PDA

View Full Version : Caras bolnav



bully
21-06-2007, 22:00
Salut,
am un caras care de vreo 3 luni incoace nu mai are echilibru...daca pot sa-i spun asa. Se chinuie sa stea si sa innoate normal. Daca nu da din innotatoare se intoarce cu burta in sus si iese la suprafata. Acum pielea de pe cap i se exfoliaza si au inceput sa-i cada solzii. Ce sa fac.....va rog ajutati-ma sunt disperat. Il iubesc pe Tommy foarte mult si nu vreau sa-l pierd.

Va multumesc iubitori de pesti

zoli
22-06-2007, 14:52
Salut,

pare sa fie o problema la vezica innotatoare, din cate am vazut e foarte raspandita problema asta la carasi. Acolo unde ai zis ca se exfoliaza pielea, ce se intampla? Iese din apa cumva zona aia din cauza ca se ridica la suprafata pestele cand nu inoata? Ce maninca pestele? Ii dai prea multa mancare? Cat de des schimbi apa? Cat de mare e acvariul? Trebuiesc multe detalii ca sa putem sa-ti raspundem...

bully
22-06-2007, 15:36
Salut,
acvariul are 40 litri...mancare le dau cateodata se poate sa le fi dat mai mult ...dar nu foarte. Apa cam la 2 saptamani sau cand e murdara..nu tin o anumita perioada exacta
Pielea i se exfoliaza pe cap....are niste coji...iar cand nu inoata iese cu burta afara....pe laterale nu mai are solzi , este foarte umflat in burta..mai am 2 carasi in acel acvariu si acesta bolnav e mai mare decat ceilalti 2 la un loc...si sunt de o seama la varsta. daca-l scot din apa nu se zbate nu face nimic pus si simplu sta. iar acum daca nu inoata sta lipit de filtru .....de la curentii care cred ca-l aspira....coada e cam jumulita unde e jumulita e putin rosie....nu stiu ce sa mai zic in rest...

multumesc

Juwel
22-06-2007, 15:53
Cred ca ar fi totusi bine sa-l izolezi, pentru binele celorlalti doi carasei. Apoi cauta si pe net informatii despre aquarium fish disease - sunt sit-uri cu fotografii, poate reusesti sa identifici boala ca sa incerci un tratament. Sper sa ai succes in demersurile tale.

zoli
22-06-2007, 16:00
Deci treaba e asa... Acvariul ala e super mic pentru pestii aia trei, daca mai sunt si alti pesti acolo in afara de cei 3 carasi, atunci nici nu vreau sa ma gandesc ce e acolo.

Sigura optiune de a salva carasul bolnav ar fii sa-l muti urgent intr-un acvariu de vreo min 25 litri, bagi aerare puternica (pompa de aer+ piatra sau burete). Vreo trei zile sa nu-i dai nimic de mancare. Tratament... eu as incerca Sera Omnipur in dozajul de pe prospect. Schimbat apa la maxim 1 saptamana, probabil mai des. Mancarea ar trebui sa fie mazare fiarta si decojita dar.... eu de exemplu n-am folosit-o niciodata. Dar ce fac mereu e ca folosesc numai mancare de carasi granule pe care le pun inainte de folosire la imbibat (20 min) in apa plata intr-un pahar. E esential ca mancarea sa fie imbibata, umeda si moale. Le dau mancarea ambibata cu lingurita, apa in care au stat nu ajunge in acvariu. Granulele tari si uscate sunt un dezastru pentru sistemul lor digestiv.

Daca ramane in acvariul de acum sigur moare. Pentru aia trei carasi ar trebui macar 100 de litri daca nu 150. Schimburi de apa regulate la 1 saptamana.

bully
25-06-2007, 04:05
.........salut din nou
se pare ca nu ma are scapare am facut ce mi-ati spus.....dar degeaba, sta pe fundul acvariului cu burta in sus, a pierdut tot mai multi solzi. se chinuie din rasputeri sa ajunga la suprafata si apoi cade pe fundul acvariului.....
asta este.......:|.......
O intrebare mai am : e posibil sa se deregleze din cauza ca a mancat o gupie??? Pentru ca acum 3-4 luni de cand tot sta el cu burta-n sus ,dar fara semne grave(caderi de solzi, aspect jalnic), mi-a disparut o gupie de approximativ 2 centimetrii din acvariu... si m-am gandit ca a mancat-o careva din ei.......acum stau si ma gandesc o fii mancato el si a ajuns in starea asta....?

Multumesc

bully
25-06-2007, 04:07
ce fac cu carasul bolnav?.......il mai las ? ca imi e mila de el ca se chinuie..........

zoli
25-06-2007, 12:19
Da... imi pare rau... Nu stiu ce sa zic... E posibil ca a inghitit gupyul ala mic, si poate ca asta a provocat o indigestie fatala. In orice caz, chiar daca e greu sa te uiti la el cum moare, mai bine il lasi sa moara singur. Sa nu-l omori tu! Ai incercat treaba cu omnipur?

E intr-un acvariu separat? Cu aerare buna?

bully
25-06-2007, 12:23
am incercat mersi de sfat dar cred ca era prea tarziu.....ar fi trebuit de acum 3 luni sa spun cuiva....ca eu nu prea ma pricep...dar am apelat cand a fost prea tarziu.....:(......pacat. O sa-l las acolo cat mai are de trait..
Si.....in acest acvariu de 40 de litrii........nu pot sta mai mult de 2 carasi....?

mersi

zoli
26-06-2007, 09:52
In mod normal un caras matur are nevoie de 50 de litri de apa. 40 litri probabil merge, dar numai pt un singur caras, in niciun caz doi! Daca vrei sa ai doi cumpara un acvariu de 90 litri minim.

