PDA

View Full Version : Ajutor PLS apar niste pete albe pe pesti ! ! !



Asassinul
19-06-2007, 01:31
*Acvariu de 70 L , neon Filips 18W , Filtru resun 1100L , nisip granule 1-2 si 2-4 si 2 plante :mrgreen: pesti 3 Xifo si un rechin pangasius* Acvariu de 7 zile* Sunt incepator *
Apar niste pete albe pe pesti ! !
am obeservat ca inatoarea stanga nu o mai misca dupa care a inceput sa se descompuna sa zic asa dupa care a aparut langa inatatoare pe corp, m`am gandit sa il separ de ceilalti, l`am separat dupa care a murit doarece nu aveam cum sa ai dau aer (l`am pus intr`un borcan din lipsa de alt acvariu) , a II a zi a aparut la celalalt Xifo pe gura dupa care la circa 4 - 5 ore se extins pana la ochi ,m`am uitat mai atent si am obeservat ca se facuse asa ca niste firicele foarte mici (pufos) dupa 2 zile a murit in acvariu principal, a III a zi a aparut si la al III lea xifo pe coada 3-4 puncte o inotatore sub burtica e in descompunere sa zic asa....
- Vreau sa imi spuneti si mie ce boala ar putea fi ?
- Cu ce pot scapa de ea ?
- Pot scapa de bacteria asta sau ce naiba o fi daca spal acvariu filtru nisip... si arunc plantele ?
- Daca da cu ce anume pot spala ?

bogayman
19-06-2007, 03:07
Cred ca boala pe care o ai se numeste popular "gris". cauta pe forum si vei gasi o gramada de articole si explicatii despre ea...

Pana ce te lamuresti ce e cu boala pune temp la incalzitor 31-32 grade (peste 30 sa fie)

In rest iti voi da niste sfaturi (pt incepatori):

1) pangasius NU e rechin ... si vezi ca ajunge (dc are spatiu) la 130cm :lol: scapa de el (plus ca am citit pe forumuri ca mananca plante - cand creste...)

2) acvariu ar fi trebuit ciclat inaite (cauta pe forum ciclare si vei afla ce este) ... oricum e tarziu sa discutam despre acest mic amanunt...

3) acu si xipho e chinuit in acvariu de 70l (si acum toti imi veti sari in cap) ... DA e chinuit... un xipho creste pana la 10+cm ... calculand NORMAL 10+(cm)*6+(litri apa) = 60 ... unui singur exemplar ii tre minim 60 l de apa... dar asta in conditii ideale... tras de par ... daca ii aloci cam 2l/cm... iesi la 3 exemplare in 60l...

4) Filtru 1100l/h ??? pentru un 70l ??? cred ca ai vartej in mijlocul acvariului ... apa tre sa treaca de minim 3 ori pe ora prin filtru... deci un 70*3 = 210l/h ar fi de ajuns...teoretic vorbind de la 5-7 e bine 350-500l/h... eu pentru un acvariu de 55l am avut un aquael fan 3 dat la minim... si asa iti recomand si tie... la un filtru conteaza marimea lui... el tre vazut ca un loc unde se filtreaza mecanic apa dar si biologic(adika un loc unde se creaza niste bacterii bune denitrificatoare)... filtrele resun sunt cele mai proaste filtre interne.. au putere mare dar nu loc destul... de asta iti zic de un Aquael Fan 1-2-3...

bafta.

mcer
19-06-2007, 10:02
Poate fi si o ciuperca (Fungus) sau o bacterie (Columnaris), daca zici ca arata pufos.
Incearca sa faci rost de niste poze cu manifestarile diferitelor boli, ca sa poti identifica cat de cat exact ce este.
iti trimit eu pe mail niste poze.

Betta_Boy
19-06-2007, 10:42
E cumva una dintre astea?

"Simptome: Puncte albe pe corp si pe inotatoare (de marimea unei gamalii, maximum 1 mm)
Numele bolii: Ihtioftirioza
Cauza: Protozoar parazit, Ichthyophtirius
Tipul de apa: Apa dulce
Tratamente: Cresterea temperaturii, formol, verde de malahit, medicamente din comert
Observatii: Contagioasa, ea se declara daca temperatura scade de o maniera importanta.

