PDA

View Full Version : mascul beta



iuliu04
26-06-2007, 15:13
pot tine un mascul de beta in acelasi acvariu cu puii de xifo si moly velifer? ii omoara sau nu?

FishMiky
26-06-2007, 15:55
Nu poti tine masculul cu ei .Nu sunt 2 specii care sa se inteleaga .

iuliu04
26-06-2007, 16:05
ok mersi de sfat atunci o sal pun separat intr-un borcan ca am doi intru acvariu se au inceput sa se bata

bad_day_4_me
30-06-2007, 11:37
ai tinut 2 masuli de betta in acelasi acvariu? probbil erau pui daca abea acum au inceput sa se bata..era de asteptat o bataitza ;new35

Kao
06-12-2007, 09:30
Va salut pe toti.
Iata pe scurt care e problema mea.
Masculul de betta s-a luptat in acvariu cu o femela mai agresiva.
Aiesit cam ciufulit avand o rana vizibila posterior inotatoarei.
L-am separat si as vrea sa va rog sa imi spuneti daca aveti vreun sfat sa il oblojesc.
Am citit ceva De frunze de banana uscata. Frunze nu am ...sa incerc cu coaja de banana uscata?

Gaia
06-12-2007, 09:44
Nu am auzit de banana, mai bine nu incerca pentru ca nu cred sa aiba vreun efect pozitiv. Eu stiu de frunzele de migdal indian, care se pare ca ii ajuta cu adevarat sa isi vindece ranile superficiale, insa sunt groaznic de scumpe , 50 de centi frunza, si nici nu stiu daca gasesti in Romania

Kao
06-12-2007, 10:38
Multumesc de raspuns.
Totusi stie cineva un tratament accesibil?

Kao
06-12-2007, 21:43
don t boder a murit
si colac peste pupaza a murit si femela cu care s-a batut
plus ca mi-au mai murit 3 femele de sambata pana acum
chiar nu inteleg ce se intampla.
Pls somebody can help me?

FishMiky
07-12-2007, 00:03
Iti aduc eu un mascul de beta la intalnirea de la Ines de duminica acum .... Cu conditia sa nu mai cumperi din magazine ce nu isi dau interesul pentru pesti .
O frumuseste de baiat , productie proprie . Toate marginile mov si cetrul albastru . Iar cand isi desface coada parca e un rasarit de soare .Am sa adaug si o poza in curand .
Si inca ceva ... Nu folosii leacuri babesti .Foloseste forumul .

Kao
07-12-2007, 09:45
Multumesc mult pentru raspuns.
In ceea ce priveste betta e o specie de care sunt absolut fascinat.
Am avut acvariu de mic la bunicul meu si acum cand m-am mutat la casa mea m-am gandit sa am si eu.
Imi plac guppy , black molly si peste toti Betta.
Ideea e ca imi doresc foarte mult sa stiu cat mai multe despre ingrijirea corecta a acestor pesti.
Cu vanzatorii nu prea am avut ce sfaturi sa primesc si tare bine mi-ar prinde pentru ca ma doare de fiecare data cand pierd un peste.
Te pot contacta pe mess. ?.nu stiu ce e Ines

FishMiky
07-12-2007, 11:02
uite aici la acvaristica pe regini http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=6646 poate reusesti sa vii duminica asta .Intalnirile se fac la Obor in pizzeria Ines la ora 12:00 in fiecare duminica .Pitzeria se afla pe coltul opus MC Donaldului .
Da putem vorbi pe mess .