PDA

View Full Version : Imperecherea la Gurami

FishMiky
23-06-2007, 15:05
Cum stii cand femela sau masculul sunt in calduri la gurami ?

bombless
24-06-2007, 00:39
Femela abea a ajuns ca vrei deja pui? :mrgreen: Succes :thumbleft
La mascul, face un chuib de bule. La femela, nu stiu, nu cred ca se vede. Dar ai nevoie de un acvariu separat. Masculu a mai facut 2 chuiburi de bule cand era la mine dar cam mici si nu au depus. Probabil ca aveau prea multi "spectatori" :grin: .
Cineva care a mai avut pui sa te lamureasca mai bine.

sergyx
24-06-2007, 09:35
cand masculul face cuibui femele aproape sigur e in calduri(masculul meu a facut cuib de 2 ori anul asta shi au facut pui in ambele cazuri)...
-am si o intrebare: cum ar trebui sa arate un pui de gurami cam la o luna?(as vrea niste poze daca se poate)ms

Katryna
25-06-2007, 10:11
Cum stii cand femela sau masculul sunt in calduri la gurami ?
Am sa iti spun din propria mea experienta: femela are abdomenul foarte umflat iar masculul o fugareste prin tot acvariul si o cam smotoceste. E momentul sa ii separi intr-un alt bazin, in care masculul va face cuibul de spuma. Abia dupa aceea femela va incepe sa depuna icrele. "sa depuna" e un fel de a spune, caci de fapt le va imprastia prin tot acvariul...Masculul le va aduna in gura si le va urca in cuibul de spuma. Dupa ce femela termina de depus, va trebui sa o scoti si sa lasi masculul singur. El va fecunda icrele si va avea grija de cuib. O vreme. Daca nu il scoti si pe el la timp, va incepe sa isi manance odraslele...Oricum, pui vor creste inegal, unii foarte rapid, altii mai lent, vei observa ca se vor papa unii pe altii...asta e...

FishMiky
25-06-2007, 11:12
Fata mea are in permanenta burtica unflata asta pentru ca ai hranesc bine , de alergat o mai alearga prin acvariu chiar am vazut cum o data el a deschis gura foarte mare si sa apropiat de pieptul ei dar nu a muscato sau sa o raneasca . De separat iam separat de toti ceilalti pesti , iam pus intr-un acvariu singuri .
Daca ai putea sa imi spui si mie @Katryna ce temperatura ar trebui sa aibe apa pentru depunere ?

Katryna
25-06-2007, 15:07
Cu precizarea clara sa nu iei litera de lege, eu iti spun ca am lasat apa la 24 C, dar pur si simplu pentru ca am uitat sa verific la minti mai luminate decat ale mele care ar fi temperatura optima :oops: Asta se pare ca nu a impiedicat guramita sa aduca pe lume vreo 400 bucati de precursori de guramei... Apoi am aflat ca puiutii au nevoie de 27-28 C si intuneric ( am invelit maternitatea pe trei laturi cu polistiren expandat si am renuntat la lumina, lasandu-i in prima saptamana doar la lumina camerei). Problema e fenomenul de canibalism cu care te vei confrunta...se papa intre ei. :roll: Altfel, nu sunt pretentiosi, cu exceptia faptului ca trebuie sa tot stai sa ii separi pe cei mari de cei mici.Altfel, vei ramane cu mai putin de zece bucati....

Katryna
25-06-2007, 15:28
Daca iti trebuie, iti dau eu de la mine, ca guramita mea nu a auzit de metode contraceptive :mrgreen:

FishMiky
25-06-2007, 17:46
Separarea se va face dupa cat timp si cat timp este bine ca sa ii tin in intuneric? Apropo de cand ai puii @Katryna?

