PDA

View Full Version : Carasi cu cozi zdrentuite



orcina_orca
26-06-2007, 10:19
Deci, sa incep cu inceputul (ca am dat search si am citit o gramada, dar nu m-am lamurit): intr-un acvariu de 112 l, cu doua filtre (unul Eheim si celalalt... nu mai stiu, trebuie sa ma uit pe cutie), tin 6 carasei, 3 sanitari si 3 corydoras (pana la amenajarea unui acvariu adecvat pentru carasi). Toti locatarii sunt vioi, mananca, scurma substratul, se joaca. Unul dintre telescopii negri are coada sfasiata in mai multe locuri, parca e destramata... Iar un panda are coada ciupita sau muscata; decupaturile (2) sunt rotunde. Cum au ajuns asa? Daca e doar batalie, sunt legile lor pestesti... Dar ar putea fi apa de vina pentru coada destramata a telescopului? Schimb 20-30% din apa la max o saptamana... Va rog frumos, aveti experienta multa in acvaristica, sfatuiti-ma!

orcina_orca
27-06-2007, 08:49
Ok, multumesc de raspuns. Sper sa fie muscaturi "teritoriale" si nu din cauza ca bietul panda o fi bolnavior (am citit eu pe undeva pe aici ca daca un peste este slabit de o boala, ceilalti il cam musca...)
Cat despre telescopul cu coada destramata, oare i se mai reface? Exista vreun tratament pentru asta?

orcina_orca
28-06-2007, 10:52
Of, am identificat si agresorul: este un caras auriu, maricel fata de ceilalti, Belly il cheama, si care il alearga pe bietul Pandele si-l musca inclusiv de aripioare... E varza bietul peste. Nu mai stiu ce sa fac, nu stiu ce i-a casunat pe panda, ca pana mai deunazi alerga un telescop negru... E nebun la cap sau o fi mascul (e prea devreme sa-mi dau seama, zic eu)... In rest, m-am uitat cu atentie la toti pestii: nu au pete, puncte, firisoare sangerii pe nicaieri, deci nu cred sa fie bolnavi. Sper din tot sufletul sa nu-l omoare... Pandele e cam speriat si cauta sa se ascunda de turbatul de Belly... Sper sa-mi raspunda si cineva care are experienta cu carasi, va rog.

marcoutza
28-06-2007, 13:29
in general carasii nu sunt pesti agresivi si nici teritoriali..se impaca cu toata lumea, care nu intra in gura lor... ;)
insa primavara asta am avut un incident neplacut cand vreo patru masculi au tabarat asupra unei femele.... eu ma bucuram ca o sa am o depunere, dar de fapt peste vreo 2 ore am gasit-o cu ochii scosi si cu burta pe sus...
am mai avut un caz de "ciupeala de cozi"- un caras mai scurt in coada era suparat pe unul cu coada voalata.. si il tot tachina...dar oricum nu a fost ceva serios.
n cazul tau inclin sa ced ca este tousi vorba de o boala bacteriana, ma refer la cozi destramate.... sau poate ai o femela precoce si un mascul mai falamand...

zoli
28-06-2007, 14:37
carasul persecutat ar trebui izolat pana se reface.

orcina_orca
29-06-2007, 09:04
Va multumesc amandurora pentru sfaturi.
Marcoutza, cum sa-mi dau seama daca e vorba de vreo boala, daca nu am observat nici un semn suspect? Nici unul dintre pesti nu are ochii cetzosi, sau puncte/pete sau firisoare de sange pe undeva pe corp. Exista niste solutii, ceva medicatie preventiva pe care o pot pune in bazin? M-am uitat si azi dimineata la pesti si doar Pandele e muscat rau de coada; Black mai are cateva taieturi/despicaturi in coada... Insa toti locatarii mananca, inoata si scurma pietrisul...

mcer
29-06-2007, 09:17
Preventiv ai putea sa adaugi Sera Aquatan (se lauda ca protejeaza mucoasele pestilor).
De asemenea, ar putea ajuta si niste Sera Fishtamin, pentru marirea imunitatii (http://www.petshop.ro/sera-fishtamin-15ml-p-182.html)

orcina_orca
29-06-2007, 10:26
Offf orcina!!! Mai lasa mai solutiile alea in pace!!!Ca vad ca numa la solutii ti-e gandu! :mrgreen:
Am acvariu in care nu am bagat veci, nimic, pestii isi mai halesc cozile, le cresc si totul e ok, nu au avut nimic niciodata!

