PDA

View Full Version : Schimbarea substratului



lupul-sur
26-03-2006, 09:37
Scuze daca subiectul asta s-a mai discutat, din ce am citit eu pe forum nu l-am mai gasit. In primul rand vreau sa schimb tot substratul din acvariu asta inseamna ca il voi da fara voi spala acvariu si apoi il voi replanta din nou. Substratul ce il voi folosii va si nisip nou impreunat cu cel vechi pe care il voi fierbe si il voi spala la fel cu cel nou. De aici vine prima intrebare: acvariul meu este de 80 litri si nu am unde sa trasfer pestii din el daca ar fi sa astept sa se cicleze din nou. Insa daca folosesc o parte din substratul vechi nefiert, apa cea veche din acvariu si doua pompe ce au cultura de bacterii formata sunt sanse sa mi se cicleze rapid acvariu? Apoi, lumina recomandata pentru un acvariu este de un wat la litru; adica la 80 litri 80wati? Sau cel putin sa spunem 60 litri coloana de apa 60wati? Si ultima intrebare: la un acvariu intre 200 si 300 litri ce grosime de geam se foloseste. Multumesc!

razvan
26-03-2006, 09:45
de ce vrei MUSAI sa fierbi si sa speli substratul vechi???
de ce vrei sa schimbi substratul, de fapt?

pestii poti sa-i ti citeva zile intr-o galeata, sau orice alt recipient in care nu numai ca "incap" ;) dar mai au si putintel loc pe linga ei ;) cu un "fir de aer" sa pritoceasca putintel apa in scopul oxigenari.

cu lumina, mai detaliaza putin, n-am prea inteles ce anume te intereseaza.

la un acvariu de 200 - 300 l, in functie de dimensiuni, sub 10 mm NICI SA NU TE GINDESTI!!!!!!

neouber
26-03-2006, 12:59
Cu lumina in principiu 05w/litru de apa..dar cu substratul nici eu nu sunt in clar de ce vrei sa-l schimbi

Johnny
26-03-2006, 13:13
Daca speli substratul , deciclezi acvariul.Cea mai buna metoda de a-l curata e aspirarea lui cu pompa de scos apa.Fierberea lui nu te ajuta cu nimic, nu vad motivul pentru care vrei sa-l fierbi :roll:
Lumina este recomandata intre 0,5 W/l(minim) si 1 w/l(maxim)

lupul-sur
26-03-2006, 14:46
Oka mersi pentru grosimea geamului si pentru lumina, cu asta m-am lamurit. Acum de acvariu de substrat.
In primul rand are vreo doi ani. In al doilea rand este prea marunt si am depuneri masive de resturi patrunse adanc in el, parerea mea este ca aceste resturi imi fac probleme deoarece se descompun. Al treilea rand este subtire, adica nu are o grosimea prea mare. Motivele de pana acum sa spunem ca le pot da la o parte si complectez cu nisip pana la grosimea pe care mi-o doresc. Motivul pentru care vreau sa il fierb....Asta vara am stat in gazda intr-un loc foarte calduros, am pierdut atunci pesti de milioane. Aveam varietati deosebite de xipo ancistrusi mari, beta si altii. Nu stiu ce boala am avut cel mai ciudat aspect este ca ei erau vi se miscau in acvariu insa carnea cadea de pe ei si parea ca nu ii incomodeaza. Prin fierbere sper sa scap de acest aspect deoarece si in ziua de astazi am mortalitate mare la noii intrati.
Deci ce sa fac?

razvan
26-03-2006, 18:49
"....In al doilea rand este prea marunt si am depuneri masive de resturi patrunse adanc in el..."

practic, ai pietris marunt, sau nisip??? tocmai pentru ca nu "permite" acumularea de miserie in el , este indicat nisipul ...

"....parerea mea este ca aceste resturi imi fac probleme deoarece se descompun....."

afirmatie extrem de corecta...

am citit de ce vrei sa-l fierbi, insa nu sunt de acord cu tine.. la capitolul "rezolvarea problemei" ;)

"Deci ce sa fac?"