Katryna
26-06-2007, 08:41
Separarea o faci cam la 5 zile, dar acum iarasi termenul este variabil, in sensul ca micutii se vor dezvolta diferit functie de conditiile pe care le oferi. Mai exact, vei observa ca dupa aproximativ 3 zile de la depunere, fecundare etc, masculul tau va incepe sa "pape" icrele :mrgreen: Nu te speria, nu le mananca de-a dreptul, ci doar le sparge, ca sa ajute puiutii sa eclozeze. Eu am crezut prima data ca isi mananca odoarele... Asta o va face mai tarziu, daca il lasi prea mult cu ei. Deci cam in cinci zile masculul va termina cu icrele si acvariul tau va fi populat cu cateva sute de viitori gurami. Cand observi ca a terminat, il scoti. Peste o luna, pe guramita o apuca iar dorul de smotoceala...Puii ii hranesti in primul stadiu cu galbenus de ou fiert, pe care il pasezi foarte fin. Daca ai de unde procura hrana speciala, e si mai bine.Eu nu am avut si m-am descurcat cum am putut. Dupa o luna, unii au cam 2 cm, altii cam 5 mm... :roll: Selectia naturala, deh...Ai mei au cam doua luni. Iar la intuneric nu ii tii. Mai corect spus, in cazul in care m-am exprimat eu gresit...e vorba de semiintuneric, adica fara becuri si acvariul invelit pe trei laturi, lasi libera doar partea frontala a bazinului. Hraneste masculul bine, sa nu ii vina idei...Bafta la puire! :lol:

FishMiky
26-06-2007, 10:30
Mercik @Katryna . Se pare ca este cam aceeasi metoda ca si la beta .Am pui de beta de 3 saptamani doar ca ei se dezvolta ceva mai incet . Mancare nu este problema caci mai am de la beta .Acum am sa astept sa depuna . Mercik inca o data caci m-am linistit acum .

FishMiky
01-07-2007, 23:32
Asa se intampla si cu al meu de o saptamana in coa dar nu depune ... cred ca el vrea dar ea nu e pregatita .

PS : Gurami galbeni vezi ca eu am luat din Obor dar trebuie sa te duci sambata dimineata .

ghimpe--
02-07-2007, 12:04
Daca tot se poarta pe aici "furtul" topicului imi permit si eu sa pun o intrebare: cam la ce varsta devin maturi sexual leeri (Trichogaster leeri) ?

Multumesc pentru intelegere initiatorului topicului :mrgreen:

Juwel
02-07-2007, 20:03
Acum daca ai deschis topicul, tre' sa ne rabzi. :)

Am citit cu atentie ce ati scris. Gurami clasic nu e o pasiune pentru mine, dar colisa da. La mine masculul face cuib deja si e introdus in acvariul comun de fix 1 ora. Fara femela. Fara alt gurami in acvariu. Maine vreau sa ii aduc si perechea. M-o fi auzit oare vorbind despre asta? :lol:

FishMiky
02-07-2007, 20:43
Exact asta incerca sa spun si in topicul anterior : ca masculul da semne ca e gata dar femela .... ( parerea mea ).

PS : Nu ma deranjeaza nici un alt topic aici visa-vis de gurami .Chiar va multumesc ca ajutati cu oare care adaugari si comentarii .

ciomux
20-08-2007, 16:37
hmm...eu sunt un crescator din ar...shi vreau sa spun ca am reprodus mai mult specii de gurami...despre gurami albastru pot sa spun ca am facut la lumina...shi ca nu are nici un efect ...iar masculul face cuib doar daca conditiile de reproducere sunt optime.....
am avut intr-un acvariu un singur mascul de gurami care facea cuib..shi nu exista femele in acvariu.
la gurami sidefiu sau lerri sau perlat ..cum i se mai spune...se obisnuieste acoperirea acvariului pt ca perechile sa nu se sperie....
....mai vreau sa spun ca in afara de ou puteti incerca si cu infuzori ...pt ca nu strica apa:))

FishMiky
22-08-2007, 02:48
Bine ai venit ciomux .

Poate dai si tu ceva mai multe detalii despre ce ar trebui sa insemne conditiile optime .Sau cum ii reproduci tu si ce mai ai la reprodus .

mcer
22-08-2007, 07:49
Oare am sanse sa-mi depuna o pereche adulta (10-11 cm) intr-un acvariu maternitate de 20 de litri? sau i-as chinui?

Necroshine
22-08-2007, 08:18
Oare am sanse sa-mi depuna o pereche adulta (10-11 cm) intr-un acvariu maternitate de 20 de litri? sau i-as chinui?Daca-s apti amindoi de reproducere merge, vor depune repede si nu se vor chinui prea mult. Doar ca trebuie sa fii cu ochii pe ei, masculul poate deveni violent cu femela chiar si inainte de depunere. Dupa depunere e obligatoriu s-o scoti, acvariul e prea mic si n-are unde se ascunde.

mcer
22-08-2007, 10:10
In acvariul mare masculul pare cam "pampalau". Ba chiar femela il mai agita din cand in cand, parca-i cerseste atentie.
Si are o burtica destul de mare, saraca