Fishy-fish draga, ai dreptate, dar, pe langa ca sunt o mare iubitoare de animale si mi s-ar rupe sufletul sa le vad suferind sau murind, mai am o problema majora: fii-mea! Aoleu, daca ar muri vreun peste, ar fi nenorocire! Pai anul trecut la mare am luat si cateaua cu noi. Sara noastra nu stie ca e boxer, crede ca e terranova si e innebunita sa inoate; numai ca intram cu totii in apa, marea era cam agitata, valurile erau maricele, iar Sara se straduia sa le muste si intra sub apa... Iar fii-mea urla ca din gura de sarpe ca-i moare cainele, de se uita toata plaja la noi, de parca eram niste criminali...
Si sotul din dotare zice sa las in pace pestii, ca astea-s legile lor, se bat, se impaca, sunt dominanti sau supusi...
Of si un cartof... O sa-i las sa faca ce vor pe domnii pesti; oricum fii-mea il ameninta pe Belly ca, daca nu e cuminte si-i mai musca pe altii, il arunca in gradina... :mrgreen: (not to worry, nu poate face asa ceva)...

mcer
29-06-2007, 10:43
Ajungem la discutia de pe celalt post, cu conditionatorii de apa:)

Si in cazul ranilor, sunt posibile doua abordari: daca-ti vine copilul acasa, doamne-fereste, ranit sau muscat, poti sa-i cureti si dezinfectezi rana, sa o pansezi si sa-l duci la medic pentru un antirabic/antitetanos, in functie de cauza ranii. Sansele de rabie sau tetanos sunt evident extrem de mici si poti de asemenea lua decizia sa nu-l duci la medic, ca si bunicul s-a taiat si n-a patit nimic...face anticorpi :roll:
Comparatia este cam fortata dar si in cazul pestilor, orice rana deschisa este posibil sa se infecteze.
Varianta mea este sa ajut cat se poate de repede la vindecare pentru a diminua sansele de a se ajunge la complicatii.

orcina_orca
29-06-2007, 11:20
Off topic: la 5 ani ne intereseaza Denifel Lopes, Catina Aghilela, Feeediii (n.a. Mercury), Tei Sud Et, Tefan Banica Dunol, Bionsee, Suie Papalude si, bineinteles, Copata Tzatan...
On topic, Cristi si perfecta dreptate, mi-am bagat in geanta un biletel cu Sera Aquatan si Sera Fishtamin; sper sa functioneze conform prospectelor.

orcina_orca
29-06-2007, 17:13
Acum am ajuns acasa si, ca de obicei, am pupat-o pe fii-mea am scos cateaua si am inspectat pestii... :cry: Am avut o supriza teribila: frumosul acvariului - Red - plutea mort... :cry: Nu-mi vine sa cred! Cum e posibil? Azi dimineata era vioi, a mancat... Ca si zilele trecute de altfel... ;new43 Saracul... Imi fac tot felul de procese de constiinta... Plus ca-s disperata: ce ma fac cand o sa strige apelul fii-mea si o sa vada ca lipseste tocmai Red? M-as strecura pana in Moghioros, la pet-shop... Of, sunt tare trista... Si mi-e frica sa nu mai intre vreunul in parcul rece... ;new43

marcoutza
29-06-2007, 17:58
imi pare rau pentru peshtele tau....m-ai intrebat "cum sa-mi dau seama daca e vorba de vreo boala," ..eu asta inercam sa-tzi spun.... cozile franjurate si despicate sunt deja un semn de boala... "ochii cetzosi" apar doar la carasii telescop... in rest nu prea am vazut cazuri..
Ca solutzii de tratament preventiv si tratament curent.. eu folosesc bactopur direct de la sera... si general tonic de la tetra...atentie nu se pot combina...
P.S. Atunci cand peshtii nu au nume, mai usor treci peste moartea lor.

mcer
29-06-2007, 20:03
"Red" parca nu era mentionat in post-ul asta, cum ca ar fi avut vreo problema (nici macar coada ciupita). Pare cam fulgerator sa fie o boala, mai ales daca n-ai observat nici o schimbare de comportament.
Cu ce ii hranesti?

orcina_orca
29-06-2007, 20:41
Red cel frumos nu era mentionat nicaieri pentru ca era un peste vioi, mancacios, fara nici un fel de leziuni, pete etc. De aia sunt consternata ca nu mai e. De hranit ii hranesc variat (zic eu), adica: TetraFin, TetraMenu, hrana congelata. In seara asta le-am fiert mazare, am decojit-o si... Vad ca sanitarii sunt gramada pe ea, carasii par ceva mai rezervati; poate n-au mai mancat pana acum mazre, dar eu cred ca le va face bine (cel putin asa am citit in postarile altor forumisti care au carasi).
Marcoutza, am 4 telescopi: 2 negri si 2 panda. Sunt bulbucati, insa ochii (pot zice irisul?) sunt limpezi. Ceata de care vorbeai este fix pe ochi, nu? Asta ca sa stiu la ce sa fiu atenta. N-am ajuns azi la pet-shop, insa maine dimineata ma infiintez acolo sa iau ceva leacuri, ca mai bine previn decat sa tratez sau sa mai patesc asa un deces vremelnic...
Fii-mea inca nu stie ca Red nu mai e, i-am tot gasit ocupatii in alte camere, nu in sufragerie... Vad maine cum rezolv problema... Scarlet O'Hara zicea ca si maine e o zi...

