PDA

View Full Version : Am revenit in domeniu dupa o tentativa esuata sa zicem



Cypy
28-06-2007, 11:31
Buna ziua sunt nou pe forum si acesta va fi primul meu post. Am avut un acvariu timp de 1 an cam asa cand eram mai mic de vre-o 20 de litrii...viata lui a incetat dramatic murind toti pestii intr-un final dupa niste calatorii in italia cand acvariul a ramas in grija matusii mele care a ,,avut grija de el" :twisted: ...bine nici eu nu stiam prea bine pe atunci pe trebuie exact sa le fac dar macar la mine traiau scalarii. Am avut o combinatie mortala de pesti scalari - guppy....tot timpul era WAR in acvariul meu...in fine.

Acum vreau sa incep de la 0 si vreau ca totul sa fie bine. In primul rand ce acvariu imi recomandati pentru inceput? Eu unul m-am gandit la Juwel Rekord 60 daca aveti alte propuneri spuneti insa sa fie la un pret acceptabil si eventual sa poata fi cumparat online sau poate ma ajuta un membru sa mi-l ia el si sa-l trimita eu fiind din Radauti. Cam astea sunt intrebarile mele pentru inceput cu timpul dupa ce imi iau acvariu promit ca o sa va mai chinui cu intrebari de incepator....stupide poate uneori :oops:

mcer
28-06-2007, 11:38
Bine ai revenit ;)
Sfatul meu este sa-ti iei un acvariu cat mai mare, va fi mai usor de intretinut.
Juwel-ul Rekord 60 este un acvariu bun, dar destul de micut. Depinde insa si ce pesti ai de gand sa tii in el.

Cypy
28-06-2007, 18:36
Dap....se pare ca acvariul pe care vroiam eu sa-l iau al lui ionutlatcan
de la vanzari tocmai l-a dat :( , cine stie de unde imi mai pot achizitiona un Juwel Rekord ? ? ? Eu fiind din provincie.

HyJack
28-06-2007, 19:59
Dap....se pare ca acvariul pe care vroiam eu sa-l iau al lui ionutlatcan
de la vanzari tocmai l-a dat :( , cine stie de unde imi mai pot achizitiona un Juwel Rekord ? ? ? Eu fiind din provincie.

Trage o fuga pana in Suceava ca e aproape. Sunt aici magazine din care iti poti cumpara, sau face comanda de la Profipet. Sau poti da comanda de unul facut manual.

Cypy
01-07-2007, 17:18
Ce parere aveti de acvariul asta in comparatie cu Rekord60

Acvariu AQUAART 60l (57x45x25cm) / Tetra
Descriere: Acvariu Tetra cu capacitate de 60 litri. Contine capac cu lumina, filtru Easy Cristal si incalzitor HT 50.

319 LEI

mcer
01-07-2007, 17:30
Mi se pare cam mica latimea de 25 cm, la Juwel este de 30. Nu e mare diferenta dar e totusi aprox 20%.
La filtru, m-am uitat pe site-ul lor si am vazut ca filtrul se schimba odata la 4 saptamani. La Juwel se schimba partea de filtrare mecanica la 1 saptamana dar costa 1 ron, partea de carbune activ odata pe luna si costa vreo 6-7 ron (daca ai nevoie de el). Restul, buretele albastru si galben se spala si se schimba mult mai rar pentru ca mizeria nu ajunge pana acolo asa usor.
Concluzie: Mi se pare mai economic Juwell-ul ca si costuri de intretinere.

Cypy
02-07-2007, 11:36
Tot Juwel as vrea si eu, problema e ca inca nu am gasit un loc de unde sa-mi achizitionez Juwel Rekord 60 la un pret bun.

Juwel
02-07-2007, 13:53
Cu parere de rau iti spun ca nici nu vei mai gasi decat peste doi ani, adica prin aprilie 2009. A fost oferta Juwel care se repeta la 2 ani. Din acest motiv a costat 199 lei.
Acum solutii: cumpara de la colegi, vezi la vanzari din cand in cand. Pana acum au fost doua oferte la sectiunea vanzari. Asta ca sa faci economie de vreo 100-200 lei. Pentru ca nou bate la 350 lei, ba chiar la Praktiker in Galati la 460 lei. :mrgreen:

Cypy
11-07-2007, 01:29
Pentru baietii din Timisoara, la sfarsitul saptamanii plec acolo , cine imi poate zice unde gasesc niste petshop-uri eventual sa aiba si Juwel . :grin:
Astept raspunsuri.