PDA

View Full Version : exoftalmia



MTK
03-07-2007, 17:37
am un pestisor bolnav din cauza acestei boli. cu ce se trateaza si este contagioasa? :cry:

DanIonita
03-07-2007, 22:17
Cum te-ai procopsit cu bolnavioru' ? Din cat stiu eu exoftalmia are la baza o septicemie sau tuberculoza. E destul de greu de tratat. Ai putea incerca un tratament cu Backtopur dar depinde de celelalte simptome deci in concluzie de boala adevarata.... Exoftalmia in sine nu e o boala.

Juwel
03-07-2007, 22:47
Asa este, boala "mizeriei" sau TBC. Eu daca gasesc asa ceva, trec la igienizare in primul rand (substrat sifonat, schimbat apa, curatat filtrul etc). Dupa care sacrific exemplarul respectiv. Sansele de vindecare sunt mici. Singurul "avantaj" daca vrei este ca nu se raspandeste boala, decat daca exemplarul moare si este mancat de ceilalti. De obicei apare la acvarii suprapopulate, unde si cantitatea de dejectii este mare, in plus apare si necesitatea filtrarii suplimentare.
Imi pare rau de pestisorul tau, dar are sanse mici de vindecare. Iti doresc sa ma contrazici!

Gurytza_ta
03-07-2007, 23:15
eu am avut problema asta acu vreo 2 sapt cu o femela de betta. avea ochii cam de 4 ori mai mari si parca si un pic albiciosi. am reusit sa o tratez cu baktopur direct, in doza dubla. si-a revenit in circa o saptamana. acuma nu stiu, poate am avut eu noroc, sau poate baktopurul chiar da rezultate in astfel de cazuri. oricum a fost un caz izolat, nu am avut probleme cu alti pesti din acel acvariu, si sincer nu vreau sa repet experienta sa vad daca am avut noroc sau nu.

MTK
04-07-2007, 00:18
o sa incerc cu bactopur sa vad ce rezultate obtin. imi pare rau de tot de pestisorul meu. am fost plecat cateva zile si cred ca a avut fratele meu grija de s-a rupt de pestisori. sa fie oare si de la mancare? de ceva vreme eu i hranesc cu mancare congelata, dar ceilalti pesti nu au nimic :cry:

Juwel
04-07-2007, 00:29
@gurytza> la betta se rezolva si de la sine. Nu stiu de ce, cred ca sunt alte cauze. bmfcaesar poate sa spuna mai multe, a avut el un caz.
Dar in general este un semn grav.

Poate cu putin noroc si medicamente se va face bine. Oricum, trebuie sa-l izolezi ca sa-l tii sub observatie. Iti doresc noroc.

MTK
12-07-2007, 23:35
am reusit sa il vindec in cele din urma pe bolnavior cu omnipur de la sera .dupa 7 zile ochiul nu mai este umflat sau iesit din orbita,pestisorul este sanatos si mananca. ar trebui sa il mai tin in carantina cateva zile preventiv???