PDA

View Full Version : Condens



preety
20-06-2007, 11:47
Voiam sa va rog sa ma ajutati cu un sfat referitor la urmatoarea situatie.
Am cumparat de vreo 2 luni un acvariu de 54 litri, Juwel Rekord 60. Am facut toate cele necesare pentru populare si l-am populat. In afara de dotarile incluse ale acvariului (filtru, incalzitor, termomentru, capac cu neon) am mai adaugat eu un aerator plasat de-a lungul spatelului acvariului.
La aproximativ o luna dupa achizitionare am constatat cu mirare ca sub fundul acvariului se aduna apa, apa care a inceput sa iasa pe mobila in fata acvariului.
L-am dus inapoi la firma de unde l-am achizitionat, fiind in garantie, firma care dupa ce mi l-a tinut 10 zile a concluzionat ca acvariul nu are nimic ci doar face condens... Totusi mi-au dat un acvariu nou, de acelasi tip, sigilat...
A trecut o luna de cand il am si pe asta nou... si surpriza .... iarasi curge. Aceleasi simptome ca si inainte.
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti, pentru ca daca ma duc iarasi la firma cu pricina cu siguranta vor motiva condensul, si nu voi mai avea nimic de facut!!!
Multumesc anticipat,

razvan
20-06-2007, 11:52
este foarte posibil ca acel "condens" (observi ghilimelele) sa se produca prin acumularea pe capac a stropilor de apa, rezultati de la bulele de aer create de aerator, care se sparg la suprafata...

Solaris
20-06-2007, 11:59
nu am mai auzit la nimeni de simptome asemanatoare cum ca se produce atat de mult condens incat sa curga pe mobila sau prin casa. ori e prea plin/bule sparte la suprafata(vezi,@Razvan) si/ori capacul e defect sau prost facut.

mcer
20-06-2007, 12:03
...ar trebui sa observi de asemenea si apa scursa din capac, pe undeva pe acvariu (probabil pe la vreun colt).
De asemenea, este posibil sa fie pozitionat pe o suprafata inclinata.

preety
20-06-2007, 12:07
E ciudat totusi ca apa pe peretii exteriori ai acvariului nu este... Am tot verificat...
Ma gandesc sa incerc sa scot aeratorul, in premisa ca daca acvariul nu era prevazut poate nu-i trebuie?!!!! Adica poate e totusi de la bule!

mcer
20-06-2007, 12:25
Ce pesti ai acolo si cati?...sa vedem daca te poti dispensa de "bule".

preety
20-06-2007, 12:28
Pai am cam 20 in acvariu... nu foarte mari... si mai am in maternitate destul de multi puisori!!! Xifo, molly, guppy, neoni si sanitari!

Gurytza_ta
20-06-2007, 12:29
da, de la bule este, mi s-a intamplat si mie acelasi lucru...nu mai am bule - nu mai am apa pe langa acvariu. daca totusi vrei sa ramai cu bulele, nu mai umple acvariul atat de mult (adica nu chiar pana la semn) si da pompa pe "minim".

Gurytza_ta
20-06-2007, 12:32
sunt cam multicei...mai ales xipho, care cresc destul de mari (chiar si 10 cm). poti face un test: opreste bulele, si daca in cateva ore pestii nu se aduna la suprafata apei, e ok, atunci se descurca si fara ea si poti renunta la bule.

ps - daca faci chestia asta trebuie sa fii acasa, sa urmaresti comportamnetul pestilor.

preety
20-06-2007, 13:05
Multumesc mult de tot... o sa opresc bulele si vedem ce se intampla... sper sa fie ok! Daca nu merge, incerc varianta cu mai putina apa in acvariu si cu bule la minim!
Raman datoare!!!

Juwel
20-06-2007, 17:46
Mai ai o varianta: baga piatra de aerare (daca e sferica, schimb-o cu una cilindrica ceva mai subtire in diametru) in filtru, pe langa langa pompa. Nu o sa mai ai probleme. Indiferent cati pesti ai, pe caldurile astea e bine sa ai aerare, apa calda nu retine asa bine oxigenul.

preety
21-06-2007, 10:05
Daca pun piatra de aerare direct langa incalzitor in cutie, si incalzitorul este in priza, nu-l afecteaza???
PS: Astazi, dupa ce am scos aseara aeratorul cel mare din acvariu, nu am mai gasit apa sub el... Sper ca asta sa fi fost cauza si sa fie ok.
Revin cu amanunte!

Juwel
21-06-2007, 10:41
Deci sigur e de la piatra de aerare si un debit mare de aer. Micsoreaza debitul la aer, schimba piatra cu una cilindrica si subtire.
Trece furtunul de aerare printr-o ventuza (pe care sa o poti fixa de geamul acvariului) cu care sa-l poti fixa astfel incat sa ii gasesti pozitia cea mai buna in filtru. Nu il pune lipit de incalzitor, nu pentru ca afecteaza - dar poti sparge sticla incalzitorului cand umbli pe acolo. Aseaza-l in partea opusa incalzitorului, in zona pompei si tubului de evacuare, in interior bineinteles.

preety
21-06-2007, 10:43
Mersi! Asa am sa fac. Eu am acum o piatra cilindrica dar destul de maricica... Dar rezolv problema.
;)

Juwel
21-06-2007, 12:23
Vezi ca sunt niste pietre albe, cilindrice si subtirele care se vand in pachete de cate 3. Se pot lua si separat, la 1,5 lei bucata.

Spor!

preety
27-06-2007, 17:27
Voiam sa va spun ca acvariul nu a mai curs :grin:
Am scos aeratorul conform recomandarilor si am introdus in cutia filtrului un furtun cu o piatra de aerare cilindrica conform recomandarilor. 8)
Acum totul e ok. Multumesc mult! ;)

Juwel
27-06-2007, 21:44
Ma bucur ca s-a rezolvat problema! Este un acvariu excelent, nu o sa te dezamageasca.

Si inca ceva: ai nota 10 pentru ca ne-ai spus ce s-a mai intamplat si cum ai rezolvat.