PDA

View Full Version : Cum scap de algele filamentoase



a.aurel
14-06-2007, 11:40
Am un smoc de java-moss prins de o piatra, dar de cateva saptamani au aparut niste alge verzi, iar daca le smulg imi rup si frumusetea de java.Am incercat sa o tin la intuneric sperand ca se vor desprinde, dar nu a fost asa, dati-mi un sfat cum sa o curat de alga aia nenorocita

bombless
14-06-2007, 23:57
Depinde despre ce alge filamentoase vorbesti.

Daca sunt verzi, ar fi vorba despre Chlorophyta care sunt introduse in mod normal de noi plante in acvariu.
Pentru a scapa de ele:
- poti sa le iei cu mana, de exemplu cand faci scimbu de apa. Incet incet o sa dispare.
- sa pui la contributie niste mancatori de alge

Daca sunt inchise la culoare (negru, maro, verde inchis) este vroba despre Compsopogon/Rhodophycée. Ele apar ori prin introducerea unor plante purtatoare in acvariu, ori prin faptul ca ai prea putin CO2 si/sau un nivel de NO3 ridicat.
Pentru a scapa de ele:
- poti sa bagi niste CO2 in plus
- sa tai frunzele pe care se gasesc
- sa pui niste turba in filtru

Un test la apa este bine venit :grin:
Informatiile l am gasit pe un site francez. Iti dau si linku daca te intereseaza http://www.aqua-passion.com/articles/index.php?cat=7&art=80

Succes PDT_Armataz_01_34

BogdanHojbota
15-06-2007, 01:26
foloseste sera algovec..in cateva zile..scap de ele, dar sa rupi si frunzele prea grav afectate

Solaris
15-06-2007, 02:27
mai oameni buni, nu prea are ce frunze sa rupa, vorbim de java moss aci.
incearca sa tii bolovanul in apa de la robinet (cu clor) cateva zile si vezi ce iasa. teoretic ar trebui sa se ingalbeneasca-maroneasca-straverzeasca si sa cada cu timpul mai ales daca se vor plimba si melcii pe acolo.

Danny
15-06-2007, 09:45
... sau daca ai posibilitatea de achizitionare a crevetilor si ai si pesti compatibili cu ei in doua zile scapi de ele.. sunt algele lor preferate ;)

a.aurel
15-06-2007, 15:12
Am omis sa adaug un amanunt si anume ca am in acvariu un ancistrus dar nu-i plac algele verzi

BogdanHojbota
15-06-2007, 21:09
daca sunt alge filamentoase dejeaba ai ancistrus, eu am si ancistrus si sae si tot dejeaba..am scapat cu sera algovec, foloseste-o si ai sa vezi, chiar daca altii sunt sceptici in folosirea subst chimice in acvariu
bafta

Sicmar
16-06-2007, 12:54
De alge verzi filamentoase nu scapi decat echilibrand raportul fosfati / nitrati. Reducerea perioadei de iluminat ajuta dar nu in mod esential. Sunt aproape ineficienti mancatorii uzuali de alge: ancistrusi, SAE, neritine, creveti. Cea mai buna metoda este popularea cu multe plante care sa intre in concurenta cu algele. Mai sunt eficienti in cazul acestor alge moly si conchonius dar nu te astepta la minuni.
De curand am avut invazie de astfel de alge intr-un acvariu nou setat, in care am SAE, ancistrusi si neritine. Dupa cresterea plantelor algele au intrat in vizibil regres incat acum sunt pe cale de disparitie. Pentru testare am pus plante cu alge si intr-un acvariu cu creveti; algele au inceput sa se extinda fara sa le pese de creveti; si aici cresterea masei vegetale le-a facut sa dispara. Intr-un al treilea acvariu invazia de astfel de alge a fost oprita numai de masa vegetala (fara ancistrusi, SAE, creveti). In ultimele doua acvarii am folosit Ceratophylum demersum; l-am lasat sa cresca in prostie incat sufocau si celelalte plante nu numai algele.
Nu sunt adeptul chimicalelor anti-alge, cu atat mai mult cu cat majoritatea acestor chimicale omoara nevertebratele. In unele filtre externe folosesc preventiv phosphate-remover (Hagen Green sau JBL PhosEX Ultra).
Repet, numai echilibrarea chimismului acvariului te scapa de aceste alge.