PDA

View Full Version : Melcii din pond - iarna ?



SmAsH
25-08-2010, 14:39
Am in iaz cativa melci asemanatori cu cei din link http://en.wikipedia.org/wiki/Lymnaea_stagnalis si as dori sa stiu daca aveti experinta ce se va intampla cu ei la iarna deoarece sunt foarte mari si nu as vrea sa ii pierd ?
Care sunt conditiile necesare iernarii in pond deoarece cand temperatura apei va scadea sub 10 grade si carasii nu se vor mai hrani intentionez sa scot plantele plutitoare pentru a evita descompunerea acestora ...
Deci pe scurt de ce au nevoie pentru a trece iarna cu bine ?

goodmans
25-08-2010, 15:37
legat de melci,am auzit ca ar avea nevoie de o temperatura minima de 18grade ca sa fie OK iarna,iar tu nu le poti oferi asta la costuri suportabile.

SmAsH
25-08-2010, 19:27
Sunt o specie autohtona ce se gaseste din Rusia pana in Anglia , intalniti in mai toate baltile cel putin asa cred au fost adusi din doua surse odata cu plantele primite dintr-o donatie (cochilia este aceiasi culoarea melcului propriu-zis fiind galben inchis ) iar ceilalti au venit dintr-o balta din zona odata cu plantele (culoarea melcului propriu-zis este neagra) dar sunt sigur ca fac parte din aceiasi specie culoarea melcului fiind singura diferenta ...

goodmans
25-08-2010, 20:28
Si eu mi-as dori sa reziste peste iarna in iaz.
Abia acum am constientizat valoarea lor,dupa ce userul shmenly (super baiat,toata stima)mi-a gacut o vizita sa mai discutam despre iazuri,si mi-a adus cateva zeci de melci,pomaceea cred,de 1-1.5cm.
Am acvariu pentru carantina,de vreo 240L dar pe care il tin afara plin cu apa pentru a nu se usca siliconul (am inteles ca asa e bine)si apa aia nu e filtrata sau recirculata sub nici o forma asa ca in scurt timp apar alge pe geam,multe rau.
Am bagat melcii acolo in ideea ca in 2-3 zile o sa le schimb apa si o sa curat acvariul dar din fericire geamurile arata de parca acum le-am adus de la geamgiu si apa se limpezeste.

SmAsH
26-08-2010, 13:03
Dupa ce am google-it pana aseara tarziu am gasit cateva informatii de exemplu ca pentru melci trebuie substrat in care sa se ingroape , acum solutiile
1 nu stiu ce sa zic daca vor fi destul de destepti sa nimereasca intr-unul dintre ghivece
2 solutia ar fi sa ii pun in acvariu dar acolo nu am alge cu care sa se hraneasca si nu stiu ce vor manca pana in primavara
3 sa ii eliberez intro balta din zona si sa caut altii la primavara
Un sfat ar fi binevenit ...

Tatanka
29-08-2010, 19:15
Salut!
Daca ai un iaz in care iti vor ierna pestii, atunci sa fii sigur ca melcii nu au nici o problema. Ca sa fie problematic pentru melci ar trebui sa ai conditii la care cred ca inca nici nu te-ai gandit, intrand in domeniul horror. Sunt deosebit de duri, ia in calcul ca rezista in baltoace mici si infecte, eutrofizate. Stiu ei ce loc sa caute, nu le duce grija.

SmAsH
30-08-2010, 10:34
Nu am substrat ,e betonat bazinul , asta e principala problema ... dar deja ma repet :d

Profetu
03-09-2010, 01:35
Eu am melci din avcariu,physa parca,vedem la anu daca rezista.Am avut lymnaea in acvariu si mi-au zimtat nufarul,poate daca au ce manca stau cuminti.Daca ai adancime si ceva pietris pe fund ar trebui sa fie ok.
Eu zic sa nu te stresezi si daca ai drum la Arad treci pana la unguri,am vazut scoici de lac de 15-20cm si o gramada de melci,de 3 feluri,foarte ieftini daca cumperi peste 20bucati.
De exemlpu pentru scoici de balta 7-10 cm(cica filtreaza 5-8l/zi/bucata)
100 Ft./1 db. 65 Ft./10 db. 45 Ft./20 db.

