PDA

View Full Version : care e cea mai buna solutie sa mut un acvariu din bucuresti?



bazare
24-06-2007, 21:25
acavariu mic de 50 litri bine plantat pesti: poecilide in general si cativa sanitari.
ma intereseaza cum e mai bine sa mut pestii ... intr-o galeata de plastic de 10 litri? plantele as prefera sa nu le mut din acvariu pentru ca am cativa echinodorusi care sunt mai pretentiosi si a durat ceva pana s-au acomodat in acvariul de fata. drumul spre constanta dureaza 3-4 ore cu masina dar o sa fie f cald in masina ... si ma gandesc ca o sa creasca prea mult temp in apa pestilor ...
plantelor sa le las 10 cm de apa in acvariu? nu o sa fie probleme sa crape acvariul daca las cativa cm de apa in acvariu?

Juwel
25-06-2007, 00:46
Problema este ca si substratul are cateva kile bune (la mine vreo 10), plus ceva apa inca 10 litri fac 20 de kilograme care apasa pe fundul acvariului la transport. Acolo e pericol sa crape. Mai bine il golesti si replantezi totul. Ia-ti vreo 2 bidoane de 10 cu apa din el, ca sa ai pentru (re)ciclat. Curata filtrul inainte de a-l pune iar in functie.
Parerea mea.

Daniel
25-06-2007, 00:55
Goleste bazinul.

Gurytza_ta
25-06-2007, 00:57
da, @Juwel are dreptate, mai bine scoti totul si replantezi. eu asa am reusit sa crap un acvariu tot de 50 L acum cativa ani, si doar mutandu-l dintr-o camera in alta. ce-i drept fundul nu a crapat imediat, cu dupa cateva zile, dar tot s-a intamplat. decat sa risti sa ramai fara acvariu, mai bine te mai chinui putin cu plantele.

bazare
03-07-2007, 00:12
acvariul a ajuns cu bine la destinatie ... din pacate au murit 2 guppy la transport, dar per total a iesit bine. de la incalzirea apei in cele 5 ore de transport nucusi au pierdut aproape toate frunzele dar acum isi revin incet incet. Cel mai important, echinodorusii mei sunt bine si se acomodeaza bine zic eu. Ms de sfaturi!

mcer
09-07-2007, 16:03
profit de topicul acesta ca sa intreb:
cum pot muta acvariul in alta camera? (acvariu de 54 de litri, brut).
Este de ajuns daca-l golesc aproape complet (mai las doar vreo 10 cm apa in el, pestii, substratul si plantele)?
Exista vreun risc sa crape?

Biluta
09-07-2007, 16:14
Eu am mutat, chiar ieri, un acvariu de 60l (home made 50x30x40). Am lasat in el tot ce era (pesti, plante, buturuga, substrat), mai putin pompa si celelalte componente hardware. Apa am lasat chiar mai putin de 10 cm. Toata operatiunea a durat mai putin de 5 minute, cu mutatul mobilei pe care statea. Nu a avut nimeni de suferit - acvariu, pesti, etc. Poate eu, dar asta o sa se vada mai tarziu :grin: .

Solaris
09-07-2007, 18:12
acvariul de 54l poti sa-l muti linistit plin pe jumatate sau daca ai muschi chiar pe trei sferturi. eu fac operatiunea asta destul de des.

mcer
09-07-2007, 21:07
ok, mersi mult ;)
incep sa fac niste flotari, sa fiu in forma :mrgreen: