PDA

View Full Version : Introducerea corecta a pestilor noi in acvariu



Gurytza_ta
07-06-2007, 12:22
ce ai spus tu acolo previne socul chimic
pentru a preveni socul termic eu stiam ca cel mai bine e sa lasi punga inchisa pentru vreo 15-20 min sa pluteasca in acvariu, pentru egalarea cat mai exacta a temperaturilor. eh...sa zicem ca acum ca e vara si cald operatiunea asta nu e chiar atat de importanta, dar iarna diferenta de temp poate fi foarte mare si poate crea probleme grave.

DanIonita
07-06-2007, 12:38
Aaaaa...stai putin...toata acea operatiune descrisa de mine se face tinand punga respectiva in acvariu. Normal, pungile SERA sunt rezistente...eu am facut aceasta la 12 noaptea, am stat pana la 1...intr-o mana tineam punga scufundata in acvariu, cu cealalta adaugam apa...
Se pare ca noaptea e cel mai bun sfetnic... se nasc acvarii reusite pe la orele alea ;) :mrgreen:

Gurytza_ta
07-06-2007, 12:49
in cazul asta scuze de completare, dar totusi poate e mai bine asa....cunosc o persoana careia i-am dat niste pesti iarna si cand a ajuns cu ei acasa apa din punga era foarte rece (vreo 15 grade cred), ar pestii inca traiau. cand i i-am dat eu l-am intrebat daca stie cum se face acomodarea si mi-a zis ca da, dar nu m-a taiat capul sa-i mai explic o data....asa ca el a ajuns acasa si a turnat apa din acvariu, de 28 de grade, in punga...pestii au decedat in cateva secunde...si dup-aia tot eu eram de vina, ca cica i-am dat pesti bolnavi... :roll:
asa ca, mai bine sa previi decat sa combati

Betta_Boy
09-06-2007, 10:41
decat sa combati

:lol: Daca mai apuci...

;new43

Laurentiu Craciunas
09-06-2007, 11:11
Eu nu sunt asa increzator in introducerea pungii in acvariu. Mai mult ca sigur suprafata exterioara a intrat in contact cu diferite substante (ex: grasime de pe maini - cantitate mica dar existenta) care e de preferat sa nu ajunga in acvariu.

Operatiunea de realizare a echilibrului termic este absolut necesara, dar e bine sa se faca in afara acvariului.

Burn_x1
09-06-2007, 11:15
Eu nu sunt asa increzator in introducerea pungii in acvariu. Mai mult ca sigur suprafata exterioara a intrat in contact cu diferite substante (ex: grasime de pe maini - cantitate mica dar existenta) care e de preferat sa nu ajunga in acvariu.

Pana acum nu s-a plans nimeni, nu cred ca ar fi un motiv de ingrijorare

Laurentiu Craciunas
09-06-2007, 13:06
Nu s-a plans nimeni pentru ca nu a fost identificata metoda asta ca si cauza a unei boli, dar urmareste putin sectiunea Boli sa vezi cate probleme apar la introducerea pestilor in acvariu; garantezi tu ca printre cauze nu e si cea mentionata de mine (adica introducerea de substante toxice si/sau bacterii/ciuperci/virusuri de pe suprafata externa a pungii) ?

mcer
10-06-2007, 23:53
sincer, n-am vazut cum arata aceste pungi de la Sera, poate sunt gradate?
Altfel, cum iti dai seama cata apa ai in punga astfel incat sa poti adauga 25%? Plus ca daca diferenta de temperatura e mare, 25% mi se pare deja mult.
Mai simplu ar fi sa faci un test al apei din punga si daca se potriveste cu cea din acvariu, nu prea mai vad necesitatea adaugarii apei.
Ramane doar sa astepti egalizarea temperaturii

Juwel
11-06-2007, 00:43
Marea problema dupa parerea mea este finalul: cum se introduc pestii din punga sau recipientul de transport in acvariu? Problema pungii flotante - egalizarea temperaturii si mediilor e stiuta cred eu de majoritate. Am vazut in mai multe cazuri... dar las autorul articolului sa expuna metoda corecta.

