PDA

View Full Version : Bine v-am gasit!



orcina_orca
11-06-2007, 12:20
Bine v-am gasit! Citesc de multisor pe aici, insa de-abia acum m-am inscris pe forum. Am 33 de ani si sunt din Bucuresti. La insistentele fetitei mele in varsta de 5 ani, am cedat si i-am promis un acvariu cu pestisori... Intrucat spatiul nu ne permite un acvariu mare, am decis achizitionarea unui acvariu potrivit (zic eu) de 60x30x30. Am citit cu mare atentie articolele referitoare la amenajarea acvariului si sper sa-mi iasa si mie...

Betta_Boy
11-06-2007, 12:42
Salut, bine ai venit! Bafta cu acvariul si asteptam curand primele poze... Daca ai ceva nelamuriri intreaba si ti se va raspunde ;)! Ciao!

Nicolae Paun
11-06-2007, 19:47
salutare si bine ai venit.si noi speram sa ai o apa cat mai limpede si pesti vioi.

Gurytza_ta
11-06-2007, 19:50
bine ai venit si din partea mea! iar daca ai intrebari, cum a spus si Betta_Boy, forumul iti sta la dispozitie. Succes si sa ne tii la curent cu evolutia acvariului!

orcina_orca
27-08-2007, 11:13
A trecut oleak de cand m-am inscris pe forum... Cu ce idei am plecat la drum si unde am ajuns... Am inceput cu un acvariu de 116 l, 6 carasei, 3 hoplo si 3 cory. Azi, caraseii au crescut, sunt in alta formatie, pentru ca doi au intrat in parcul rece ;new43 , sunt mai cersetori si mai scurmatori decat atunci cand erau pui... Hoplo s-au marit si s-au magarit, insa, chiar daca am citit pe ici si pe colo ca nu sunt prea iubiti, eu nu vreau sa-i dau... Nici n-as putea, ca fii-mea numara pestii in fiecare dimineata... "Un lechinash, doi lechinashi, tei lechinashi"...
Saptamana trecuta ma lovise alta inspiratie: sa pun la pitica in camera, un acvariu mititel, cu betta... Dupa cateva ore de pisalogit una bucata mcer (Cristi :thumbright ), inarmata cu notitele luate pe mess, m-am infiintat la pet shop si am cumparat al doilea acvariu... Cautam unul de 2-3 l, si am luat unul de 15 l... Pai am stat stramb si am judecat drept: nu prea aveam garantia ca nenea de la taraba chiar a lipit geamurile cu silicon pentru acvarii... Asa ca am luat de la pretenii cu pet shop-ul, cu garantie... Plante n-am luat, ca erau putrede...
Acasa am pus oleak de substrat de la Sera, o elodeea ostracizata de carasi si am lasat apa (cu cateva picaturi de Aqua Safe) sa stea pana a doua zi, cand am adus acasa fetele: Betty la Fea (alba cu marginile inotatoarelor turqoise), Rosa (visinie) si Serena (cum altfel? turqoise...). Cumintele fetele astea de betta... Mi se par si cam mofturoase la mancare, dar, ce sa fac daca n-am gasit Hikari...
Am mai stat o noapte pe ganduri si a doua zi m-am dus glont la pet shop si le-am luat un filtru Resun mititel, ca sa nu se imputa apa la copil in camera... Apoi i-am mutat si pe piticii de cory cu ele... A, si le-am mai luat o chestie rotunda si verde, un buretel, habar n-am ce e si cum se cheama...
Uite asa, aventuri din cripta cu acvarii... Nu-mi inchipuiam nici o clipa, cand am intrat pe acest forum, ca ma voi molipsi atat de tare de microb...
Ca sa nu va mai spun ca luna viitoare trebuie sa fac acvariul carasilor, ca au crescut si nu vreau sa-i tin ca la puscarie... Deci, mai am oleak de timp la dispozitie sa ma decid ce pun in acvariul care va ramane liber... Gupi, xipho sau gurami? Sotul vrea scalari sau discusi... :roll:

Dudi
27-08-2007, 14:44
Salut! Frumoasa poveste :mrgreen: ..eu spun doar atat, mai bine bagi scalari in acvariul liber. Cumperi cateva bucati si ii lasi sa creasca si sa se aleaga perechi;) Bafta!