orcina_orca
29-06-2007, 20:54
Revin. Am si eu un "of" pe care n-am cui sa-l spun la ora asta: ma gandeam mai devreme, zgaindu-ma la locatarii inotatori la faptul ca pentru ei, spre deosebire de caini sau pisici, nu exista doctori care sa ofere consultatii la domiciliu. La Sara, daca tin neaparat, veterinarul vine si acasa. Ce bine ar fi daca ar fi si doctori de pesti, sa vina acasa, sa testeze apa, sa se uite cu lupa la ei, ca e cam dificil cu stetoscopul... Si sa-ti dea si reteta eventual...
Bine macar ca va am pe voi, iubitori de pesti, care nu v-ati nascut invatati, dar care ati capatat experienta si, din fericire pentru burte verzi ca mine, sunteti dispusi sa deschideti capul incepatorilor...
Gata cu vorbaraia. Ma duc sa-mi iau o bere din frigider si sa mai conversez cu carasii.

mcer
29-06-2007, 21:02
Eu inclin sa cred ca "Red" a mancat prea mult si asta i-a cauzat "calatoria".
Mai bine i-ai tine la post negru 1-2 zile, apoi revii cu mancare foarte putina, de maxim 2-3 ori pe zi (cum bine se specifica pe toate cutiile, "cat consuma pestii in 2-3 minute")
Si acea hrana congelata...cu mare precautie si in cantitate foarte mica. Ideal ar fi sa fie la temperatura camerei (nu le-o da inghetata).
Si...hai noroc si conversatie placuta;)

orcina_orca
29-06-2007, 21:09
Hmmm... Mancare prea multa... Posibil. Era printre primii la masa. Nu-i hranesc decat de doua ori pe zi. Acu' vad ca rontaie la mazare. Maine vor posti, daca zici ca e bine sa mai faca o pauza de grojdeala... O sa vad cum ma voi descurca virgula cu pisalogii din dotare (n.a. sotul si copila) carora li se face mila sa-i vada cersind la geam si sar imediat cu mancarea... Pana si cateaua mai posteste o zi, din cand in cand, ca e si aia o bulimica...

orcina_orca
30-06-2007, 14:43
Deci, conform zicalei: "Unde dai si unde crapa"... am achizitionat niste picaturi de la Sera, care se numesc "Costa med F" ("Desinfektions- und Arzneimittel fur Zierfische) si care, se pare ca sunt pentru dezinfectare si tratament. De asemenea, la presiunile politice ale piticei, am mai achizitionat un carasel (mai degraba o carasita) alba, de Olanda, voalata si cu capison rosu... Normal ca o cheama... Alba... Asa a vrut Daria, dupa ce a decretat ca Red s-a dus acasa la mama lui, unde-i bine si frumos...

orcina_orca
30-06-2007, 16:30
Revin cu o rectificare (ca nu m-am indurat sa editez post-ul precedent, sa vaza toata lumea ca-s tzaranca din Tzarania...): ultima achizitie este Red & White Oranda - ca am gugalit oleak... Olanda este vestita pentru lalele, nu pentru pesti... :mrgreen:

orcina_orca
07-07-2007, 12:16
Update: constat ca intr-o saptamana s-au vindecat zdrentele... Miraculos, carasii au iar cozile intregi. Cred totusi ca ar fi bine sa continui cu aceste picaturi, asa, preventiv. E bine?

orcina_orca
21-07-2007, 19:29
Vaz ca nimeni n-a mai bagat subiectu' asta in seama si, din nefericire, am mai patit una, alta... A mai murit un caras, aparent sanatos, cel mai probabil a mancat prea mult. De asemeni, Panda, piticul acvariului (din motive necunoscute a ramas cel mai mic si mai prapadit, toti ceilalti au crescut frumos, numai el a ramas codas) - statea stingher, mai mult pe fund, avea dorsala blegita si tinea inotatoarele stranse pe langa corp... Am pus din nou picaturi de verde de malachit - tratament... Si-a revenit, a inceput sa inoate mai bine, sa manance. Azi dimineata (a treia zi de la picaturi, chiar ziua in care trebuia sa schimb apa) - dezastru! Panda al meu avea coada varza! Zdrentuita si aproape transparenta! Cred ca am identificat si faptasii - hoplo! Am schimbat 30% din apa si am mai pus picaturi de tratament... Of, sunt asa suparata! Nu mai stiu ce sa fac sa-l salvez pe pitic... Va rog frumos, sfatuiti-ma!

salman
21-07-2007, 19:41
punel singur la tratament pana se face bin de tot si dupa il bagi la loc dar sa fi atent sa nu se ia careva de el