PDA

View Full Version : boala neidentificata la betta



Danny
26-06-2007, 11:06
de 2 saptamani ma tot chinui sa tratez masculul meu de betta si deja am cam ramas fara idei, asa ca apelez la voi. ce simptome are? doar in materie de comportament, externe nu am sesizat nici una in afara de coada putin deteriorata. am impresia ca nu isi poate mentine echilibrul si pica pe substrat ca un mic bolovan. reuseste sa innoate ca sa manance dar pentru scurt timp, revenind la locul lui de odihna. in prima instanta am crezut ca are ceva probleme cu vezica innotatoare sau este constipat, asa ca l-am trecut pe mancare mai light renuntand la tubi si administrand circa 3 zile la rand mazare fiarta decorticata.. ii placea foarte tare dar nu s-a ameliorat cu nimic starea lui. am citit si rascitit dar tot ce exista cu acest simptom se refera la vezica innotatoare sau probleme in digestie. in ultima instanta l-am scos din acvariul compartimentat intr-un acvariu de 6 l unde ii fac tratament cu omnipur, poate totusi este vorba de o infectie bacteriana. de ieri si pana azi nici o ameliorare. masculul implineste cam prin august septembrie un an, deci nu este batran. s-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema?

Gurytza_ta
26-06-2007, 11:49
da, si eu am avut probleme de genul, dar fara prea multe rezultate pozitive. toti au murit. nu vreau sa te descurajez, poate tu vei avea mai mult noroc. simptomele la mine au fost cam acelasi, adica pestele e bine, vioi si brusc se pleosteste, nu mia inoata, vine doar la mancare. unii si-au revenit, dar cei mai multi mureau cam dupa o saptamana, poate chiar putin mai mult. ca tratament eu nu le-am pus decat putina sare in apa, cam un varf de lingurita la 6 L de apa. ce-i drept, ai mei toti care au patit asa erau mai batrani, aveau in jur de 2 ani, deci nu am exclus intru totul cauzele naturale. Succes cu bettutul tau.

Juwel
26-06-2007, 12:07
Cam aceeasi problema o am si eu cu un exemplar matur. Nu stiu cat este de batran, pentru ca l-am luat deja dezvoltat bine. Dupa mine are sigur 1 an. In prim faza am observat ca apa din recipientul lui se opaciza foarte rapid, schimbam apa mai des (normal la 3 zile) dar asta stiu ca il streseaza. Poate si temperatura mare din incapere, recte recipent a dus la asta. Acum sta pe fundul vasului si vad ca nu prea vrea sa manace. intre timp am observat o ulceratie, nu este extinsa. I-am administrat un tratament cu verde de malachit, am aerat si .... astept. Ceilalti sunt bine merci, dar sunt mult mai tineri.