uite cum vad eu rezolvarea..
scoti toti pestii (in apa veche) , scoti toate plantele (tot in apa veche, sa nu ma injuri, dar o sa ai nevoie de recipienti destui, sa vezi ce urmeaza ;) ) scoti din apa veche, cit poti mai multa, sa ramana aproximativ o palma deasupra substratului...
dai cu mana prin apa, sa se tulbure, sa iasa mizeria din substrat, si sifonezi apa ... adaugi apa proaspata, repeti faza cu tulburatul, de 2-3 ori, pina cind apa devine DOAR putin mai curata ca la inceput.
"MIZERIA" AIA E SI EA BUNA LA CEVA!!!!! curatenie , dar nu totala ;) pui DEASUPRA si nisipul cu care vrei sa completezi substratul, pui plantele, umplii acvariul cu apa veche (salvata) plus completare apa proaspata, si-l ti asa vre-o 2-3 zile CU FILTRUL (FILTRELE) MERGIND!!!
dupa 2-3 zile poti sa incepi sa pui si pestii, incepind cu cei mai "rezistenti"

lupul-sur
26-03-2006, 20:18
bun sfat insa ce fac cu boala?

mona
26-03-2006, 21:49
Am procedat deja asa cum te-a sfatuit Razvan si te asigur ca va merge fara probleme. Eu am pus si pestii in aceeasi zi si nu au patit nimic, dar daca poti sa-i tii cateva zile in alt recipient e ideal.
Daca suspectezi vreo boala in acvariu, poti incerca o dezinfectie cu albastru de metil, dar si asta va afecta ciclarea acvariului.

lupul-sur
26-03-2006, 22:00
in fine ce a fost de aflat am aflat eu consider incheiat subiectul dar mona daca tu consideri albastrul de metil un dezinfectant puternic :) pemite-mi sa ma indoiesc Oricum la fiecare schimbare de apa adaug si sare fara iod si tot mai am probleme

mona
26-03-2006, 22:19
Cine a spus "puternic"? Am spus dezinfectie si atat.
Ideea e ca orice ai folosi pt dezinfectie (si vad ca te gandesti deja la substante mai puternice) iti va decicla acvariu. Poti sa folosesti si Domestos, dar rezultatele vor fi pe masura :lol: :lol: :lol:

Johnny
26-03-2006, 23:24
Boala e mai greu de identificat ,daca ne dai detalii complete despre pestii si acvariul tau atunci poate aflam cauzele.

razvan
27-03-2006, 08:50
daca tu consideri albastrul de metil un dezinfectant puternic :) pemite-mi sa ma indoiesc

tocmai pentru ca NU e un dezinfectant puternic, e "recomandat" ;)


Oricum la fiecare schimbare de apa adaug si sare fara iod si tot mai am probleme


"uneori" sarea este chiar contraindicata, unele plante si unii pesti CHIAR au o aversiune fata de ... corydorasii sunt renumiti pentru asta ..

lupul-sur
27-03-2006, 21:15
Deci revenind la albastru de metil; cand fac schimbarea de apa pun si doua trei picaturi de albastru de metil si sare fara iod in functie de cata apa scot. Acum spuneai ca sarea face rau la guramii: lamureste-ma. Am guramii si chiar nu stiam asta si nu vreau s ii omor. La plante stiu ca sarea face rau, ca le arde dar incerc sa evit plantele cand o pun.
Acum boala. Cauzele? caldura prea mare si prea multi pesti in acvariu, insa ce boala a fost nu stiu. NU am reusit sa imi dau seama. Primii atacati au fost xipo, un mascul ce il mai avusesem bolnav de saprolegmiaza. Apoi au inceput de nu le-am mai tinut sirul si pana nu s-au rarit in acvariu nu au scapat. Singurii care au fost bolnavi si au scapat au fost molii. In fine nu mai conteaza imi pare rau ca nu am putut face mai mult pentru ei si poate atunci nici nu am putut. In fine acum este totul oka si urmaresc foarte atent pestii din acvarii insa in acvariu cel mare daca introduc pesti noi rata de supravietuire pentru ei este sub 50 la suta.

sorel
28-03-2006, 08:28
Vezi lupule, cum imi ridici tu mingea la fileu ?
Pe un alt post ne intrebai mirat :

" Mai oameni buni ma uit la voi, toate substantele din lume si la plante si la pesti? Mai fratilor dar pestii vostri nu mor de atata bibileala? Smile ca ai mei ce mananc eu mananca si ei Smile)))
Iar plantele? le merge bine, foarte bine si fara de bibileala. "

Acum iti pot raspunde : pestii mei nu mor de atata bibileala, in schimb ai tai mor in proportie de 50% de atata ne-bibileala. :!:

razvan
28-03-2006, 09:06
am spus de cory nu de gurami...