Necroshine
22-08-2007, 12:32
In acvariul mare masculul pare cam "pampalau". Ba chiar femela il mai agita din cand in cand, parca-i cerseste atentie.
Si are o burtica destul de mare, saracaSe pare ca femela e pregatita, io zic sa incerci o depunere.
Sa nu hranesti pestii in acvariul in care depun, e mic si riscant.
Comportamentul masculului se poate schimba cind se vede cu icrele :mrgreen: , am patit-o cind aveam gurami sa gasesc femele ucise de mascul dupa depunere. Pune acolo un ghiveci sau o radacina, sa se poata refugia in caz de nevoie.

mcer
22-08-2007, 12:47
OK, multumesc pt sfaturi. Azi-maine pregatesc acvariul si incerc o depunere.

FishMiky
22-08-2007, 19:06
Sa nu hranesti pestii in acvariul in care depun.

Sa nu hraneasca parintii in tot timpul acesta pana depun sau cum ? Caci eu am o pereche la depus de mai bine de 2 saptamani si nimic .Chiar am si schimbat masculii ...

mcer
22-08-2007, 19:13
Cred ca de fapt ideea ar fi sa nu ramana hrana nemancata, pt ca ar strica apa, fiind stiut ca in perioada imperecherii masculul se ocupa de pui si nu prea mai mananca iar femela oricum e stresata.
Eu insa, la Macropodusi, le-am dat dupa ce au depus si iesit puii , cu foarte mare atentie, cateva bilute HIkari, pt. ca am vazut ca femela deja manca.
Dupa cateva zile, a inceput si masculul sa manance (l-am scos foarte tarziu de la pui, cam dupa 2 saptamani).

Necroshine
23-08-2007, 08:36
Sa nu hranesti pestii in acvariul in care depun.

Sa nu hraneasca parintii in tot timpul acesta pana depun sau cum ? Caci eu am o pereche la depus de mai bine de 2 saptamani si nimic .Chiar am si schimbat masculii ...Daca de doua saptamini n-au depus inseamna ca nu-s pregatiti pentru depunere sau stresati. Treaba sta cam asa: in momentul in care scoti o pereche de gurami la depus o vor face in maxim 48 ore daca-s pregatiti. E o perioada pe care o suporta foarte bine fara sa manince.

In cazul nostru concret: acvariul ala de 20 litri e minuscul si neciclat => orice cantitate de excremente sau hrana neconsumata devine periculoasa pentru pesti, mai ales pentru viitorii pui care sint foarte sensibili la calitatea apei. In afara de asta, daca apa e poluata pestii nu vor fi in forma si nu vor depune.
Gurami sint pesti de talie mare si lacomi, daca hranesti o pereche in 20 litri de apa vor murdari apa si concentratia de amoniac va creste mai mult decit ai vrea.
Ar mai fi solutia cu hranirea si schimbul de apa, dar stresezi pestii si intirzie depunerea.
Repet: intr-un acvariu de depunere corect pregatit si cu o pereche bine conditionata, trebuie sa apara icrele in maxim 48 ore. Foarte important e ca pestii sa nu fie deranjati adica miscare cit mai putina in jurul acvariului. Daca depunerea intirzie, inseamna ca undeva ai gresit.

FishMiky
23-08-2007, 13:33
Nu am zis ca stau in 20 L .Ei din contra stau in acvariu in care au mai depus o data adica 40L singuri in acea camera intunecata chiar si un capac deasupra la acvariu pentru a nu cadea ceva insecte. Curat le fac in fiecare zii .Dar daca am vazut 3 bule a fiind un inceput de cuib nu mai fac curat .Mancare le dau cam 10 bilutze pe zii de la Hicari .Sper sa depuna in curand .

Necroshine
24-08-2007, 09:37
Nu am zis ca stau in 20 L Nu de acvariul tau vorbeam :mrgreen: .

ciomux
08-11-2007, 19:05
apropo de cond alea optime:...
-30 l
-duritate 7
-pH neutru
-nu discutam fara 28 grade C
-pe cat posibil multe plante
-pt cuib poti folosii plante de suprafata sau o bucata plana de ampora
succes!!!

sergyx
28-11-2007, 14:04
am in acvariu 2 masculi si o femela gurami albastri. Unul dintre masculi a facut un cuib de spuma, fugarea femela prin acvariu asa ca a 2-a zi i-am pus intrun alt acvariu(40l), dar masculul nu mai vrea sa construiasca cuibul. De ce? femela nu are ce sa depuna? masculul e chiar asa de prost incat sa construiasca cuib fara a avea cine sa depuna in el?
Am uitata sa va mai spun ca perechea a mai depus o data anul trecut.