Simptome: Puncte albe mai mici decat cele precedente, formand chiar un strat subtire, inotatoarele uneori lipite, atingeri ale decorului
Numele bolii: Oodinioza
Cauza: Parazit unicelular, Oodinium, prevazut cu un flagel pentru deplasare
Tipul de apa: Apa dulce, dar mai ales apa de mare
Tratamente: Sulfat de cupru, medicamente din comert
Observatii: Uneori dificil de depistat la debutul ei.

Simptome: Identic cu precedentul, dar punctele sunt mai mari
Numele bolii: Cryptocarioza
Cauza: Protozoar parazit, Cryptocarion
Tipul de apa: Apa de mare
Tratamente: Sulfat de cupru, medicamente din comert
Observatii: Uneori este insotita de mici pete sangerande, pestii au dificultati respiratorii.

Simptome: Smocuri albe cu aspect pufos
Numele bolii: Spuma, Saprolegniaza
Cauza: Ciuperci, dintre care Saprolegnia
Tipul de apa: Apa dulce, rar apa de mare
Tratamente: Sare, verde de malahit sau albastru de metil (cu exceptia apei de mare: sulfat de cupru, medicamente din comert)
Observatii: Dezvoltarea bolii este favorizata de rani."

Informatiile au fost luate de pe site.

Asassinul
19-06-2007, 13:07
Filtru 1100l/h ??? pentru un 70l ??? cred ca ai vartej in mijlocul acvariului ...
Asa este am avut vartej dar i`am rupt din putere...am pus o teava din plastic dinaia care se pune la calorifere si am gaurit`o si e ok acum ....Gris nu cred dar o sa ma documentez

Betta_Boy nu cred ca seamana. Seamana mai rpd cu ce spune mcer ms :thumbright pt...sera guide si celalalt.. am sa pun niste poze mai pe seara...

Asassinul
19-06-2007, 17:22
iata si pozele.... asemanatoare cu ce boala au pesti mei dar unde se vede inconjurat cu rosu (roz ) asa nu e la mine ..... E ALB si urmeaza culoare pestelui portocaliu alte culori nu obeserv...opropo aripa de sub burtica a disparut a ramas doar scheletul :cry:

http://aycu09.webshots.com/image/19488/2000735246101964827_rs.jpg

TheShield
19-06-2007, 20:26

mcer
19-06-2007, 20:31
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=4028

aici apare boala ta?
E foate greu de citit pagina respectiva (se incarca greu si pozele sunt mari, tre'sa dai cu scroll orizontal si vertical ca sa le vezi...nu ca n-ar fi buna, e excelenta pentru cine n-are alte surse de identificare a bolii), mai bine incearca sa-i trimiti pe mail pozele, poate le vede mai bine. Eu i-am trimis ghidul de boli de la Sera.
Si hai sa facem o treaba buna de-acum incolo, cine are pdf-uri sau alt gen de format electronic (fara copyright) si vede useri cu probleme de genul asta, sa le trimita direct pe mail pozele care sa-i ajute la identificarea bolilor

TheShield
19-06-2007, 20:36

mcer
19-06-2007, 20:40
Idea e sa aiba rabdare prima data cind se incarca pagina apoi click de drepata pe poze si 'Save as...' si le are pentru vizualizare in calculatorul lui. Sau salvarea intregii pagini cu 'Make it available offline' sau similar, va salva inclusiv pozele.
Da, sunt bune si hint-urile astea. Incearca, daca ai timp, sa-ti editezi postul acela cu bolile (parca era postul tau) si pune si indicatiile cu save as sau available offline. S-ar putea sa ajute userii mai putin prieteni cu calculatoarele ;)

Asassinul
20-06-2007, 01:06
ms TheShield ....... Nu pot sa imi dau seama ce boala e mai pun o poza cu ceea ce am vazut la pesti mei...
puful acela l`am vazut la un singur peste xifo

http://aycu08.webshots.com/image/20047/2003282992968771341_rs.jpg

Ce boala ar pute fi ?

Sicmar
20-06-2007, 17:23
Din descriere, dupa viteza de propagare, dupa poza, pare sa fie intradevar columnaris. Vad ca ai Ghidul Sera. Facu cum zice el: tratament cu Bactopur Direct.

Asassinul
20-06-2007, 17:35
ok va multumesc ! ! ! omuletilor :P