Juwel
11-06-2007, 00:49
Nu inteleg de ce te superi, eu am vazut multe persoane care dupa ce termina procedura "pungii flotante" toarna efectiv pestii cu tot cu apa din punga in acvariu. Si am considerat corect sa te las sa expui, deoarece nu eu am initiat articolul.
Toate bune.

Laurentiu Craciunas
11-06-2007, 10:59
Nah, ai luat-o tu personal poate. Chiar daca e metoda SERA, nu e neaparat sa fie cea mai buna. Cel putin nu pentru Romania. Adica eu nu am primit niciodata pestii ambalati in pungi sera si ladite de polistiren; dintre magazinele cat de cat profi de unde am cumparat pot mentiona doar skydome si cel de langa regionala cfr.

Si am facut precizarea legata la introducerea pungii in acvariu, tocmai tinand cont de cum transport eu pestii - adica punga intra in contact cu multe suprafete: de la bordul de la masina pana la plasa in care poate mai este si un kilogram, doua de cartofi :)

Deci postul meu nu intentioneaza deloc sa critice metoda ca fiind a ta :) sorry daca s-a inteles gresit.

Numai bine!

Juwel
11-06-2007, 11:20
Nu-i bai, cartofii merg cu peste, numai sa fie natur cu putin marar desupra. :)

Acum revenind, eu folosesc punga aia asa cum e - mi-am pus si eu problema ca e contaminata dar am riscat. Totusi inainte de a o introduce in acvariu o spal in jet de apa calduta.

Sicmar
12-06-2007, 03:12
Rog pe fishdisease sa-si editeze primul post cu tot ce uitase prima data sa scrie si tinand seama si de celelalte observatii pertinente (de ex. ale sefului :grin: ). Felicitari.
Rog ca apoi un administrator / moderator sa stearga toate discutiile din topic, sa puna topicul ca important si sa-l blocheze.
Merita sa fie pastrat curat si la indemana pentru incepatori.

Solaris
12-06-2007, 03:15
asta e o idee buna. votez pro.

Juwel
12-06-2007, 10:30
Votez si eu pro.

mcer
12-06-2007, 10:31
buna ideea;)

harry-ab
12-06-2007, 11:22
eu zic sa nu strici banii pe pungi, asteapta pana sosesc cele din cehia ;)

fishb0ne
10-09-2007, 21:14
Metoda descrisa este departe de a fi la fel de sigura si eficienta ca si metoda numita "drip", eu ii zic picatura chinezeasca :D
Prin introducerea acelor cantitati se creaza totusi un oarecare soc, folosind-o eu am reusit sa omor niste nevertebrate care le-am introdus din apa de la petshop cu o duritate si pH net diferit.

Metoda considerata cea mai sigura in randul acvaristilor este asta:

Vietatea se pune intr-un container in apa de la pet shop
Se ia un furtun, ideal unul folosit la pompele de aer, mic
Se leaga doua noduri
Un capat se introduce in acvariu, celalalt in containerul cu vietatea
Se strang nodurile in asa fel incat picura aproximativ 2 picaturi pe secunda
Se lasa in pace pret de vreo ora, insa depinde si cat de radical este diferita apa.
Pentru a fi SI mai eficient, odata ce cantitatea de apa se dubleaza, se poate goli jumatate si procesul continua.

Astfel, vietatile nu vor suferi un soc si vor fi obisnuite treptat cu parametrii din acvariul tau.

zfcristian
27-10-2007, 20:43
Dar care este procedura de dezinfectare a pestilor cand ii introduc intr-un acvariu unde deja sunt pesti ?

razvan
27-10-2007, 21:07
am sters celalalt topic ;) discutia continual aici, chiar daca se despica firul in 5 ;) pentru a n'shpea oara ...
sa nu fie cu suparare, dar e mai bina ca informatia sa fie "concentrata" in cit mai putine topicuri cu titlu cit mai graitor.

zfcristian
27-10-2007, 21:49
Am eu, multumesc!
Dar am vazut k sunt si indicatii in privinta tinerii in sare sau in verde malachit!
Cum e pana la urma ?