-faza cu 28 grade nu pre o cred, la mine au depus si la 23-24, acuma au 27

mmaxalb
28-11-2007, 17:27
daca femela e mai grasa [unflata] se pregateste de depunere
din cite am observat gurami sunr foarte timizi :grin: mutarea ii sperie , orce zgomot ii facesa se ascunda iar in locul plamtelor am folosit o bucata de poliester 5x5 cm cu o gaura la mijloc2x2 cm primsa de peretele din fund al acvariului

sergyx
29-11-2007, 19:54
se pare ca gurami mei aveau nevoie de o perioada mai lunga de acomodare. Azi dimineata cuibul era facut , acum masculul sta cu femela sub cuib, sper sa depuna ceva , caci femela nu pare asa umflata
Masculul s-a colorat SUPERB... cu toate ca fisdesease ma sfatui sa nui tin cu neoni si eram chiar hotarat sai urmez sfatul, acum nu stiu daca ma mai pot desparti de ei:| poate rezolv problema cu un alt acvariu:)

sergyx
29-11-2007, 22:33
Sa lasam asta un pic deoparte(ma mai gandesc ce sa fac). Deocamdata au depus guramii:) si mai am o intrebare. Stii puiul de gurami pe care il am... se pare ca e femela , are doar 4 cm pt ca a fost crescut de pui intr-un acvariu de 10l si o temperatura de 21-22 grade(saracul prin ce a trecut). Are o burta imensa , ar putea sa depuna?. Ma gandesc ca sunt inruditi si ca puii ar muri. Are rost sa incerc sau sa ma multumesc cu femela care a depus deja?
Am uitat sa spun ca are cam 8 luni

mmaxalb
30-11-2007, 21:33
HELP
AM NEVOIE DE AJUTOR
cum reusiti sa prindeti gurami eu am incercat o ora si nu am reusit decit sa intorc citeva plante cu curul in sus
trebuie sa separ pe leana si costel caci se pregateste de depus si nu pot am inteles de pe alt topic despre adausul de sifon care ii mai domoleste pentru o perioda scurta
ASTEPT IDEI ALFEL TREC LA 220V [230V CA SUNTEM EUROPENI]

mmaxalb
02-12-2007, 00:19
Relaaaaaax...astepti noaptea asta, lasi capacul deschis si plasa bagata in acvariu...guramii "dorm" pe la suprafata apei, ca tre sa respire...cand ii va fi lumea mai draga (noaptea mai intunecata) harshti cu el in plasa, de jos in sus :mrgreen: ...vezi, nu aprinzi lumina in camera :P
iam luat ca din oala ;) nici nu sau prins cind au ajuns in punga multumec :alien

sergyx
02-12-2007, 20:42
prinsul din acvariu ii floare la ureche...eu acum trebuie sa scot masculul din acvariu in care tocmai am ,cred ca peste 1000 pui. Cum as putea sa-l scot fara sa deanjez prea mult puii?

mmaxalb
05-12-2007, 11:55
prinsul din acvariu ii floare la ureche...eu acum trebuie sa scot masculul din acvariu in care tocmai am ,cred ca peste 1000 pui. Cum as putea sa-l scot fara sa deanjez prea mult puii?
:?: da am inteles ca masculul protejeaza pui :shock: eu la prima serie lam scos decit tirziu doar pentru a sta impreuna cu femela si nu sa atins de pui

sergyx
05-12-2007, 12:49
eu am scos femela chiar in ziua in care a depus, iar masculul dupa 4 zile...dupa 4 zile puii se descurca si singuri

sergyx
09-12-2007, 22:07
gurami mei au depus acum o saptama, dupa care i-am pus in acvariu mare. Acum dau semne ca ar vrea sa icreze din nou(mascului face cuib). E posibil sa depuna la un interval de timp asa de scurt fata de depunerea anterioara?

FishMiky
10-12-2007, 01:07
E posibil . Am o femela galbena ce a depus la 2 zile diferenta , noroc ca am avut 2 baieti .Cred ca nu a fost suficient stoarsa in prima depunere , ori sa speriat si nu a vrut sa continue depunerea pana la golire .

sergyx
13-12-2007, 22:22
am observat astazi ca multi pui stau cu capul in jos si se scufunda pe fundul acvariului. De ce imi mor puii?:| puii au 13 zile, acvariul a fost acoperit tot timpul, ii hranesc cu galbenus de 3 ori pe zi.

