si fosfati, si acvariu o sa faca alge la greu. cea mai buna este apa de osmoza.

alexeandrei
16-05-2008, 19:47
si la hotel parc acvariul de acolo s-a transformat in marin. :D

emil90
18-06-2012, 11:55
Unde este acest pet shop? M-ai facut curios.

ionutlatcan
18-06-2012, 12:53
Emil suntem in 2012....

fliper
18-06-2012, 14:25
-nu mai exista deoarece administratorul petului a decedat, si ca locatie era in zona centrala,