mona
28-03-2006, 19:43
Ce-i drept...te-a "taxat"! 1-0 pt Sorel :twisted:
Ti s-au oferit solutii, acum ramane sa te hotarasti ce vrei sa faci...N-am inteles cati si ce pesti ai in momentul de fata. Daca ei mor pana raman la un anumit numar, nu cumva ai prea multi in continuare?

lupul-sur
28-03-2006, 23:57
of in fine nu stau sa ma contrazic insa mana mor pestii care sunt mai slabiti si care se imbolnavesc in fine

mona
29-03-2006, 00:29
Pai atunci...nu stiu...probabil orice ti-am spune noi, tu tot o sa ramai cu indoiala ca in acvariul tau e o boala...
Ca sa fii complet linistit poti sa faci o igienizare completa a acvariului, cum vrei tu, cu spalarea - fierberea substratului, dezinfectarea bazinului, plantele trecute prin dezinfectant, in fine...tot tacamul...Caz in care trebuie neaparat sa cazezi pestii in alta parte cat timp iti ciclezi acvariul (fie in mod natural, fie cu ajutorul coloniilor de bacterii din comert). In acest timp ar trebui sa-i urmaresti foarte atent si sa fii sigur ca nu sunt bolnavi, altfel cand ii introduci in acvariul curat o vei lua de la capat.
Referitor la boala asta misterioasa, ai fost destul de vag, da cat mai multe amanunte, descrie tot ce observi tu ciudat in evolutia pestilor care ajung sa moara. Poate au nevoie de un antibiotic, nu stiu, s-o gasi o minte luminata sa-ti dea un sfat corespunzator...

Johnny
29-03-2006, 00:34
Boli exista intotdeauna in acvariu orice ai face ,dar pestii la fel ca noi au un sistem imunitar , daca nu ai grija de ei se imbolnavesc.Sa decilcezi acvariul ar fi cea mai mare prostie ,risti sa-i omori cu mana ta. :evil:

lupul-sur
29-03-2006, 00:41
:))) mersi mona pentru tot apropo fain acvariu si misto aranjat dar totusi pentru specia ta de pesti care din cate stiu eu se streseaza usor mai ales cand se lovesc de peretele acvariului stiu ca aranjamentul plantelor tre sa fie pe trei pereti nu central. Dar daca tie iti place asa este oka.

mona
29-03-2006, 00:48
S-a schimbat radical decorul in acvariu da' Mona n-a mai apucat sa actualizeze pozele ca are motanul bolnav si il duce zilnic la veterinar la tratament... :lol: . Poate week-end-ul asta reusesc sa va arat si voua ce am mai inginerit ;)

lupul-sur
29-03-2006, 00:48
oka Johnny(am luat cu copy paste nickul tau sa nu ti-l gresesc:P) stiu acum ce am de facut ideea cu tulburarea apei este excelenta astfel scap si de resturi, am ajuns si la un acord cu sotia si o sa dau majoritatea pestilor si ma voi axa pe guramii albastrii si galbeni cate o pereche din fiecare:) Si atunci v-a fi mai stabil acvariu macar asta pana prin vara cand sper sa imi iau unul mai mare> Mersi mult pentru tot la toti ce mi-au raspuns la intrebari!

mona
29-03-2006, 00:51
"guramii albastrii si galbeni cate o pereche din fiecare"....Uraaa! Sa vezi ce te zapacesc de acum cu intrebarile, ca am o obsesie cu pestii astia!

lupul-sur
29-03-2006, 00:51
Oka monica si astept rezultatul sunt curios sincer

lupul-sur
29-03-2006, 00:55
am deja 3 femele de guramii ca am luat gusa cica unul era mascul:) dar sunt super cresc foarte repede sunt pesti linistiti nu fac scandal nu se lasa deranjati manaca. Ei sunt crucisatoarele mele din acvariu asa cum ancistrusii sunt submarinele mele:) deci daca vrei sa ma intrebi intreaba

mona
29-03-2006, 00:58
Pai vezi topicul meu cu gurami albastri sa vezi cate dileme am avut (si inca mai am) si hai sa ne "mutam" acolo ca suntem deja off topic... ;)

Johnny
29-03-2006, 01:22
Da ,nick-ul meu e un pic mai greu de scris ,dar asta-i engleza-americaneasca pe care am iovatat-o de pe Cartoon-Network :P
Ideea cu deranjarea substratului(data de razvan) cred ca e cea mai buna.Sper sa-ti iasa si sa fie totul ok.Ne mai "auzim" ;)