Stranger
27-10-2007, 22:21
Daca ai doua femele si ai mai cumparat un barbatus de Guppy, tot rasa "Javra", ca ele, ai pui impreuna si zici "Doamne ajuta", ca daca-i bolnav si-l tratezi, costa medicatia de trei ori cat toti cei trei la un loc, si daca nu stii ce le lipseste, o sa le dai ce nu le trebuie, si tot crapa.
Asaaaaaa, astea fiind clarificate, revenim la problemele mature.
Ai cautat doua luni si jumatate, ai platit cu caruta plina, esti fericit,...
Da tre sa ai grija sa nu faci ceva pe langa, ca se duce toata fericirea pe apa sambetei.
Astea nu-s tromboane, ci traite. Personal. Cu exceptia ca eu am cautat doi ani.
Deeeci, pui pestii dupa toate egalizarile in bazin separat, daca se poate in incapere separata. Daca n-ai, iti faci scule anume pentru bzinul respectiv, si nu umbli cu ele decat in el. Indiferent ca le-ai dat mancare, ai aspirat, ai schimbat, etc...etc..., inainte de a trece de la cei vechi la cei noi te speli pe maini fara sapun sau alte otravuri, dar daca se poate cu spirtul medicinal pus la indemana pentru cazul in discutie, dupa care speli spirtul intrat in piele cu apa curata. In prima zi ai observi intens ca sa descoperi orice anomalie in comportament, da e clar ca nu se vor simti ca la ei acasa, si nici nu vor accepta hrana necunoscuta fara sa cracneasca.
Daca totusi, cu atat mai splendid.
A doua zi, daca s-au acomodat si pare totul OK., pui un peste de la tine, din cei vechi, si anume pe ala dupa care ai plange cel mai putin dac-ar pati ceva, Doamne fereste, cu cei noi, si astepti sa se inteleaga ca fratii, si sa nu pateasca nici unul ceva rau. (Ca n-o fi asa,...e alta ciorba.)
Daca ti-ai pregatit norocul de cand erai mic, si nu apar probleme in urmatoarea saptamana, poate ai rabdare sa-i mai lasi inca una separat, da asta se intampla foaaaaaarte rar. Daca n-ai rabdare ar fi totusi bine sa-i pui impreuna cu ceilalti pe la inceputul saptamanii, sa nu te trezesti vineri seara fara medicamente. De fapt, daca ai pesti de care-ti pasa cat de cat, ar fi logic sa stii cam ce madicamente-ti trebuie pentru ei, si sa le ai acasa pentru zile negre. Nu-i exclusa, ci dupa cum am patit eu de vreo doua ori, mai degraba probabila inbolnavirea celorlalti, dar daca cel care a fost o saptamana cu ei a scapat nevatamat, va fi ceva usor de lecuit, daca stii ce-i de facut, si faci la timp.
Si mai e o chestie: si cel vechi pus la cei noi ai poate contamina cu vreo bola avuta, la care-a devenit imun.
Pentru cei care tin discusi nu-i ceva nou ce am scris eu aici, mai ales ca epidemia se raspandeste mai ceva ca focul in padurile grecesti. Multi inca nici nu stiu cu ce epidemie au de-a face.

zfcristian
28-10-2007, 15:49
:salut Am inteles cam cum sta treaba!

mita
10-11-2007, 00:27
M-am gandit sa descriu putin modalitatea corecta de introducere a pestilor in acvariu expusa vizual pe pungile SERA destinate transportului pestilor.

Intrand in posesia unei pungi :-) am pus o poza cu punga de la Sera. Si eu sunt adeptul spalatului pungii apoi urmatul procedurii descrise de fishdisease.

http://img112.imageshack.us/img112/4108/pungaserato1.th.jpg (http://img112.imageshack.us/my.php?image=pungaserato1.jpg)

mita
10-11-2007, 00:31
Chiar daca e metoda SERA, nu e neaparat sa fie cea mai buna. Cel putin nu pentru Romania. Adica eu nu am primit niciodata pestii ambalati in pungi sera si ladite de polistiren; dintre magazinele cat de cat profi de unde am cumparat pot mentiona doar skydome si cel de langa regionala cfr.
Vad ca mai noi, la Timisoara, la Animax au pungi din astea...
Cu toate acestea, zilele trecute la Animax-ul din Mall, puteai sa vezi life, cum arata Ich-ul la niste botii... :-( Erau pline de puncte albe.