PDA

View Full Version : caut sfaturi....



cotty
23-03-2006, 15:12
Salutare din nou! Intrebare:in petshopuri gasesc substrat pentru acvariu in pungi si vanzatorul spune ca este pietris de rau...arata ca si pietrisul de rau mai are si pietricele albe si mari in fine...Am observat ca pestii au un comportament ca si cum ar fi dura apa,se tot freaca de buturuga de fund in fine.....Cum vanzatorul de la petshop mi-a zis ca este pietris de rau de ce se comporta asa ca nu prea am observat pietre calcaroase?Ce as putea sa fac?

Shakira
23-03-2006, 16:31
Salutare din nou! Intrebare:in petshopuri gasesc substrat pentru acvariu in pungi si vanzatorul spune ca este pietris de rau...arata ca si pietrisul de rau mai are si pietricele albe si mari in fine...Am observat ca pestii au un comportament ca si cum ar fi dura apa,se tot freaca de buturuga de fund in fine.....Cum vanzatorul de la petshop mi-a zis ca este pietris de rau de ce se comporta asa ca nu prea am observat pietre calcaroase?Ce as putea sa fac?
Pietrisul sau nisipul se testeaza foarte simplu cu ajutorul otetului. Se ia putin nisip sau pietris si se adauga peste el 1-2 picaturi de otet. Daca incepe sa "fiarba", nu-i a buna.

Dar tare mi-e mie ca pestii tai se "freaca" asa cu spor de butura aia din cu totul alte motive. Vezi sa nu aiba gris - niste puncte mici si albe pe ei.

Johnny
23-03-2006, 23:22
:lol: hai ca asta cu apa dura e chiar tare.Pestii tai au gris,frecatul de obiecte si de substrat e primul semnal de alarma.Tratamentul se face prin ridicarea temperaturii(treptat) la 30 de grade si prin adaugarea de verde de malachit ~ 15 picaturi la 10 l de apa sau de sare grunjoasa - o lingurita la 10 l apa.Temperatura se tine la 30 grade cel putin ~ 4 - 5 zile ,sau pana dispar punctele albe de pe pesti.

cotty
24-03-2006, 01:00
nu mai stiu ce sa mai zic....in primul rand nu imi vine sa cred...vanzatorul de la petshop mi-a zis ca din cauza duritatzii apei se freaca pestii de pietris.Eu m-am uitat foarte atent la ei nu am vazut nici un punct.S-ar putea sa fie un preludiu al apartie punctelor albe ,adica sa nu se vada deloc numai ca pestii sa se simta oarecum rau.O sa ii si tratez oricum ca sa fiu sigur .

PS : Am corectat eu greselile de ortografie - Johnny

Johnny
24-03-2006, 17:14
Da intr-adevar ,frecatul de substrat e primul simptom.Nu te mai lua dupa ce spun vanzatorii , 90 % din ce zic sunt aberatii ca sa-si vanda marfa.

steff
24-03-2006, 18:51
Subscriu la ce a spous Johnny in legatura cu ** vanzatorii din petshop**.
Acum, la boala pestilor tai e posibil ca ei sa aiba paraziti de piele (viermi) Gyrodactylidea (viermi mici ). Viermii ranesc pesti si se afunda adanc in tesuturi. In stadiul initial pestii se freaca de substrat sau de obiectele de decor apoi membrana mucoasa se ingroasa pestii incep sa stea nemiscati si sa se ,,legene'' in curentul de apa sau stau culcati pe fund. Tratamentul se face cu Sera mycopur si ca efectul sa fie si mai bun adauga si Sera ectopur.
Bafta multa ;)

Radu
22-04-2006, 16:43
Daca era pietris de rau ar fi fost bine sa il fi fiert inainte. Oricum frecatul de pietre nu are legatura cu substratul. De obicei pestii se freaca de pietre cand fac Ichtyo dar nu e o regula. Unii pesti se mai pot da de fund si daca este apa un pic cam poluata (prietena mea a avut problema asta si a luat niste teste si a vazut ca nu prea erau bune valorile si a schimbat niste apica si n-a mai avut problema). Din pacate nu stiu care valori erau necorespunzatoare (pH, dGH, nitrati - habar n-am) iar ea nu este langa mine ca sa-mi spuna. Daca pestii se dovedesc a fi bolnavi de Ichtyo. vezi la boli ce am scris si se rezolva usor.

lupul-sur
22-04-2006, 18:57
In general frecarea de substrat asta arata: boala. Timpul cat mai stai aci si cauti confirmari este timp pierdut asa ca valea la acvariu si trateaza-ti pestii!