FishMiky
13-12-2007, 23:44
deja au o varsta inaintata nu mai au nevoie de galbenus . Incearca si tu micro-viermi sau artemia .

sergyx
14-12-2007, 08:07
micro-viermi: am incercat varianta cu coaja de banana, dar nu a dat rezultate. Iar artemia: astept sa vina fishdesease din state, poate imi aduce de acolo, daca gaseste. Alta hrana .pana soseste artemia. nu pot sa le dau?

viviparu'
14-12-2007, 10:31
micro-viermi: am incercat varianta cu coaja de banana, dar nu a dat rezultate. Iar artemia: astept sa vina fishdesease din state, poate imi aduce de acolo, daca gaseste. Alta hrana .pana soseste artemia. nu pot sa le dau?

Varianta cu coaja de banana este pentru infuzori, nu pentru micro.

N-as vrea sa te superi dar ai pus caruta inaintea calului: intai fa rost de mancare si apoi pune pesti la inmultit. E pacat sa-i lasi sa eclozeze iar apoi sa moara de foame. Parerea mea...

sergyx
14-12-2007, 11:53
pai nu am stiut ca o sa depuna...(mi-am data seama ca o sa depuna doar cand au inceput sa faca cuib, adica prea tarziu) . O sa ma documentez sa vad cei cu micro-viermi aia. Se gasesc de cumparat?

viviparu'
14-12-2007, 12:08
Trebuie sa iei de la cineva o cultura cu care sa incepi. Nu se poate sa nu gasesti in Cluj

ciomux
15-12-2007, 13:45
-eu am citit si am mai si auzit de la cineva ca la puii de anabantidae nu se da micro pt ca le distruge viitorul labirint!!!!!...tocmai de aceea nu am dat niciodata micro la gurami
-nu uita ca puilor le trebuie aer pana la 3 sapt pt ca doar de atunci se dezvolta labirintul!!!
-succes :P :P

sergyx
15-12-2007, 15:49
daca nu se da micro, atunci ce se da?

viviparu'
15-12-2007, 17:44
Se dau micro, nu-i problema. Se incepe cu infuzori, apoi micro, apoi nauplii de artemia.

ciomux
15-12-2007, 21:43
-nu se da micro la guramii!

viviparu'
15-12-2007, 22:35

Spune-mi si mie de ce. E prima data cand aud.

Eu le dau micro de vreo trei ani, de cand ii reproduc. Nu s-a intamplat absolut nimic negativ.

Astept un raspuns.

FishMiky
16-12-2007, 05:33

Spune-mi si mie de ce. E prima data cand aud.

Eu le dau micro de vreo trei ani, de cand ii reproduc. Nu s-a intamplat absolut nimic negativ.

Astept un raspuns.

La fel si eu folosesc micro ... Chiar am mai mult puiet decat atunci cand foloseam Nobil fluid .

sergyx
16-12-2007, 05:40
tot zice ciomux ca nu se da micro(poate o fi adevarat , poate nu). Dar atunci tu ce le dai sa manance?

ciomux
16-12-2007, 18:33
-pe viitor pestii nu vor avea un labirint sanatos!
-eu le dau infuzori cam 5 zile iar apoi artemia

viviparu'
16-12-2007, 19:36
-pe viitor pestii nu vor avea un labirint sanatos!
-eu le dau infuzori cam 5 zile iar apoi artemia

E foarte interesant ce spui. Cunosc cativa crescatori de pesti insa niciodata nu au pomenit de asa ceva. Nu inteleg cu ce afecteaza hrana, in speta micro, labirintul. Singura problema relativa la labirint pe care o stiam eu este ca, intre a treia si a cincea saptamana, cand acesta se formeaza, fie bazinul sa fie acoperit, fie diferenta de temperatura dintre apa si aer sa fie mica, astfel incat pestii sa nu respire aer rece.
Poti sa ne arati si noua undeva, scris, ceea ce afirmi?