Juwel
26-06-2007, 19:25
Lasati omul sa-si creasca cei doi carasi linistit. Ce sa inteleaga? Ca cine are 10 carasi ii tine in juma' de tona de apa? Nu prea cred, fara suparare.

zoli
27-06-2007, 00:04
ba da, sa creada exact asta pt ca asa e! oricum el va avea numai 2 carasi in curand, prin urmare 80 sau 90 de litri nu mi se par un lucru atat de nerealizabil. Tie ti se pare?

bully
27-06-2007, 00:08
Oameni buni ,
nu va certati acum pe tema asta, io oricum sunt apralel cu acvariile .....eu am asa: 3 carasi......probabil in curand 2.....un sanitar si un pui de sanitar (e mic si alb) . Atat! Ziceti-mi mai bine ce pesti as putea sa mai bag acolo...

mersi

Juwel
27-06-2007, 00:24
Ce draq sa mai bagi acolo? Lasa-i asa si daca vrei mai multi ia-ti acvariu. Serios.

PS Nu ne certam, cel putin eu.

Gurytza_ta
27-06-2007, 01:02
daca esti paralal cu acvaristica, iti sugerez ori sa te lasi de acest "hobby", ori sa te pui serios cu "burta pe carte". mai citeste cate ceva pe aici pe forum sau oriunde crezi tu de cuviinta, apoi stai putin si mediteaza si vezi daca intr-adevar iti permiti sa ai "pestisori". a trecut epoca (sper eu) in care oamenii, mai mult ca sa "arate ca au" isi luau un "acvariu", cat mai mic posibil, sa nu cumva sa ocupe prea mult spatiu, si se duceau in piata si luau cativa pesti alesi dupa colorit, nu conta specia, nu conta ca nu stiu nici macar cum se numesc si in ce conditii traiesc, ideea era sa le placa din punct de vedere estetic. acuma ai unde sa te informezi, ai de unde procura "scule".
nu zic sa devii un "as" in acvaristica, ci sa ai bagajul minim de cunostiinte necesare cresterii acelor 2-3 specii pe care le ai.
numai bine si scuze daca am fost un pic mai "rea" acuma, dar nu-mi plac oamenii ignoranti.

bully
27-06-2007, 02:37
Daca eram ignorant il aruncam dreq pe geam si terminam balciul, mergeam frumos si-mi luam altu' si gata. Dar am incercat sa fac ceva...... Acvariu nu mi-am luat sa ma dau mare.....consider ca e o balarie ridicata la cote maxime sa insinuezi asa ceva dar in fine poate exista si lume dasta. Acvariu mi-a fost lasat in grija.....asta e sunt praf tocmai deaia am apelat aici. Crede-ma chiar nu imi este greu sa cumpar altul.....dar totusi de ce sa nu incerc....mai invat ceva... Nu am de ce sa te scuz ....evident esti iubitoare de pesti dar asta nu inseamna ca eu chiar aveam de unde sa stiu ceva despre ei. "tine acvariu' asta...le dai de mancare si le schimbi apa" atat mi s-a zis punct!!!

va multumesc inca odata.....

bully
27-06-2007, 02:40
Ce draq sa mai bagi acolo? Lasa-i asa si daca vrei mai multi ia-ti acvariu. Serios.

PS Nu ne certam, cel putin eu.
oki doki am inteles....;)
mersi

Juwel
27-06-2007, 10:42
Hey man, nu o lua personal. Guritza a vorbit din inima, adica din dragoste de aceste mici vietuitoare.
Iar tu nu te lasa tocmai acum, incearca tot ce poti, mai citesti pe aici, mai intrebi si ai sa vezi ca se misca treaba.
Dar trebuie sa mai stii ceva: chiar si pestii mor cateodata. Daca nu ai probleme de boli sau decese in masa, inseamna ca te descurci.
Parerea mea este ca acum, la inceput, daca nu stii multe despre boli, in faza in care un peste se misca ciudat, nu manaca, are leziuni etc izoleaza-l imediat ca sa nu raspandeasca boala (si ca sa-l poti tine mai bine sub observatie). Il pui in alt vas cu apa curata si ii dai aer. Ai grija la temperatura apei, mai ales la carasi. Dupa aia il studiezi si incerci o medicatie.

:thumbright

Toate bune!

zoli
27-06-2007, 15:04
Revenind la problema zilei, ce e important aici este ca daca vrei sa ai carasei care sa traiasca mult si sa fie fericiti, da-le 40 de litri la fiecare in parte. In general nu e recomandat sa combini caraseii cu alti pesti, vezi posibila inghitire a gupyului mic. Carasii sunt ultracunoscuti ca vor incerca sa inghita tot ce le incape in gura. De obicei incearca sa inghesuiasca in gura sanitarii mici, care le raman blocati in gura. Pe langa treaba asta cu inghititul mai sunt si alte probleme cu ei, fac mizerie multa, au nevoie de oxigenare buna temperaturi, relativ mici (max 22 C, evident rezista si la mai mult dar nu e recomandat). Trebuie un filtru puternic pt caras, iar filtrele puternice fac curenti puternici. Asta la alti pesti nu prea le place. Mai e si problema cozilor lor lungi, care sunt niste chestii foarte apetisante pentru pestii rapizi si nervosi cum sunt tetrazonele de ex. Carasii sunt si pesti in general lenti care nu se pot eschiva din calea atacurilor celorlalti pesti.