SmAsH
03-09-2010, 08:50
Am avut scoici cam un an pana cand au inceput acum o luna sa iasa cate una pluta (cauze necunoscute) nu mi-au murit pesti nici melci nimic doar scoicile si am avut vreo 20 de la 2-3cm pana la 10-15 cm toate sau dus fara sa apuc sa fac nimic banuiesc ca temperaturile ridicate au fost de vina dar nu stiu sigur . Pacat ca nu prea se gasesc informatii despre aceste vietati (scoici melci etc)

ovidiualn
03-09-2010, 10:16
eu nu am avut curajul sa introduc nici o nevertebrata de frica parazitilor...
SmAsH, tu ai bazinul betonat, zici; nu-l golesti iarna? ai trecut iarna cu el plin? nu a crapat betonul?

SmAsH
03-09-2010, 11:56
Da am trecut chiar doua si nu au fost probleme desi am avut gheata de vreo 15 cm (perioada din iarna trecuta in care erau -15 de grade ziua) si nu am avut probleme bineinteles ca am mentinut o copca in gheata
Acum secretul e simplu pentru ca sa nu ti-l crape gheata ii faci peretii inclinati astfel incat presiunea ghetii sa nu apese pe ei ci sa fie directionata oarecum in sus acum partea nasoala e ca din ce am citit betonul e toxic pentru pesti pentru ca elimina in apa ... si ma gandeam sa ii dau o vopsea din aia cauciucata ce zici merge ?

ovidiualn
03-09-2010, 12:19
daca nu ai facut-o pana acum, nu mai are rost sa vopsesti(este o vosea albastra,speciala ,pentru piscine, am un amic care si-a dat bazinul cu ea...o nebunie!) pentru ca betonul a eliminat cam tot ce avea toxic, in atata timp. Am vazut in Italia(Milano) bazinele publice,din parcuri,colcaind de koi si sturioni si erau toate din beton(adevarat insa ca acolo apa nu ingheata iarna); marimi intre 20mp(in Mall) si 3000mp(in parc)!
daca zici ca nu ai avut probleme cu pestii( doar ei sunt atractia principala,nu?),parerea mea e sa nu te legi la cap degeaba...(bani,munca,eventual esecuri s.a.)

Profetu
03-09-2010, 16:53
Parca si la pastravaria din Gilau sunt betonate bazinele,doar ca ei circula cantitati foarte mari de apa si nu se acumuleaza substantele.Betonul mai are un bai si anume faptul ca il penetreaza apa.Bazinul meu e betonat,pentru ca e un izvor sub el,si pana am pus folia s-au adunat 30cm de apa prin placa de 40cm si pereti de 30cm.Apa care s-a adunat era alba,mai mult din cauza ca nu a apucat betonul sa se usuce bine.Oricum se prelingea apa pe pereti si dupa cateva zile de la turnare.Dar cum zice si ovidiualn in 2 ani s-au cam eliminat substantele.

@SmAsH Nu aveai scoicile pe fund?Cum sa moara de la temperatura?Ar trebui sa ai cu 6-7 grade mai rece apa de la fund,plus ca oxigenul intre 25-30 grade e 7-9,peste 5 traieste orice.Dar astea sunt nivelele de saturare adica maxime.La toate lacurile la care am fost vara asta au fost foarte calde insa nici pesti morti n-am vazut.

SmAsH
03-09-2010, 20:35
Nu stiu ce au avut , dar o posibila cauza ar fi caldura ...nu erau la o adancime prea mare (60cm) o alta ar fi suprapopularea (populatia s-a dublat anul asta)
Oricum nu am nici pe departe iazul pe care l-as dori dar ma chinui cu ce am tinand cont ca metru patrat de membrana e 30 de lei va mai trece ceva vreme pana imi voi permite unul de 5x5m si adanc de 2m care necesita dupa unele calculatoare de pe net 100 mp de membrana poate si mai mult deci low cost incet si sigur acumulez experienta si poate in viitor (departe) mai vedem ...