belbody
19-01-2011, 17:05
Salutare tuturor.
De curand, adica de fapt de mai bine de o luna am devenit "tata" de gurami albastri. E prima oara cand reusesc sa-i fac sa depuna, ma ocup de pesti ca hobby de foarte mult timp, am avut totusi si pauze lungi in care nu am avut acvariu din cauza ca am locuit prin diverse locuri departe de casa.
Ce e cu gurameii, nu inteleg de ce mor, tot mor si mor si nu gasesc nici o explicatie logica.
Dupa depunere cred ca au eclozat cam 20% din icre dar chiar si asa au fost fff multi alevini. Cu timpul au mai murit, dar am considerat asta normal.
Apa am aerat-o cu bule mari, exact ca la carte, fara sa-i zapacesc prea mult. De hranit i-am hranit de la inceput cu hrana micro de la Sera, apoi am reusit sa fac o cultura de artemia si circa o saptamana le-am dat.. apoi cultura a murit si am renuntat din lipsa de timp si spatiu sa bibilesc borcanul cu artemia.
Le-am tot dat micro, apoi am mai cumparat un fel de hrana fina pt alevini si le dau combinat.
Acum cred ca au in jur de .. 2 luni(??) si au ramas foarte putini, cam 50 estimez eu, si totusi aproape zilnic gasesc cate 1 sau 2 morti. Cei mari au ajuns cam la 5-6 mm, li s-a dezvoltat corpul complet, au si pete negre pe ei, arata a mini-gurami.
Totusi, nu inteleg de ce tot mor.. uneori imi vine sa-i vars in WC pe toti si sa nu ma mai gandesc la ei, e frustrant.
Nu vreau sa fac nici o afacere cu ei, dar in ritmul asta simt ca o sa raman cu 0 in curand.
Acum stau intr-un bazin de cam 40L, apa o tin la 26-27 de grade, exista un filtru cu bule, papa le dau de 2-3 ori pe zi si mananca toti, totusi din cand in cand mor..
Nu pricep.. guramii sunt pesti fff rezistenti, totusi puii de ce sunt asa de anemici si sensibili?

Pentru cei care au crescut frecvent gurami, ce sa le fac? E vreun secret?
Fac eu ceva gresit?

Multumesc in avans. - (topicul l-am gasit cu google, si am descoperit ca am si user aici :D )

Tatanka
23-01-2011, 16:47
Salut!

"Le-am tot dat micro"- banuiesc ca e vorba de hrana micro de la Sera, de care vorbeai initial.
Nu ar fi rau sa pornesti o cultura de microviermi, hrana vie iti salta mult mai repede puii. Nu inteleg mesajele vechi in care se spune ca "pestii nu vor avea un labitrint sanatos" daca mananca microviermi!!! Madness! Poate e un mit pe care l-au preluat si perpetuat unii acvaristi de la vreunul mai batran, cu cuvant greu, care poate a avut un esec cu o serie de pesti labirintici si nu a facut legatura cu factorul cauzator real, si a conchis scurt ca microviermii sunt de vina. Daca ii dai cu tot cu mediu, poate LOL!
Lasa-i asa acum, vei ramane cu cei mai tari pui- daca aveai vreo suta macar, si era greu sa ii imprastii.
Minuscule schimburi de apa, gen 10% la 2-3 zile, faci? Plante ai? Poate ca ti s-au acumulat ceva toxine in apa, iar lipsa plantelor si a schimbului de apa duc la o astfel de fundatura- acumulare de nitrati si fosfati, plus ce-o mai rezulta acolo. Filtrele rezolva cativa pasi, cei mai critici, dar nu tot!

Succes!

belbody
25-01-2011, 17:21
Multumesc pentru sfaturi. Da, bineinteles ca nu voiam sa raman cu sute de pui, nu am ce face cu ei, totul e doar un experiment.
E posibil sa fie ce spui tu, adica sa nu se faca un ciclu normal de echilibrare a apei... nu prea am reinnoit-o decat de cateva ori, in nici un caz la 2-3 zile.. Acvariul nu are substrat si ca planta exista doar o echinodorus care pluteste in .... "bataia vantului".
Acum sunt plecat de acasa pt 2 saptamani, sa vad daca mai gasesc vreunul cand ma intorc.. :D

Alex.J
03-10-2011, 20:23
Am si eu o intrebare.
Am amenajat frumos un acvariu de 25 L pentru imperecherea a 2 guramii , incalziare , pompa aer , plante , apa in jur de 28 grade.Am pus masculul si femela in acvariu , masculul a inceput sa dat pe langa ea a incercat sa se imperecheze , adica so prinda roata asa pe langa ea , dar ea nu a vrut a fugit , iar acuma masculul fuge dupa ea si o tot musca , cand am ajuns acasa femela era la suprafata , statea parca nici nu respira cand am vrut sa o scot a tasnit dintr-o data la fund,totusi pentru binele ei am mutato in alt acvariu.Care ar putea fi problema?