PDA

View Full Version : Betta bolnav



marin
07-06-2007, 01:37
Am observat ca de 2 zile micutul meu mascul de Betta are problema cu coada...si anume banuiesc o infectie bacteriana sau ceva de genul deoarece nu am in acvariu decat guppy si neoni deci nu este atacat.... coada nu mai este un intreg ci sa rupt in mai multe fasii...parca se lipeste innotatoarea ,,iar la margine unde da impresia ca actioneaza bacteria este alba...am folosit METIFISH-o solutie albastra pe baza de albastru de metil (cred) dar nu cred ca va da rezultate...stie cineva cum as putea sa scap de acest inconvenient???

marin
07-06-2007, 01:37
Am uitat sa mentionez ca nu am reusit sa obtin o poza clara ca sa o pot posta asa ca am renuntat

Juwel
07-06-2007, 02:48
Citeste articolul despre sanatatea pestilor de la SERA, poate depistezi boala.
http://www.sera.de/index.php?id=701&L=1

Bafta.

Laurentiu Craciunas
07-06-2007, 03:08
Urmareste-i putin comportamentul sa vezi daca ajunge cu inotatoarele pe substrat/decor. Prin contact se poate sa i se lezeze inotatoarele si atunci e vulnerabil la infectii: bacteriene sau fungice.

Daca ai folosit un medicament pe baza de albastru de metil se poate sa dea rezultate. Ar trebui sa le vezi in 2-3 zile (inotatoarele incep sa se refaca, avand marginea transparenta pentru ca apoi sa se coloreze).

Eu recomand Omnipur de la Sera pentru ca actioneaza impotriva bacteriilor si ciupercilor, deci nu va trebui sa folosesti 2 medicamente (cu actiune specifica pt bacterii/fungi).

Chiar daca nu il folosesti acum (in ideea ca trece cu albastru de metil) e bine sa ai acasa Omnipur pentru eventualele reproduceri pe care o sa le incerci la Betta. Femela va iesi "sifonata" de obicei si e bine sa fie tratata preventiv cu Omnipur (cateodata si masculul).

Sa ne dai vesti despre evolutie.

marin
08-06-2007, 02:06
da.am avut purin timp liber si am monitorizat acvaiul.Micutul atinge cu innotatoarea substratul cate--o data dar...mai este o posibilitate mare.Doarme intr-o scoica f mare(in interiorul ei)...care este fixata pe substrat asa ca si acolo ar fi o mare posibilitate de infectie si o voi scoate .Astazi voi cumpara tratamentul si voi anunta avolutia ...dar se pare totusi ca si cel folosit de mine da roade...sa dezlipit innotatoarea si este transparenta in zona afectata... Pana la rezultatul final nu ramane decat sa va multumesc

marin
14-06-2007, 00:32
Se pare ca micutul este ok
Asa ca se poate inchide .MUltumesc